8

Konserwator zabytków wymusił na gminie Włoszakowice zmianę statusu „wysypiska” z części terenów kompleksu pałacowego w Zbarzewie.


Szanowni Państwo. To też nie jest żadna prowokacja. Konserwator zabytków wymusił na gminie Włoszakowice zmianę statusu „wysypiska” z części terenów kompleksu pałacowego w Zbarzewie. I albo konserwator zabytków „spał” przez ostatnie 10lat, w którym nasz samorząd niszczył ten zabytek, albo nie jest to pierwsze wezwanie do takich zmian. Na VI sesji rady gminy dowiedzieliśmy się, że kompleks zabytkowy w Zbarzewie przestanie być śmietniskiem. Kto mógł wpaść na to, aby z pałacu zrobić śmietnisko? Najwyraźniej – ktoś wybitny, nikt inny nie wymyśliłby takiego rozwiązania, które mi osobiście po prostu nie mieści się w głowie. Informacje na ten temat wysłuchacie z poniższego linka:

https://youtu.be/49mCm2iUr3E?t=16m35s

Tego lata chciałem ponownie udać się do tego zespołu pałacowego, uwidocznić rozmiary zaniedbań. Okazało się jednak, iż gmina Włoszakowice staje się słynna nie tylko z dobrych pomidorów, Boszkowa i rozwiniętej przedsiębiorczości. Nasza gmina zaczyna być „ciekawostką” dla oczekujących przygód młodych odkrywców, chcących poznać nasz kraj również od jego dziwnych stron, zaniedbań i absurdów. Zbarzewo okazało się doskonałym materiałem, pokazywanym jako niebywały brak przejęcia nad wiekowymi budynkami. Oto poniżej przedstawiam Wam link, video pokazujący przygody pięciu młodych i zaskoczonych skalą zaniedbań ludzi, którzy odważyli się eksplorować budynek nawet w jego najniebezpieczniejszych częściach. Zobaczcie, bo to jest naprawdę ciekawe!

https://youtu.be/1mJUF8jBBPw

Kompleks pałacowy w Zbarzewie, jest nielicznym zabytkiem w Polsce doprowadzonym do ruiny w XXI wieku! Pałac przetrwał pierwszą wojnę światową, drugą wojnę światową, komunizm, transformację systemową początku lat 90... a nie przetrwał „opieki” naszych samorządowców!!

Jak budynek dostał się w ręce gminy? Gmina zabiegała przez wiele lat o przekazanie nam tego budynku obiecując darczyńcy, że wykorzysta go na cele domu opieki dla osób starszych. Wypowiedź naszego wójta z lutego 2006r :

-Chcielibyśmy, aby powstał dom dla osób starszych - wyjaśnia Stanisław Waligóra, wójt Włoszakowic. -Byłyby to wynajmowane mieszkania, za które płacić będą pensjonariusze, ich rodziny, a w szczególnych przypadkach dofinansowywane przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Pensjonariusze będą mieli zapewnioną opiekę, sprzątanie, pranie i wyżywienie. Naszym celem jest stworzenie godnych warunków dla osób w podeszłym wieku, którymi z różnych powodów nie mogą opiekować się członkowie rodziny.

Wójt Stanisław Waligóra, przejmując kompleks zabytkowy zdawał sobie sprawę z tego, że wymaga on remontu a co najmniej zabezpieczenia. Zdawał sobie sprawę z rozmiaru kosztów i jako człowiek odpowiedzialny nie mógł pominąć potrzeby finansowania dla tego obiektu z budżetu gminy. Co się jednak stało? Budynek nie doczekał się ani remontu, ani zabezpieczenia... doczekał się statusu „śmietniska”. Przeróżni szabrownicy w erze kamer i podsłuchów bezkarnie wybierali się tam w celu wynajdowania przeróżnych skarbów. Gdy pytałem „oficjalnie” naszych samorządowców, stwierdzali oni na piśmie, że budynki są odpowiednio zabezpieczone. Gdy w rozmowie prosiłem ich o to, aby przejechali się ze mną i pokazali te zabezpieczenia – odmówili, stwierdzając, że oni wiedzą, że budynek popada w ruinę. Jest to oznaka całkowitej znieczulicy na zaniedbania prowadzone w sposób wybitny przez p. Waligórę.

Dwa główne wytłumaczenia urzędu wójta Waligóry oraz członków jego ugrupowania odnośnie zniszczeń, które w XXI wieku doprowadziły kompleks w Zbarzewie do ruiny:

1. Gminę Włoszakowice nie stać na remont obiektu.

W stanie, do którego pałac został doprowadzony aktualnie jest to stwierdzenie niemal pewne i delikatne. Sekretarz gminy oficjalnie stwierdza wręcz „A po co go remontować?”. Jest to dziwne stwierdzenie mając na uwadze fakt, iż wójt p. Waligóra otwarcie stwierdzał, iż kompleks przejmuje celem wyremontowania. Dlaczego nie zabezpieczono budynku zaraz po jego przejęciu by zapobiec ruinie? Gdzie są kamery, które nasz wójt sam sugeruje montować lokalnym przedsiębiorcom? Dlaczego gmina w ogóle poświęciła lata starań odnośnie przejęła kompleksu jeżeli stać nas tylko na doprowadzenie go do kompletnej ruiny? No i też ważne pytanie: dlaczego gmina nie sprzedała obiektu wiedząc, że nie jest w stanie nic pożytecznego z nim zrobić?

Odpowiedź na to pytanie tylko potwierdza znieczulicę lecz i kompletny brak gospodarności naszych samorządowców odnośnie tego zabytku. Urząd Gminy Włoszakowice tłumaczy się, że nie może sprzedać budynku wcześniej niż 10lat po jego przejęciu, bo wtedy kwotą sprzedaży będą musieli podzielić się ze Skarbem Państwa. Wychodzi na to, że lepiej zniszczyć dziedzictwo historyczne, niż się nim podzielić! Gospodarniej jest doprowadzić majątek wart wiele milionów do stanu ruiny, w którym jego ratunek jest wart wiele milionów i nie jest pewne, czy znajdzie się ktokolwiek chętny naprawiać to, co zniszczyła znieczulica naszych samorządowców. Mi jako mieszkańcowi Włoszakowic jest wstyd, za to, że gmina wyłudziła kompleks pod pozorem stworzenia domu opieki, następnie go porzuciła by po 10latach z pełnym wyrachowaniem po prostu go sprzedać. Ironicznie kończąc – sprzedanie tego kompleksu będzie najlepszą rzeczą, jaką nasi samorządowcy zrobią dla tego obiektu przez cały okres ich 10letniej „opieki”.

2. To „ONI” a nie wójt zniszczyli pałac. To "ONI" doprowadzili do zawalenia się dachu.

W ten sposób „odpowiedzialni i dorośli” ludzie tłumaczą dlaczego w ruinę popadł obiekt, którym mieli się opiekować, zwalając odpowiedzialność na mieszkańców owego budynku lub też po prostu szabrowników. Być może jest to dobra wymówka dla dzieci w wieku szkolnym, lecz nie dla ludzi poważnych i dorosłych, którzy muszą być świadomi zagrożeń, zapobiegliwi i zaradni. Jest wiele sposobów zabezpieczania budynków zabytkowych: kamery, dozór, alarmy, firma ochroniarska. Nie wykonano NIC! To są jakieś koszty, no ale przecież gmina Włoszakowice przejmując kompleks zobowiązała się do jego zabezpieczenia i wyremontowania... Jaki właściciel zmienia swój majątek w „śmietnisko” i bezczynnie patrzy, jak szabrownicy powoli lecz skutecznie rozbierają zabytkowe budynki? Jaki właściciel widząc dziurę w dachu, bezdusznie przez lata patrzy na to, jak śnieg i deszcz niszczy strop po stropie? Któż z nas nie przykryłby go chociaż plandeką zamiast czekać jak wszystko się zawali? Dlaczego samorządowcy (radni) będąc świadomi tego, i otwarcie stwierdzając że budynki zostawione są samym sobie, oficjalnie „udają”, że zabytek jest zabezpieczony? Zapraszam Państwa w nadchodzący weekend na wycieczkę do Zbarzewa by na własne oczy zobaczyć obraz klęski i porażki, za którą niestety... nikt nie odpowie.

Kończąc – mam nadzieje (choć to tylko nadzieje), że kompleks uda się sprzedać i że wreszcie trafi w ręce prywatne, które najlepiej wiedzą jak dbać o swój interes. Interes „publiczny” jak widać... to tylko martwa teoria.


Komentarze
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-08-29 10:03:57
Wieśniak - sam się musiałem na wsi dowiadywać, kto to jest "Kiselkowa". Popytaj - to też się dowiesz. Nie jest to takie trudne. Nie będę mówił bo to bardzo osobista i wstydliwa historia jednej z radnych.
Od: ~wieśniak (Gość) z dnia 2015-08-28 20:05:27
No tak, państwo polskie jest słabe, bo należałoby odebrać pałac samorządowi (wójtowi) jeżeli nie wywiązał się z umowy - co było warunkiem bezpłatnego przekazania obiektu przez skarb państwa - w określonym celu. Winę ponosi również konserwator zabytków, że nie dopilnował właściwej ochrony obiektu!!! Ale wszyscy wiemy, jak te służby działają... Tłumaczą się skromnym budżetem ... A wójt tę bezczynność służb konserwatorskich bezczelnie wykorzystał. Państwo jest słabe, albo "nie istnieje" jak ktoś powiedział , a tacy zasiedziali przez kilka kadencji " książęta" - samorządowcy to wykorzystują!. Wiadomo, obecnie w budżecie gminy nie ma takich pieniędzy , aby te zbarzewski pałac uratować. Ale dlaczego dopuszczono do takej dewastacji? Wczesniej , za niewielkie pieniadze należało obiekt chociaż prowizorycznie zabezpieczyć!! Ale można dbać tylko o centrum Włoszakowic, park i pałac w centrum i zbierac pochwały, a wstydliwe części gminy ukrywać i zaniedbywać,,, Tak postępuje dobry gospodarz za jakiego niby uchodzi wójt, nie sądzę... Tak postępują ludzie fałszywi, niekompetentni i karierowicze... A sprzyja im (jemu, wójtowi) słaba rada gminy.., najsłabsza od zmiany transformacji! A tak z ciekawości : kto to Kiselkowa ?
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-08-28 15:43:41
Zobaczę co da się zrobić! :)
Od: Maja z dnia 2015-08-28 15:39:12
Admin no zrob to dla nas tylko broń boże sam się nie częstuj tymi ciastkami na sesji bo Kiselkowa rzuci się na ciebie w ich obronie. Jej najbardziej smakują.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-08-28 15:34:20
Już raz mi chcieli "zamknąć japę". Mam się kolejny raz podstawiać? Nie dzięki! :)
Od: Maja z dnia 2015-08-28 15:28:38
Max musimy poprosić admina żeby na następnej sesji spytał o nazwę tych ciastek. Może rzeczywiście są dobre skoro tak je wciągają
Od: Maja z dnia 2015-08-28 14:50:45
Serce pęka jak się patrzy na ten pałac. Ruina nikogo nie obchodzą ca ale co tam lepiej nakupić kwiatków na schody urzędu gminy niż plandekę na dach w zbarzewie. Wkońcu kwiatki widać z daleka i każdy obok nich przejezdza a pałacu w Zbarzewie nie widac.Wszystko na pokaz...
Od: ~Max Kolanko (Gość) z dnia 2015-08-28 14:36:42
A te dwie piękne panie po prawej (na video z sesji) znowu opychają się ciasteczkami i jedzą z otwartą paszczą. Czy one nie wiedzą ile to ma kalorii? Przychodzą, biorą pieniądze za bezmyślne podnoszenie ręki i jeszcze się opychają jak te prosięta... WIEŚ!

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Tematy z kategorii mało poważne, lecz ważne!
- Budżet gminy Włoszakowice za rok 2016.
- Respektowanie prawa w gminie Włoszakowice.
- Inwestycje w gminie Włoszakowice.
- Nieszczęśliwe zdarzenia na terenie gminy Włoszakowice.
- Spojrzenie na pracę samorządowców.
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook