5

Klub radnych "Samorząd mieszkańcom" w gminie Włoszakowice.


W gminie Włoszakowice z początkiem kadencji obecnej rady gminy, został stworzony pierwszy w historii naszego samorządu klub radnych. Do klubu wstąpiło trzynastu z piętnastu wszystkich radnych zasiadających w radzie gminy. Na ostatniej sesji, radny Zbysław Drożdżyński zadał pytanie w kierunku radnych, chcąc uzyskać informacje na temat celowości zakładania tego klubu. Po co jest on stworzony oraz w jakim celu. Odpowiedzi były dwie:

1. Odpowiedź p. przewodniczącej rady gminy Ireny Przezbór:

„Jest to zgodne z prawem i taka była wola radnych będących członkami tego klubu”.

2. Odpowiedź p. radnej Ratajczak:

„By się z Panem nie spotykać.”

Szczerość wypowiedzi p. radnej Ratajczak przybliża nas do uzyskania rzeczywistej i prawdziwej potrzeby stworzenia klubu, którą mam nadzieje uda nam się nakreślić. Przewodnicząca rady gminy, stwierdziła również, iż użyczanie sali GOK pod spotkania klubu radnych nie jest kosztem dla gminy, gdyż na tych spotkaniach nie ma ciastek.

Kolejnym pytaniem radnego Drożdżyńskiego w kierunku radnych, było odnośnie obecności wójta gminy Włoszakowice na spotkaniach klubu. Przypomnę, iż to samo pytanie wcześniej skierowane było na piśmie do przewodniczącej rady gminy. Pani przewodnicząca uchyliła się od odpowiedzi stwierdzając, że nie ma kompetencji by odpowiedzieć na to pytanie. Z odpowiedzi samych radnych wyróżnić jako najciekawsze mogę dwie z nich:

1. Odpowiedź radnego Marka Wąsowicza:

„Przecież nie mamy nic do ukrycia”

2. Odpowiedź radnej p. Ratajczak:

„To nasza prywatna sprawa”

Finał finałem – radni stwierdzili, że wójt przychodzi na spotkania klubu radnych (był na każdym) bo jest tam zapraszany. Przypomnę, iż nasz wójt nie był na oficjalnych sesjach rady gminy od blisko trzech lat łamiąc tym samym statut stworzony przez naszych samorządowców. Radni tworząc lokalne prawo i zobowiązując wójta do obecności na oficjalnych sesjach niejako zapraszali wójta uznając, iż jest on potrzebny na spotkaniach radnych. Jak widać nie wszystko wygląda tak klarownie jakby się mogło wydawać.

Patrząc na listę członków klubu radnych „Samorząd dla mieszkańców” zdziwić może jedno nazwisko. Chodzi oczywiście o radnego Marka Wąsowicza, który przecież kandydował z opozycyjnej wobec p. Waligóry grupy p. Głuszak. Marek na moje pytanie odnośnie powodu przystąpienia do klubu stwierdza, iż zrobił to by zyskać doświadczenie. Doświadczeniem tym jest np. to, że na spotkaniach klubu, głosowane uchwały są omawiane dużo dogłębniej (!!??) niż na sesjach rady gminy. To stwierdzenie również przybliża nas do określenia rzeczywistej potrzeby stworzenia pierwszego w historii gminy Włoszakowice klubu radnych.

Na spotkaniach klubu radnych, które odbywają się poza wzrokiem wyborców nie ma radnych opozycyjnych. Jest tam wójt i jest tam dogłębna analiza uchwał. Ani jednego ani drugiego nie ma na oficjalnych sesjach rady gminy, tych, które nagrywa pracownik urzędu gminy by ukazać jawność organu rady gminy.

Biorąc powyższe pod uwagę, stwierdzić można, iż oficjalne sesje rady gminy wydają się być niepotrzebne. Samorządowcy otaczający p. Waligórę znaleźli sposób by pozbyć się ze spotkań rady gminy osób, które mimo demokratycznych wyborów im akurat nie pasują. Wynaleźli coś na wzór „substytutu sesji rady gminy”. Radni z klubu wolą ustalać decyzję odnośnie własnego głosu na spotkaniach klubu poza zakresem naszej wiedzy. Wolą to robić wspólnie z wójtem na kilka godzin przed oficjalną sesją rady gminy, robią to za darmo, bez ciastek. Po co zatem są „oficjalne sesje rady gminy”? Chyba tylko po to by zachować pozory demokracji… oprócz tego są tylko stratą pieniędzy (każda sesja kosztuje nas podatników kilka tysięcy złotych, które wpadają do kieszeni radnych).

Przytaczając wypowiedź p. radnej Ratajczak, która na początku kadencji stwierdziła, że trzeba się Mąkowicza (czyli mnie) pozbyć i zamknąć mu „japę”… stwierdzić trzeba, że częściowo im się to udało. Pozbyli się mnie, nikt nie widzi co robią radni oraz co ustalają. „Japy” mi jednak jeszcze nie zamknęli – lecz nad tym pracują.


Komentarze
Od: ~Obywatel (Gość) z dnia 2015-11-19 10:00:38
Masakra i to tylko po to ażeby się nawpierdzielać ciasteczek na tych spotkaniach, i to wszystko z naszych podatków?!
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-11-17 16:19:35
Pani przewodnicząca dostaje coś ponad tysiaka od sesji. Ogólne koszty radnych to coś ponad 70tyś rocznie. Czyli za 4 lata to jakieś 250tyś PLN.
Od: ~gośc (Gość) z dnia 2015-11-17 15:51:22
dziwi mnie w takim razie dlaczego pobierają po 300 zł od głowy za sesje rady gminy skoro takie spotkania nie muszą byc kosztem (klub jest na to przykładem), nie musi byc ciasteczek i herbatki - no i szeryf na darmowych imprezach się zjawia a na płatnej sesji rady się go nie uświadczy - Hahahaah - tylko jest problem ,że 13 radnych nie zagłosuje za odebraniem sobie diety z naszych podatków przeciw 2 radnym..............300zł x 15 radnych =4500 x 12 miesięcy =54.000 x 4 lata=216.000 no jest to spora sumka + ciastka i herbatki+ prąd i obsługa sektetarki .......
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-11-17 14:08:05
Jak najbardziej! :) Jednak tym razem radni nagrywani byli kamerą pracownika urzędu gminy! :) Nie słychać tam wyraźnie wypowiedzi p. Ratajczak... tak więc w tym wypadku musicie uwierzyć mi na słowo! https://youtu.be/fWdtMERw8hY?t=1h15m56s
Od: ~Obserwator (Gość) z dnia 2015-11-17 14:03:29
Admin czy to nie przypadkiem prowokacja? :)

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Tematy z kategorii mało poważne, lecz ważne!
- Budżet gminy Włoszakowice za rok 2016.
- Respektowanie prawa w gminie Włoszakowice.
- Inwestycje w gminie Włoszakowice.
- Nieszczęśliwe zdarzenia na terenie gminy Włoszakowice.
- Spojrzenie na pracę samorządowców.
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook