32

Wygrana w sądzie, porażka demokracji i moralności. Waligóra wystawia sobie ocenę celującą!


Na wczorajszej sesji rady gminy (05.11.2014), radni odnieśli się do listu otwartego jaki skierowałem do nich jak również do Wójta – Stanisława Waligóry. Podkreślałem tam, iż biorąc pod uwagę wygraną przed sądem administracyjnym oczekiwałem udzielenia odpowiedzi na zadawane we wniosku z dnia 5 stycznia 2013 roku pytania. Wagę udzielenia odpowiedzi podkreślałem stwierdzeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, że „(...)poruszane we wniosku łączą się z materią finansów publicznych, a gospodarowanie nimi objęte jest przez ustawodawcę szczególnie szeroką jawnością (zob. art. 33 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, Dz. U. z 2013 r., poz. 885 ze zm.). Obywatel ma pełne prawo wiedzieć, jak i na co dokładnie jednostka samorządu terytorialnego wydatkuje środki publiczne.” Prosząc o uczciwą odpowiedź na mój wniosek  zarówno radnych jak i wójta motywowałem odpowiedzialnością moralną jaka na nich spoczywa. Jaki jest rezultat moich próśb? Wniosku? 2 letniej walki przed sądem? Wyroku sądowego nakazującego Stanisławowi Waligórze udzielenia mi pełnej i szczegółowej odpowiedzi? NIESTETY! Rezultat jest taki, że zarówno radni jak i wciąż aktualny wójt – Stanisław Waligóra nadal  wymigują się od odpowiedzi na pytania. W styczniu 2013 roku, wysyłając wniosek z prośbą o udzielenie informacji publicznej, robiłem to, gdyż po prostu chciałem się dowiedzieć jak działają mechanizmy gminy. Chciałem dowiedzieć się, jak wydawane są nasze pieniądze, gdzie trafiają i czym rządzą się reguły rozporządzania środkami gminnymi. Nie miałem wtedy żadnych podejrzeń co do uczciwości, praworządności… Miałem jednak na uwadze niską wiedzę p. Waligóry na temat finansów i ekonomii, wątpliwości co do gospodarności naszego włodarza. To właśnie chciałem sprawdzić! Natrafiłem jednak na mur – twardy, gruby i stalowy. Im bardziej brnę i im większe sukcesy odnoszę w staraniach o uzyskanie informacje publicznej tym bardziej dochodzi do mnie pewnego rodzaju podejrzenie co do danych jakie stara się ukryć przed nami samorząd, zwłaszcza, że pomimo orzeczenia najwyższej instancji w sądownictwie administracyjnym (NSA) nasz wójt dalej wzbrania się przed ujawnieniem tego – jak wydawane są nasze pieniądze. Najwyraźniej przyjdzie mi walczyć dalej o to,  aby skłonić radę oraz wójta gminy Włoszakowice  aby respektowali Polskie prawa, nasze prawa. W tym miejscu chciałbym się pochwalić, iż z uwagi na moją działalność i walkę o jawność zostałem zaproszony na cykl warsztatów przeznaczonych dla „strażników obywatelskich”. Szkolenia organizowane są przez Helsińską Fundację Praw Człowieka jak i Sieć Obywatelską – Watchdog Polska. Myślę, iż zaakceptuje to zaproszenie i skorzystam z wiedzy i doświadczeń osób działających w krajach, w których demokracja jest dojrzała.

SKAN Z GAZETY ABC opisujący sprawę (wydanie 04.11.2014)

Na tej samej sesji rady gminy uderzyła  mnie jeszcze jedna sprawa. Mianowicie, pracownik gminy (Wójt oczywiście był nieobecny) wyczytał 30 minutowe oratorium autorstwa Stanisława Waligóry na temat sukcesów i osiągnięć aktualnego Wójta. Podobno brak krytycyzmu jest uważany w Polsce za chorobę psychiczną, lecz nie mnie to  oceniać… no i być może, taka diagnoza nie dotyczy polityków. Oceniać jednak mogę całość wypowiedzi i pisma pochwalnego p. Waligóry na swój temat. Uznać trzeba, iż za działalność ostatnich 4 lat nasz wójt wystawił sobie ocenę celującą. Wszystkie punkty z programu wyborczego zostały zrealizowane. Według p. Waligóry jego postawa jest popierana przez całość społeczeństwa, nie ma żadnych sporów ani punktów zapalnych a komunikacja z mieszkańcami jak i przedsiębiorcami w gminie jest wręcz idealna. Gmina rozwija się w stopniu zachwycającym czego dowodem są powstałe dyskonty oraz zadowolenie społeczeństwa. Reasumując – gmina Włoszakowice jest miejscem idealnym, które bez geniuszu i poświęcenia p. Waligóry byłoby  utopią mogącą istnieć tylko w naszych wyobrażeniach. Oczywiście (stwierdza nasz włodarz) jak w każdej społeczności zdarzają się jednostki, które na szkodę ludności i bez żadnego poparcia społecznego działają przeciwko wójtowi( który ma pełne poparcie społeczne) tylko po to, aby wypromować własne osoby.

Po takim pochwalnym oratorium p. Waligóry na własny temat – pomyślałem sobie – skąd ten człowiek ma tyle pewności siebie oraz samozachwytu? Skąd pochodzi taka postawa człowieka, który powinien być oceniany przez wyborców – a nie przez samego siebie? Tutaj przypomniałem sobie zawód, który p. Waligóra zdobył podczas pełnienia funkcji głowy gminy Włoszakowice. Otóż – Nasz Wójt nie stwierdza, iż z zawodu jest elektrykiem – on stwierdza, iż z zawodu jest politologiem! Któż to jest politolog? Człowiek, który rozmyśla oraz ma wiedzę na temat zasad, działania systemów politycznych jak i samych polityków. Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdziłem, iż p. Waligóra wziął sobie zły wzór do naśladowania (Edwarda Gierka), zwłaszcza jeżeli stwierdzać mamy, iż teraźniejsza Polska jest wolna i demokratyczna.

Przytoczę kilka cytatów z wypowiedzi znanego historycznego, polskiego polityka:

„Opieramy się na woli milionów. Przekuwamy ją w program realizowany wysiłkiem klasy robotniczej, chłopów i inteligentów polskich. Dzięki temu mogliśmy pójść naprzód i osiągnąć sukces, który przysporzył nam szacunku i uznania w świecie. W krótkim czasie Polska stała się silniejsza, a Polakom zaczęło żyć się lepiej, i jest to fakt niepodważalny, którego nie kwestionuje nikt, nawet nasi wrogowie ”

W ten sposób znany Polski historyczny polityk, Edward Gierek podkreślał poparcie społeczeństwa jakie za nim stoi oraz dobrobyt kraju osiągnięty za jego pośrednictwem oraz pośrednictwem jego partii. Widać podobieństwo do postawy p. Waligóry?

„Trzeba załodze tych czterdziestu paru zakładów, które strajkowały, powiedzieć, jak my ich nienawidzimy, jacy to są łajdacy, jak oni swoim postępowaniem szkodzą krajowi. Uważam, że im więcej będzie słów bluźnierstwa pod ich adresem (...) – tym lepiej dla sprawy.(...) To musi być atmosfera pokazywania na nich jak czarne owce, jak na ludzi, którzy powinni się wstydzić, że w ogóle są Polakami, że w ogóle na świecie chodzą ”.

Takim zaś sposobem, polityk, który jaskrawo zapisał się w Polskiej historii dyskredytował ludzi i osoby, które ośmielały się stawać przeciwko jego osobie oraz partii, którą reprezentował. Widać podobieństwo do p. Waligóry?

Reasumując? Jakie nauki i wiedzę nasz włodarz wyciągnął ze studiów, które ukończył podczas piastowania urzędu w gminie Włoszakowice? Czy wykorzystuje tą wiedzę w dobry i uczciwy sposób? Czy my na pewno chcemy aby reprezentowała nas taka osoba?

Na zakończenie chciałbym zacytować jeszcze jedną osobę:

G. Thoveron - „zjawisko propagandy jest typowe dla zamkniętych systemów politycznych – autorytarnych i totalitarnych. Natomiast w systemach demokratycznych politycy komunikują się z obywatelami.”

Chciałbym też Państwu przedstawić fragment nagrania, którego nie zobaczycie na gminnej publikacji sesji rady gminy (fragment został wycięty). Zapytałem radnych, czy są z siebie dumni za te ostatnie 4 lata. Zobaczmy jak dumnie radni odpowiadają na to zapytanie:


Komentarze
Od: ~SoSo (Gość) z dnia 2014-11-10 11:03:58
Wspomniane przemówienia wodza jest dostępne na wloszakowice.pl Nie ma sensu komentować merytoryki tych wypocin ... Panie Wójcie, jeśli Pan to czyta proszę popracować nad ortografią! Cytat - "W funkcjonowaniu gminy jako wspólnoty wręcz nie możliwe jest ..." Słowo "niemożliwe" piszemy łącznie! Widzę, że są też problemy z interpunkcją :( Niestety Word nie podkreśla takich błędów, strach pomyśleć co by było gdyby Pan Wójt pisał odręcznie :(
Od: ~obywatel GW (Gość) z dnia 2014-11-09 18:10:19
Jestem ciekaw kto dał taki rozkaz a żeby zdjąć te ulotki???może by go tak pociągnąć do odpowiedzialności karnej.Z tego co się orientuje jest to czyn karalny
Od: ~urzędnik (Gość) z dnia 2014-11-08 18:23:22
Ohydne Robert ohydne napisz jeszcze że wójt nie był w PZPR i zakonie Robert miej kręgosłup
Od: ~dziennikarz (Gość) z dnia 2014-11-08 11:51:55
Strona UG Wł-ce ostatnio bardzo aktywna.... " Wójt po raz trzeci wygrywa proces" Brzmi dumnie!!! A nie można by napisać: Wójt uniewinniony od zarzutów i tu opisać i przypomnieć czytelnikom o co chodzi. Tak by napisał fachowiec. I dopiero później podać te informacje, o których pisze urzędnik ! Ale tak napisał szef, a Kasperczak podpisał...
Od: ~zizu (Gość) z dnia 2014-11-07 20:15:46
Wierzyłem i chyba nadal wierze w cos takiego jak honor, godność, uczciwość i praworządność. Jednak to co czytam o naszej gminie, wójcie i radnych powoduje że ta wiara słabnie. Co takiego dzieje sie w ludziach, że mimo deklaracji że tacy sa, robią cos dokładnie odwrotnego ? Czy ktos potrafi mi to wytłumaczyć?
Od: maloka z dnia 2014-11-07 16:15:08
zainwestowalabym troche czsu i energii w edukacje seniorow z gminy. Byl Dzien Seniora, imprezka, wiadomo... Z relacji mojej mamy wynikalo, ze wszyscy beda glosowac na Waligore. Dlaczego? "Bo lepszego wojta nie bedzie". Co to znaczy? To znaczy ukladziki z tutejszymi 'beznesmenamy'+przekonanie, ze inny wlodarz nie zapewni imprez, jakie maja miejsce teraz+smutna krotkowzrocznosc seniorow, ktorzy nie mysla o swoich dzieciach i wnukach (ktorym powinni fundowac kursy angielskiego, a nie tablety - wnuki beda mialy lzej jak beda wyjezdac na saksy...). Czy sa miejsca w gminie, gdzie mozna swobodnie wywieszc plakaty o 'roznej' tresci? (Znam tylko tablice w Boszkowie :) A co do ulotek w Urzedzie - biorac pod uwage co tam zostawiaja przedsiebiorcy... taka akcja jest jak najbardziej wskazana! :)
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2014-11-07 15:06:55
Gośc - ile gmina może wydawać pieniędzy na stacji paliw? Weź pod uwagę całą kwotę jaką rocznie wydaje urząd gminy - jest to około 30 milionów. Problem o którym tutaj mówimy, nie jest czymś wyjątkowym. Gmina wydaje lokalnie 30 baniek... a wójt wybiera komu płacić a komu nie. Ile firm? Ilu ludzi jest w ten sposób ubezwłasnowolnionych?
Od: ~gośc (Gość) z dnia 2014-11-07 14:54:07
bardzo dziwi mnie ta sytuacja z plakatami :) mamy ponoc demokrację , wolnośc słowa i wyboru więc nie rozumiem jak pracownik gminy - to znaczu URZĘDNIK GMINY miał prowo zastraszac kogokolwiek???? jest to po pierwsze nie etyczne, po drugie nie grzeczne i na końcu powiem tak..... urzędnik powinien byc neutralny , przyjmując jakiekolwiek dokumenty, zgłoszenia nie powinien wyrażac swojej opini - urzędnik to również przedstawiciel ludu, mieszkanca gminy w tym przypadku , Uważam ,że nasi pracownicy - urzednicy gminy obrośli w piórka i im sie wydaje ,że z sędzią miejscem się pozamieniali, mamy demokrację , a jeszcze jedno ludzie boją się obecnej władzy , nie chcą ulotki ,plakatu powiesic we własnym zakładzie pracy bo moga miec z tego powodu problemy . Tak to prawda, myślicie ,że KOMUNA minęła z końcem lat 90 a w Gminie Włoszakowice jest obecna do dzisiaj -ludzie otwórzcie oczy - nikomu nic nie jesteście winni , idzcie 16 listopada i zagłosujcie by zmienic obecną kolesiowską klikę
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2014-11-07 12:22:29
@ Bez Skrzydeł - postawiłem dziś jedną wielką ulotkę na lawecie, przed urzędem gminy :) Oby się nasz Waligóra nie udławił zajadając drożdżówkę ;)
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2014-11-07 12:21:09
Ciekawski - nie dochodźmy do tego. Wierz mi, że możemy przysporzyć im kłopotów. W pełni rozumiem, że po takiej "prośbie" ze strony gminy usunęli nasze plakaty. Na ich miejscu postąpiłbym podobnie.
Od: Bez skrzydeł z dnia 2014-11-07 12:19:14
@Admin,nie zastanawialiście się w takim razie by ulotki wyborcze zostawić w urzędzie gminy? :D
Od: ~ciekawski (Gość) z dnia 2014-11-07 12:11:30
Która ze stacji paliw we Wł-cach to p. Antczaka?
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2014-11-07 10:18:04
Reasumując - mój news to coś zupełnie innego. :)
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2014-11-07 10:17:38
Tak słyszałem o tym. Ale nie chciałem wspominać o tym fakcie nie chcąc robić kłopotów pracownikom stacji paliw. Różne są sposoby walki z naszym komitetem wyborczym. Billboard komitetu na ul. Leszczyńskiej też został zgłoszony jako "nielegalny". Ogólnie trzeba uznać, iż partia waligóry i ich działania jakoś mnie nie zaskakują. Oni zawsze używali nieetycznych sposobów. Byliśmy na to gotowi... i pomimo kłód jakie nam rzucają pod nogi - dalej robimy swoje.
Od: ~James (Gość) z dnia 2014-11-07 09:59:04
Nie wiem czy to ten news adminie, ale słyszałem od jednego z pracowników stacji paliw pana Antczaka u którego tankuje cały UG, że jeśli nie wyrzucą ulotek p. Mańczaka i reszty ze stacji paliw to UG przestanie u nich tankować. No i ulotki zniknęły
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2014-11-07 09:24:08
Wczoraj w Lesznie widziałem fajne i bardzo uniwersalne hasło wyborcze jednego z komitetów wyborczych: "Chcesz bez wnuków zostać dziadem? Głosuj dalej za układem" ;) Fajne, prawda? :D:D
Od: ~Obywatel GW (Gość) z dnia 2014-11-07 08:22:57
porównując długość relacji z sesji Rady zamieszczonej na tej stronie z przekazem na stronie urzędu gminy trzeba stwierdzić , że nie fragment został wycięty ale FFFRRRAAAAAAGMENT! może w tym czasie radni byli siku?!?...
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2014-11-07 08:06:43
Bezskrzydlaty! Ręce Ci opadają, bo skrzydła już Ci opadły, co? :D A tak na poważnie, za wcześnie jeszcze na szampana. Jeszcze tydzień ciężkiej pracy. Trzeba dać z siebie wszystko mając świadomość, iż wielu ludziom z powodu osobistych korzyści bardzo zależy na tym... aby waligóra pozostał na swoim stołku. To nie będzie łatwa bitwa. Wszyscy próbujmy zrobić co w naszej mocy... rozmawiajmy z niezdecydowanymi, przekonujmy, dyskutujmy. A ja chyba będę miał dla Was jeszcze jednego newsa. Myślę, że dosyć ciekawy... a może i szokujący!
Od: Bez skrzydeł z dnia 2014-11-06 22:24:31
Naprawdę ręce opadają i robi się przykro jak to czytam... Jeszcze 10 dni, mam nadzieję... Mam też nadzieję, że szampan już się chłodzi Adminie, a Pan Mańczak zaczyna prasować koszule ;)
Od: ~Bart (Gość) z dnia 2014-11-06 22:08:12
Taaa... Wybory się zbliżają i Stasiu już się chwali na gminnej stronie co zrobił w październiku i listopadzie... Nawet skarbnik próbuje coś naskrobać o "niektórych" wydatkach gminy z 2012r :-) hahaha śmiech na sali. Zaczynają odstawiać znowu ten sam teatrzyk. W tym roku Stachowi zabrakło chajsu na "NJ extra" w którym by się wszystkim pochwalił co zrobił takiego dla gminy ;-) Powinien zrobić rachunek sumienia (co ja piszę o nie ma sumienia) i zrobić gazetkę o tym co spartolił w tej gminie... Stachu twój koniec bliski...
Od: ~Max Kolanko (Gość) z dnia 2014-11-06 21:21:20
Sądzę że zaraz po wyborach p. Patelka zmieni zdanie a my dowiemy się co tam nasz Staszek kręcił... ;)
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2014-11-06 18:30:14
Ja tego słuchałem na żywo! I wierz mi... że niemal wybuchłem! Sterta bzdur i kłamstw... i kilkunastu radnych, którzy udają, że słuchają prawdy...
Od: ~ciekawski (Gość) z dnia 2014-11-06 18:27:00
Ciśnienie mi skoczyło jak usłyszałem w tekście pisanym przez wójta ,a odczytanym przez. p. sekretarz na ostatniej sesji, że cytuję: " nie było konfliktów między władza a mieszkańcami gminy" ... A problem wiatraków w B.B. to co? nie ma konfliktu, były konsultacje w tej sprawie z mieszkańcami wioski? Kłamstwo, dezinformacja, którą nasi radni - bezradni popierają! Czy aż tak są głupi czy ślepi? Czas na zmiany!!! Dwaj, których mógłbym ocenić na 3+ nie kandydują. Resztę oceniam na 2 ( wg starej metody oceny uczniów). Cechą ustroju demokratycznego winien być stały kontakt władzy (wszystkich szczebli) ze społeczeństwem.. Czy to poprzez spotkania, zebrania czy referendum. Czy u nas to było? Nie przypominam sobie, a pamięć mam dobrą. Gdzie jest budżet obywatelski, na wsi fundusz sołecki, pytam gdzie? Bo to było niewygodne dla władzy? Oczywiście!! Mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości to się zmieni, oby nie jakieś tam 5-10% jak to planują " u góry" ale co najmniej połowę lub więcej wydatków budżetowych określaliby mieszkańcy, obywatele.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2014-11-06 17:50:55
Gośc - podczas jednej z sesji rady gminy, kiedy to dyskutowałem z gminnym skarbnikiem (p. Rolka) odniosłem wrażenie, że uznała, że jeżeli ona ujawni nam dane finansowe gminy, my "złośliwie" doczepimy się, że widoczna jest tam korupcja lub kolesiostwo. Najpewniej wynika to z faktu, iż niektóre "firmy" robią usługi gminie... nagminnie ;)
Od: ~gośc (Gość) z dnia 2014-11-06 16:14:56
nie wiem w czym problem dla Gminy - wydaja pieniadze - ok , to tak trudno powidzec ,iż zapłacono 1000 zł. np.Kowalskiemu za połozenie płytek w gabinecie nowaka , ,że kupiono worek cementu za 10zł, fugę za 12zł itd...itp.... czy im się zdaje ,że żądzą burakami i jak napiszą ,że wydano 1022zł na inne wydatki to nikt się nie odezwie i nie zapyta co to znaczy inne..... - ciągają się po sądach i przegrywając płacą wszystkie koszty z naszych pieniędzy , więc co im za różnica...............
Od: ~zizu (Gość) z dnia 2014-11-06 16:06:47
Oj nietęgie miny maja radni, chyba czuja że zbliża sie ich koniec. W lużnych rozmowach z mieszkańcami gminy dowiaduje sie że zdecydowana wiekszośc będzie głosowac na pana Juliusza. Oj bedzie sie działo:)
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2014-11-06 15:39:31
No właśnie... to jest to co odczytano na sesji rady gminy. Kolejne wymijające pismo - byleby nie odpowiedzieć na pytania. Czy widać tam "szczegóły", które nakazał ujawnić Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie??? A radni na to patrzą i popierają takie stanowisko waligóry.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2014-11-06 13:57:53
Wychwalne oratorium Stanisława Waligóry na temat Stanisława Waligóry wydłużyła całe te spotkanie! Radni mieli obowiązek słuchać go z powagą, skupieniem i głęboką kontemplacją!
Od: ~Obywatel GW (Gość) z dnia 2014-11-06 13:55:05
Szkoda , że nie można dokładnie zrozumieć niektórych wypowiedzi. A tak ogólnie to była chyba "sesja" bardzo nadzwyczajna, bo trwała prawie 2 i pół godziny!!
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2014-11-06 13:39:51
Jakby nasze pieniądze poszły w rozwój technologii kosmicznych... to by jeszcze nie było tak źle! :) Obawiam się, że nasze pieniądze zostały po prostu zmarnowane!
Od: ~yoreents (Gość) z dnia 2014-11-06 13:21:34
aa... czyli nie dowiemy się póki co gdzie, do czyjego portfela idą pieniądze z naszych podatków. Kurcze. jakie to jest ciekawe. człowiek w ogóle nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji. Może nie chce się pochwalić na co są wydawane pieniądze, bo jeszcze nie wymyślił gdzie by mogły one być już dawno zainwestowane ;) i zaraz się dowiemy, że pieniądze poszły w jakiś projekt kosmiczny NASA i poleciały w kosmos.

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Tematy z kategorii mało poważne, lecz ważne!
- Budżet gminy Włoszakowice za rok 2016.
- Respektowanie prawa w gminie Włoszakowice.
- Inwestycje w gminie Włoszakowice.
- Nieszczęśliwe zdarzenia na terenie gminy Włoszakowice.
- Spojrzenie na pracę samorządowców.
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook