9

Budżet gminy Włoszakowice 2016 – czyli dlaczego majętna gmina nie ma pieniędzy? W jaki sposób napełnić studnię bez dna!?


Niedawno miałem okazję oglądać telewizyjny program satyryczny pokazujący dwójkę zepsutych pracowników samorządowych. Burmistrz, rozpasiony, nauczony wygody i władzy pytał zepsutego wieloletnią i bezczynną pracą podkomendnego urzędnika - „Dlaczego my (gmina) nie mamy pieniędzy?”. Odpowiedź urzędnika była nie tyle bezduszna, śmieszna… co po prostu szczera - „Panie Burmistrzu – Bo za dużo wydajemy!”.

To co śmieszne w telewizyjnym przedstawieniu, wcale śmiesznym już nie musi być w życiu. Gmina Włoszakowice od kilku już lat chwali się tym, że jest „najmajętniejsza w powiecie Leszczyńskim”. Cóż to znaczy „najmajętniejsza”? Brana jest średnia zarobków mieszkańców naszego regionu i porównywana bezpośrednio do zarobków mieszkańców naszej gminy. Wychodzi na to, że na tle reszty powiatu leszczyńskiego zarabiamy najwięcej. Co za tym musi iść w parze – najwięcej płacimy podatków. I rzeczywiście tak jest! Dochody naszej małej gminy to niebagatelna kwota 30mln PLN!! Jak to przekłada się na wydatki? Oczywiście wydajemy wszystko… BA! Wydajemy nawet więcej niż „zarabia” nasza gmina, tylko w jakim stylu?

Wydatki inwestycyjne gminy Włoszakowice są na rok 2016 oszacowane na kwotę około 3,7mln PLN. Wydaje się być całkiem nieźle… zwłaszcza, że naszej gminy nigdy nie było stać na większe inwestycje. Martwić może ewentualnie to, że by dokonać tych inwestycji gmina musi zapożyczyć się na 1,5mln PLN w bankach komercyjnych. Biorąc też pod uwagę, że niemal milion złotych otrzymujemy z subwencji wyrównawczej („janosikowe”), którego wysokość dramatycznie spada (jeszcze w 2012 roku było to ponad 1,7mln PLN) właśnie z powodu naszej „majętności”… wychodzi na to, że gminę Włoszakowice ze środków własnych stać na inwestycje rzędu 1,2mln PLN. Jeżeli najmajętniejszą gminę w powiecie leszczyńskim bez kredytów i „janosikowego” stać jedynie na 1,2mln inwestycji to może to rodzić pewnego rodzaju zastanowienie – dlaczego tak mało?

Czy dochody naszej gminy maleją? Nie! Od roku 2012 mimo spadku wpływów z „Janosikowego” dochody gminy wzrosły o 2mln PLN. Dlaczego zatem nie jesteśmy w stanie inwestować o 2 miliony więcej, zaś poziom corocznych inwestycji możemy utrzymać tylko i wyłącznie dzięki kredytom? Tego nie wiem. Dokumenty dostarczane radnym są niesamowitym uproszczeniem wydatków. Bardzo nieczęsto przedstawiają na co rzeczywiście będą wydawane pieniądze. Radni głosują nad tymi dokumentami lecz żaden z nich tak naprawdę nie może mieć pojęcia, nad czym rzeczywiście głosuje. Prosty sposób na określenie powodu „pustki” w budżecie gminy to spojrzenie na omawiane już „trzynastki”. W roku 2012 była to kwota 690tyś PLN. Na rok 2016 przewidziano zaś na ten cel kwotę 860tyś PLN. Biorąc pod uwagę, że trzynastka jest średnią z miesięcznych wypłat pracowników samorządowej budżetówki z przełomu roku łatwo wyliczyć można, że wydatki na świadczenia/wypłaty pracownicze w naszej gminie wzrosły o 2,2mln PLN w skali roku (w porównaniu do roku 2012). Oczywiście, samorządowcy starają się ratować budżet np. poprzez podniesienie obciążeń podatników. Względem roku 2015 – utrzymanie gminy kosztować nas będzie o 300tyś PLN więcej. Lecz czy to wystarcza? Widocznie nie…

„Na szczęście” padło podczas głosowania nad budżetem na rok 2016 pytanie (radnego Drożdżyńskiego) - „Dlaczego gmina musi się zadłużać by zamknąć budżet?” Radny dostał oczywiście momentalnie odpowiedź „Panie Radny – BO INWESTUJEMY”. Wspomniano mu o budowie kanalizacji ściekowej. Odpowiedziano mu modnym słowem „inwestujemy”. Nikt niestety nie wspomniał o innych wydatkach gminy opłacanych z tego samego portfela. Np. Gminny Ośrodek Kultury – ponad 1MLN PLN, np. koszty utrzymania długu – ponad 400tyś pln, np. rozbudowa domków letniskowych w Boszkowie (??)– 150tyś PLN.

Już od dawna prowadząc tego bloga ostrzegałem, że brak gospodarności naszych włodarzy doprowadzi kiedyś naszą gminę do co najmniej inwestycyjnej stagnacji. Nie będzie nas po prostu na nic stać! Nie czuje się niestety z tego powodu szczęśliwy lecz poniekąd tak się dzieje. Obiecywane przed wyborami samorządowymi „zbilansowanie” budżetu naszej gminy i „wyzerowanie” długów w roku 2020 uległo całkowitej zmianie. Wieloletni plan finansowy gminy przyjęty w roku wyborczym 2014 na lata 2015-2023 zakładał wyciągnięcie gminy z długów. Nowy plan finansowy przyjęty w roku 2015 na lata 2016-2025 zakłada osiągnięcie w 2020 roku zadłużenia w wysokości 9,5mln PLN (przypomnę, że miało być ZERO)!!!

Rok 2016 jest o tyle trudniejszy, że do budżetu gminy wpłynie około 1mln PLN złotych mniej z okazji zmian wprowadzonych przez ustawodawcę. Chodzi o zniesienie obowiązku rozpoczęcia nauki w szkole dla 6latków. „Zniknie” jeden rocznik… a szkoły trzeba utrzymać „tak samo”… przecież nie da się zwolnić nauczycieli by zatrudnić ich na nowo za rok. Może być to zbyt trudne. Nie wiem czy ten milion „ubytku” ujęty jest w projekcie budżetu i czy dług gminy nie powiększy się o tą kwotę. Biorąc uwagę, że jeżeli ustawa przyjęta została 29.12.2015r i że weszła w życie z dniem 23.01.2016 to stwierdzić należy, że „raczej nie”.

Głowa naszej gminy najpewniej ponownie nakłaniać nas będzie do tego… byśmy do szkoły wysyłali dzieci sześcioletnie. Za dzieci w przedszkolu płaci gmina… za dzieci w szkole płaci budżet państwa (poprzez subwencję oświatową). Oby nasz wójt nie „prosił” nas, aż tak arogancko jak to robił już w przeszłości:

Należy wspomnieć, że sześciolatki mogłyby rozpocząć już edukację szkolną, ale decyzją rodziców pozostały w przedszkolu. Na jednego ucznia subwencja oświatowa wynosi: ok. 7 915,00 zł/rok co przy 86 sześciolatkach aktualnie uczących się w przedszkolu dałoby wyższą subwencję w przypadku ich przejścia w bieżącym roku szkolnym do klasy pierwszej o ok. 688.000 zł, a zarazem zmniejszyłoby koszty funkcjonowania przedszkola o kwotę 86 x 4 220,00 zł/jedno dziecko, czyli o ok. 362 920,00 zł. Wstrzymywanie się rodziców przed posyłaniem dzieci sześcioletnich do szkoły skutkuje dla gminy roczną stratą w wysokości ok. 1 050 920,00 zł” cyt. ze strony wloszakowice.pl


Komentarze
Od: ~obywatel (Gość) z dnia 2016-01-29 21:24:24
Gdybym był JP to bym wykupił całe Boszkowo wzdłuż i w szerz i bym się smiał.
Od: ~urzędnik (Gość) z dnia 2016-01-26 14:43:00
Prawda że może kupić , ale po co były te donosy i zawiść . Teraz już w Boszkowie są tylko tłem prywaciarzy. To koalicja z Lesznem i posłem , to za mało !!!
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-01-26 10:37:18
Nie tylko rada i wójt protestował przeciwko sprzedaży tej działki. Protestowała też połowa partii PIS. Uciszyli się jednak po wyborach.
Od: ~Obywatel (Gość) z dnia 2016-01-25 22:19:32
A kto bogatemu zabroni ;-)
Od: ~urzędnik (Gość) z dnia 2016-01-25 09:52:05
Czy to prawda że plaża w Boszkowie została sprzedana i kupił ją JP - pomimo protestów całej rady i wójta . To się nadaje do Ziobry .
Od: ~xx (Gość) z dnia 2016-01-24 11:56:08
A ja myślałam że trzynastkę to dostaję się jeżeli firma wypracuje zysk. Ale może nasz samorząd jest taki wybitny że jakieś zyski osiąga.
Od: ~wiedza (Gość) z dnia 2016-01-23 10:00:44
Tak rządzić jak radni i wójt to i głupi potrafi , jeżeli brakuje to się bierze kredyt -podobnie rząd. Pensje i trzynastki do góry bez względu na sytuacje budżetu . Jego firma zbankrutowała ale za nasze to jest hojny .
Od: ~tatar (Gość) z dnia 2016-01-22 21:34:01
Poczekajmy aż proces z Małeckim przegra wójt i weżmie się do pracy .
Od: Maja z dnia 2016-01-22 16:26:38
No litości!!! ja jako rodzic nie posylajac mojego 6 latka do szkoly narażam gminę na straty ale 13 nastka dla urzędników i chore olbrzymie koszty które generuje GOK są niezbędnymi wydatkami...czy tam w tej gminie wkoncu ktoś się puknie w głowę i to porządnie?????

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Tematy z kategorii mało poważne, lecz ważne!
- Budżet gminy Włoszakowice za rok 2016.
- Respektowanie prawa w gminie Włoszakowice.
- Inwestycje w gminie Włoszakowice.
- Nieszczęśliwe zdarzenia na terenie gminy Włoszakowice.
- Spojrzenie na pracę samorządowców.
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook