17

Respektowanie praw zwierząt w gminie Włoszakowice.


Poniżej znajduje się pismo jakie dziś skierowałem do rady oraz wójta gminy Włoszakowice. Zapraszam do zapoznania się:

 

 

Szanowni Państwo.

Zapewne są Państwo świadomi, iż na terenie gminy w pobliżu urzędu gminy Włoszakowice znajduje się „przytulisko” dla bezdomnych psów. Chciałbym Państwa poinformować, iż w sprawie wspomnianego miejsca „odosobnienia” dla bezdomnych psów kontaktowałem się z „Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Zwierząt” oraz uzyskiwałem informacje od „Fundacja dla Zwierząt ARGOS”.

Informacje jakie uzyskałem powinny być niepokojące zarówno dla mnie jak i dla Państwa. Okazuje się, iż organizowanie przytuliska dla bezdomnych psów przez gminę jest rzeczą niezgodną z Polskim prawem oraz łamiącą prawa zwierząt. Wskazać należy, że zwierzęta w gminie Włoszakowice trafiają do placówki, która nie widnieje w rejestrze podmiotów prowadzących działalność nadzorowaną przez Państwową Inspekcję Weterynaryjną, co oznacza że nie jest to schronisko. Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, zabrania się odławiania zwierząt bez zapewnienia im miejsca w schronisku. Zwierzęta nie są objęte nawet minimalną opieką weterynaryjną (nawet szczepieniami na wściekliznę). Co więcej, kierownictwo placówki nie prowadzi jakiegokolwiek rejestru przyjętych i wydanych zwierząt, co samo w sobie rodzi pole do nadużyć.

Istotnym faktem jest też, że przyjęty przez Radę Gminy „Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi” (Uchwała Nr XXVII/219/2013) nie zawiera wskazania podmiotów, które mają zajmować się poszczególnymi zadaniami, co jest w sprzeczne z orzecznictwem sądów administracyjnych.

Przez powyżej wspomniane instytucje zostałem poinformowany, iż w moim interesie prawnym jest zgłosić fakt nadużyć w gminie Włoszakowice do Wojewody, Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Najwyższej Izby Kontroli. Jednakże, próbując oszczędzić publiczne pieniądze chciałbym dać Państwu czas do naprawy własnego błędu. Dlatego też z art. 241 KPA wnioskuje do wójta gminy Włoszakowice o uregulowanie prawne statusu przetrzymywanych zwierząt w „przytulisku” we Włoszakowicach. Na podstawie tego samego artykułu wnioskuje do rady gminy Włoszakowice o uregulowanie uchwały nr XXVII/219/2013 i dostosowanie jej do Polskiego orzecznictwa sądowego.

Proszę nie tłumaczyć faktu łamania praw zwierząt oszczędnościami w wydatkach. Jeżeli gminę Włoszakowice stać na wójta za 151tyś rocznie, to znaczy, że gmina jest niezwykle bogata i stać ją na to aby przeznaczyć kilka tyś PLN na opiekę nad zwierzętami bezdomnymi.

Jako, iż zaistniała sytuacja od długiego czasu jest znana p. Stanisławowi Waligórze, proszę o pilną odpowiedź do 16 stycznia 2015 roku. Pragnę wspomnieć, iż w zeszłym roku nasza gmina (w odróżnieniu do wszystkich otaczających nas gmin) raczyła nie udzielić informacji publicznej w tej sprawie „Fundacji dla Zwierząt ARGOS” co wiąże się z bezczynnością wójta gminy Włoszakowice w kwestii udzielania informacji publicznej.

 

Dlatego też, korzystając z tego samego pisma chciałbym złożyć wniosek o udzielenie informacji publicznej do wójta gminy Włoszakowice z następującymi pytaniami:

1. Z kim (imię, nazwisko lub nazwa, adres) gmina Włoszakowice miała obowiązujące w latach 2013/2014 r. umowy albo komu (imię, nazwisko lub nazwa, adres) udzielała doraźnych zleceń wyłapywania/odławiania bezdomnych zwierząt?

2. Z kim (imię, nazwisko lub nazwa, adres) gmina miała obowiązujące w latach 2013/2014 r. umowy albo komu (imię, nazwisko lub nazwa, adres) udzielała doraźnych zleceń zapewniania opieki bezdomnym zwierzętom?

3. Ilu bezdomnym psom/kotom zapewniono opiekę na koszt gminy w latach 2013/2014 r.? (nie licząc zwierząt, którymi zajęto się w latach poprzednich)

4. Jaki był w latach 2013/2014 r. koszt realizacji całego zadania przewidzianego ustawą o ochronie zwierząt (wyłapywanie/odławianie, opieka, usługi weterynaryjne, dokarmianie, inne)?

5. Ponadto pros o udostępnienie treści i postaci umowy (umów) o zapewnianie opieki

bezdomnym zwierzętom w 2013/2014 r. oraz faktur i rachunków kosztów poniesionych na odławianie oraz opiekę nad zwierzętami bezdomnymi.

 

Odpowiedzi proszę udzielić na adres mail: kuba@makowicz.pl

Z wyrazami szacunku

Jakub Mąkowicz


Komentarze
Od: maloka z dnia 2015-01-13 09:53:09
_°_ ja tez w takim razie nie podazam za moda...? :)
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-01-13 09:22:32
To raczej mowa o lemingu, o którym wspominałaś ;)
Od: maloka z dnia 2015-01-12 22:17:11
Ajjjjj...Czy to o mnie mowa? Czytanie ze zrozumieniem nie w modzie?
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-01-12 15:14:30
Ze mną jest trudno umówić się na alkohol? To nie może być prawda :):)
Od: ~Ed (Gość) z dnia 2015-01-10 15:53:09
Akurat admin nie należy do osób leniwych. Mam nawet problem z umowieniem się na towarzyskie spotkanie przy lampce wnika-jak zawsze kulturalnie. A tak na serio. Bardzo mnie to dziwi. Czy to taki wielki problem dogadać się ze schroniskiem i informować ich o nowych znalezionych czy przyniesionych przez mieszkańców psów? Wydaje mi sie, że wolontariusze w takich schroniskach zrobią to na swój koszt i przyjadą. Dużo łatwiej jestmi zaakceptować fakt że pieniądze zostaną wydane na kkarmę dla zwierząt, zakup paliwa potrzebny do zawiezienia pieska, opiekę weterynarza niż zakup urządzeń podsluchowych, nowych ipadow itp. Ludzie którzy coś robią dla innych mają się źle w naszym kraju. Są często obrazani. A taki leming co się wypowiadaj przede mną nic nie robi bo tak najłatwiej. Nie musi narażać swojego nazwiska, swojej reputacji. Ajjj...
Od: maloka z dnia 2015-01-10 11:31:08
:)
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-01-10 11:16:15
Żadnych komentarzy nie kasuje...
Od: maloka z dnia 2015-01-10 10:23:55
Widze lemingi glowki juz dobrze sprane macie. Myslicie, ze takie miejsca sa fundowane z prywatnych pieniedzy wojta? Zyjecie jeszcze w starym systemie? Publiczne pieniadze to inaczej WASZE pieniadze, ktore niedlugo obliczycie i zaplacicie przy okazji wypelniania PITow czy innych formularzy. To rowniez ukryte podatki, ktore placicie codziennie. Podobno mamy demokracje od ladnych paru lat...ale widze w glowach nic a nic demokratycznegp oleju... Czy mi sie zdaje, czy skasowano jakies komentarze? Adminie zostawiaj wszustko, moze sie w koncu przekonamy jak wielu zapyzialych mentalnie mamy mieszkancow. Tu nie chodzi o to, kim jest osoba kwestionujaca dzialania wojta, moze to byc najgorszy dran, jak to mowia komuchy "prywaciarz", cwaniak czerpiacy korzysci z wyciagania problemow na wierzch. Gdyby te problemy okazaly sie nieprawdziwe...moznaby zignorowac takiego typa... Jednak problemy przedstawione na tej stronie sa realne i dotycza osoby publicznej, ktora powinna dzialac zgodnie z prawem i w naszym interesie...a tego nie robi! Gdyby wszystko bylo cacy, wojt juz dawno udostepnilby informacje, ktore ustawowo nam sie naleza. Nie zachowywalby sie jak dzieciak z przedszkola niezdolny do dyskusji. Nie uciekalby sie do polityki propagandy sukcesu. To my rozliczamy go za dzialania na rzecz gminy, nie jestesmy jego podwladnymi. Ale to zrozumie tylko rozumna, swiadoma swoich praw osoba, ktora nie ma nic na sumieniu...
Od: ~obserwator (Gość) z dnia 2015-01-10 10:02:31
Admin muszę z przykrością stwierdzić iż co nie którzy czytelnicy czytają tematy ale ich nie rozumieją więc może by tak większymi literami a nóż zrozumieją o co w tym wszystkim chodzi :):)Pozdrawiam
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-01-10 09:42:47
Schronisko to działalność gospodarcza... taka jak każda inna. Jeżeli gmina Włoszakowice zacznie respektować prawa zwierząt, to nawet da się na tym zarobić. Myślę jednak, iż w dziedzinie opieki nad zwierzętami są w naszej gminie więksi specjaliści niż ja. Mamy przecież znanych i dobrych weterynarzy. Słyszałem (ze wsi), że był nawet kiedyś pomysł stworzenia schroniska w naszej miejscowości, jednakże nasz waligóra uniemożliwił realizację tego pomysłu. Dlaczego? Chyba wiadomo... nasz wójt nigdy nie miał zamiaru oddawać psów do schroniska.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-01-10 09:37:24
Mam dwa psy. Oba adoptowane ze schroniska. Jeden z nich z włoszakowickiego "przytuliska". Myślę jednak, iż to nie jest temat postu. Tematem postu jest respektowanie (lub nie) praw zwierząt w naszej gminie.
Od: ~Mieszkaniec (Gość) z dnia 2015-01-09 20:50:12
A ty Admin ile masz psów. Jak nie masz to może adopcja. Wszyscy mieszkańcy gminy będą ci wdzięczni, a ci wczasowice z Boszkowa (podatnicy) to ci przywiozą całe stago psów i kotów. Otwieraj schronisko będziemy bezpieczniejsi i będziemy wdzięczni.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-01-09 09:31:17
No widzisz... taki ze mnie leniwy i paskudny typ, że nawet z mojego powodu nie masz kiedy piesków wyprowadzić. A na poważnie - w czasach kiedy powiedzenie "nie mam czasu" jest modne, bardzo lubię stwierdzenie, że najbardziej zajęci ludzie mają czas na wszystko. Jest w tym sens, prawda?
Od: ~Amerykański (Gość) z dnia 2015-01-08 23:00:39
Witam teraz widać że pan mąkowicz nie ma czym się zajmować tylko pierdołami ja pracując nie mam czasu na spacer z psami a ty masz czas nawet na weryfikacje, kto załapał, kto na karmił i kto wyszedł na spacer. SZCZERZE WEZ SIĘ KU.. A LENIU DO ROBOTY A NIE PIERDOŁAMI SIĘ ZAJMUJESZ. Może jak jesteś taki opiekuńczy i społeczny to może by tak moje pieski poszły na spacer co ty na to ????????
Od: ~Adam (Gość) z dnia 2015-01-08 19:55:04
A ja bym jednak ponownie prosił przestać czepiać się pensji wójta. Wysokiej lub niskiej, kwestia podejścia. Tak odrobinę bardziej merytorycznie i byłoby git.
Od: ~Mieszkaniec (Gość) z dnia 2015-01-06 16:59:09
Najtańszy wójt w Polsce za 15 tyś rocznie. Tylko zazdrościć
Od: ~radny (Gość) z dnia 2015-01-06 14:42:06
CZY ty chcesz wykończyć wója -chłopicho się stara , traktuje psy tak jak w Wielichowie ,toszke pomyj i pies musi siedzieć cicho i dziękować panu swemu. Wygody i przepisy ja Stasiu wiem lepiej!!!

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Tematy z kategorii mało poważne, lecz ważne!
- Budżet gminy Włoszakowice za rok 2016.
- Respektowanie prawa w gminie Włoszakowice.
- Inwestycje w gminie Włoszakowice.
- Nieszczęśliwe zdarzenia na terenie gminy Włoszakowice.
- Spojrzenie na pracę samorządowców.
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook