9

Sprawa utworzenia obszaru chronionego krajobrazu "Kompleks leśny Śmigiel-Święciechowa".


W ostatnim poście wspomniałem o p. Jacku Kuik (reporter gazety ABC), gdzie stwierdziłem, że jest w bliskiej współpracy z naszym wójtem p. Waligórą. Pan Jacek śmiał się z tego, że zazdroszczę mu tego, że często „kawkuje” sobie z naszym włodarzem. Także nigdy nie odpowiedział mi na pytanie, jakie on ciągnie korzyści ze współpracy z gminą Włoszakowice. Dodatkowo na ostatniej sesji doszedł motyw opiniowania przez naszą gminę projektu Sejmiku Województwa Wielkopolskiego w sprawie utworzenia obszaru chronionego krajobrazu „Kompleks leśny Śmigiel-Święciechowa”. Pomyślałem, iż dobierając oba te tematy wyjdzie fajny post. Wspomniany obszar w przypadku gminy Włoszakowice w pewnym stopniu ograniczałby możliwość dysponowania własnością na obszarze około 900ha. Rada gminy zaopiniowała ten projekt negatywnie – i ja się z tym w pełni zgadzam i popieram taką decyzję. Mamy już w gminie Natura 2000, park krajobrazowy, strefę ochrony wód podziemnych (która wynikła z braku porozumienia wójt-hermes) i niedługo dojdzie 800ha całkowicie wyłączonych z użytkowania inwestycyjnego gruntów w okolicach wiatraków w Bukówcu, Dłużynie. Starczy już tych ograniczeń! Jednak nie sam projekt uchwały sejmiku jest tematem tego postu lecz wydarzenia poboczne, które chciałem przedstawić w tym i kolejnym poście. Postaram się streszczać :)

Być może niektórzy z Was zauważyli, że wyrok sądu naczelnego nakazujący wójtowi odpowiedzenie na mój wniosek o udostępnienie informacji publicznej ukazał się w dosyć niekorzystnym dla niego terminie. Wrzesień 2014 – dwa miesiące przed wyborami. Właśnie w tym temacie, w krótkim czasie przed wyborami, skontaktowała się ze mną Pani reporter z jednej lokalnych gazet (o zasięgu powiatu) stwierdzająca, że informacja o tym, że wójt przegrał z kretesem sprawę w sądzie jest niezwykle ciekawa i że jej upublicznienie pomoże nam w wyborach samorządowych (oczywiście wspierałem opozycję). Pani reporter zaoferowała mi obszerny artykuł oraz wywiad ze mną w tym temacie, za opłatę w skromnej sumie 1500PLN! TO JEST PROSZĘ PAŃSTWA WOLNA, NIEZALEŻNA, OBIEKTYWNA POLSKA PRASA. Wszystko miało odbyć się całkowicie legalnie a ja miałem otrzymać za tą „usługę” fakturę vat! Oczywiście odmówiłem, stwierdzając, że jeżeli kosztem mojej walki z politykami ma być to, że stanę się taki sam jak oni – to ja wolę tę walkę przegrać! Czy nasi lokalni politycy odmawiają ofertom publikowania „obiektywnych artykułów za pieniądze”, zwłaszcza, iż koszty są pokrywane z pieniędzy publicznych?

Tutaj chciałem wspomnieć niezwykłą aktywność Pana Kuika w kampanii wyborczej. Cały lokalny światek Włoszakowickiej „elity” politycznej przed wyborami był w przeraźliwej panice. Wszyscy zebrali wspólnie siły i robili co mogli by przeciągnąć szalę na swoją korzyść. Otwarcie pomagał w tym również p. Kuik, który pod swoim własnym nazwiskiem na moim blogu bronił, popierał i wychwalał p. Waligórę poświęcając tym samym swój reporterski obiektywizm. Chwalił go tak bez opamiętania, jakby mówił o własnym zbawcy... a w rzeczywistości nie jest nawet mieszkańcem naszej gminy. Równocześnie, w gazecie ABC Pan Kuik był autorem kilku dziwnych artykułów na temat opozycyjnych kandydatów w naszej gminie. Mi najbardziej w pamięć zaszła wypowiedź stwierdzająca, że według p. Jacka opozycyjny kandydat miał w planach „wybudować w Boszkowie toaletę” - niezwykle ambitny plan w porównaniu do obszernych obietnic p. Waligóry, prawda?

Mam wrażenie, że współpraca p. Kuika z naszą gminą nie wygasła. Przeczytajcie sami artykuł z gazety ABC: http://leszno24.pl/Waligora_apeluje_do_sasiadow,25558.html

Czego dowiadujemy się po przeczytaniu tego artykułu? Mi rzuca się kilka spraw. Nasz wójt nie potrafi się po prostu „nie zgodzić” lecz od razu musi na ludzi naskakiwać stwierdzeniami typu „co nam się tutaj będą poznaniaki panoszyć, my wiemy lepiej”. Po co ta agresja? Po co ta nienawiść? Chciałem p. Wójtowi przypomnieć, Włoszakowice jest w Wielkopolsce. Jeżeli sejmik Województwa Wielkopolskiego jest sejmikiem poznaniaków, to wójt gminy Włoszakowice jest wójtem tylko miejscowości Włoszakowice. Druga sprawa – wójt Włoszakowic cytowany przez p. Kuika stwierdza, że na najbliższej sesji rady gminy skieruje wniosek do radnych o negatywne zaopiniowanie tej uchwały sejmiku WLKP. Byłem na tej sesji – takiego wniosku nie było. Wiem zaś, że przed sesją było spotkanie partii p. Waligóry. Najpewniej, nasz wójt stwierdził, że wysyłanie wniosku to strata czasu.

Kolejna zaś rzecz - i w sumie najważniejsza. Nasz wójt wykorzystuje masowe media do tego, aby doradzać 3 (słownie trzem) instytucjom. Są to włodarze Śmigla, Święciechowy i Lipna. Niedawno ogólnopolskie media wyśmiewały polityków, którzy porozumiewają się przez telewizje, radio czy gazety... a tu proszę, nasz wójt nie bierze od nich lekcji. Nie łatwiej i taniej byłoby wysłać trzy listy, lub wykonać trzy telefony do ludzi pragnących wysłuchania rady p. Waligóry? Do swojej rady gminy wójt chciał wysłać wniosek, a do „sąsiadów” przemawia przez gazetę? Gdzie tu logika?

Lecz to proszę Państwa nie wszystko... Pan Waligóra „radzi sąsiadom” pomimo że z dokumentu przysłanego przez sejmik wynika, że gdy o opinię w tej samej sprawie pytał inny urząd czyli: Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu, to rada gminy Włoszakowice nie wyraziła swojej stanowiska w tej sprawie (nie wniosła protestu – czyli się z pomysłem zgodziła). Święciechowa zaś protestowała stwierdzając, że „uchwała ta pozbawia właścicieli nieruchomości władztwa nad swoją własnością”. Widać nasz wójt nagle się obudził, zmienił opinię swojej partii politycznej i nagle zaczął doradzać sąsiadom używając ich własnych argumentów!! Wybaczcie mi... ale ja w tym momencie na fakcie się w głos śmieje!!

Zatem po co ten artykuł gazety ABC? To się proszę Państwa nazywa – PROMOCJA! W takich artykułach powinno się dodawać napis na wzór „lokowanie produktu”.

Drodzy Państwo, to nie koniec... bo jak się okazało na ostatniej sesji rady gminy, zmiana stanowiska samorządowców co do utworzenia obszaru chronionego krajobrazu nie do końca wynika z obrony majątku i własności nieruchomości obywateli gminy Włoszakowice. Jest tutaj też wątek kontynuacji nienawistnej walki na wyniszczenie z właścicielem jednej z trzech największych firm gminy Włoszakowice. Być może to właśnie prywatny spór i nienawiść jest powodem zmiany zdania naszego włodarza nie zaś chwalebna i politycznie poprawna ochrona dóbr naszej gminy. Dobrze, że nasi samorządowcy zmienili zdanie – lecz jeżeli motywuje ich do tego nienawiść... to nie jest z naszą lokalną władzą zbyt dobrze, bo to my na prywatnych wojenkach naszych samorządowców tracimy najwięcej. O tym więcej w kolejnym poście.


Komentarze
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-09-03 12:58:19
O nic nie podejrzewam naszego "parafianina". Opisuje po prostu moje doświadczenia oraz spostrzeżenia. Co do stanowiska starostwa i wojewody odnośnie naszego wójta. Kimkolwiek byliby ludzie, którzy współpracują z p. Waligórą - on się zawsze uważa od nich lepszy. Tak to jest jak przestraszone grono wzajemnej adoracji cały czas karmi naszego włodarza tekstami "jest Pan wybitny". To jest chore... i prowadzi do choroby.
Od: ~tatar (Gość) z dnia 2015-09-03 12:46:36
O co ty podejrzewasz tak pobożnego i miłosiernego twego parafianina jego intencje są zawsze prawe i dobroduszne spytaj starostwo , województwo i miejscowe prywatne zakłady - jak protestowali miejscowi to nazywał ich oszołomy a teraz sam poucza jak inne gminy mają się zachowywać i pisze protesty
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-09-01 21:18:20
Wieśniak - da się zrozumieć o co Ci chodzi. Jestem z Tobą w 100% zgodny. Identyczne stanowisko podczas sesji podjął też Zbysław Drożdżyński (choć też był za negatywną opinią). Co oczekujesz od radnych? Poprzednio się z pomysłem zgadzali... teraz się nie zgadzają bo p. Waligóra stwierdził coś innego. To są doświadczeni radni - wiedzą jak działa sprawny samorząd.
Od: ~wieśniak (Gość) z dnia 2015-09-01 21:09:56
Coś mi z komentarza wcześniejszego się "wycięło" ale nie będę go uzupełniał. Sorry.
Od: ~wieśniak (Gość) z dnia 2015-09-01 21:01:17
Jestem zdziwiony, bo chyba po raz pierwszy p. Przewodnicząca Rady Gminy składa oświadczenie uzasadniając taką uchwałę Rady dot. "obszaru chronionego krajobrazu". Wcześniej, Rada podejmowała wiele kontrowersyjnych uchwał i ich nie uzasadniała... O co chodzi? Ta ostatnia uchwała, o której tu mowa, ma niby na celu "ochronę własności". Zgoda, ale czy tereny pod lasami wilkowickimi, święciechowskimi, mórkowskimi, choć należą czasem do naszej gminy, to obszar dla inwestycji przemysłowych? Nie sądzę. Święciechowa strony Rada dba o interes właścicieli gruntów w Boguszynie i Krzycku W., a z drugiej strony uchwalają plan zagospod. przestrz. dla inwestycji wiatrowej w Dłuzynie i B.G.... ograniczając kilkudziesięciom właścicielom dz. budowlanych ich praw do decydowania o swojej własności.. A krajobraz i tak będzie zeszpecony na co najmniej dwa pokolenia... Mam więc mieszane uczucia co tej omawianej uchwały i coś mi to pachnie dalszą " walką" wójta z marszałkiem województwa i innymi jeszcze "wrogami"!!!
Od: Maja z dnia 2015-09-01 16:35:06
Gdyby tak ludzie z WHO lub ONZ zapytali Stasia o zdanie to on by im pomogl bo sie zna na wszystkim i mieliby juz problem wojen czy głodu w Afryce rozwiązany, a że się nie spytali to dalej są w czarnej du.....
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-09-01 15:42:54
No tak - ale ludzie z Włoszakowic nie wiedzą jaką opinię o naszym wójcie mają "koledzy z branży". Pan Waligóra cały czas pisze o sobie jak o osobie wybitnej... i tak było od zawsze...
Od: ~urzędnik (Gość) z dnia 2015-09-01 15:17:42
Bardzo trafne stwierdzenia Admin tylko po co ruszasz osobę wójta , on ma bardzo niskie notowania w Starostwie i Województwie - nazywają go filozof gminny
Od: ~Kiselkowa (Gość) z dnia 2015-09-01 11:54:21
Cookies!! Dajcie mi to ciastko a zagłosuje jak chcecie!

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Tematy z kategorii mało poważne, lecz ważne!
- Budżet gminy Włoszakowice za rok 2016.
- Respektowanie prawa w gminie Włoszakowice.
- Inwestycje w gminie Włoszakowice.
- Nieszczęśliwe zdarzenia na terenie gminy Włoszakowice.
- Spojrzenie na pracę samorządowców.
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook