10

Plaga w gminach sąsiadujących z Włoszakowicami. Wójt Wijewa zawieszony w czynnościach służbowych.


W ostatnich latach mamy w naszym regionie pewnego rodzaju plagę. Wójt Wijewa to już kolejny włodarz sąsiadującej z Włoszakowicami gminy, który opuszcza swoje stanowisko z powodu kłopotów z prawem. Kilka lat temu swoje stanowisko musiał opuścić wójt Lipna. Stanowisko swe opuszczali mimo sporego poparcia pośród radnych gminy, którzy nie chcieli zmian na stanowisku kierownika gminy a sam urząd bronił stanowiska swojego pryncypała. Oboje też panów piastowało swe funkcje przez wiele lat. Sytuacja ta nie miałaby miejsca gdyby funkcja wójta objęta była tzw. dwu-kadencyjnością, czyli, że wójt nie mógłby ponownie kandydować jeżeli odbył już dwie kadencje. Eliminowalibyśmy wtedy kandydatów, którzy z pozycji wójta, burmistrza, prezydenta tworzą „dośmiertny zawód”. Podobnie sprawa ta rozwiązana jest w przypadku prezydenta RP.

Źródło: ONET.PL (powołując się na PAP) http://wiadomosci.onet.pl/poznan/grzegorz-jedrzejczak-ma-pelnic-obowiazki-wojta-wijewa/6mk1y3

Wojewoda wielkopolski Piotr Florek skierował do premiera wniosek o wyznaczenie Grzegorza Jędrzejczaka do pełnienia obowiązków wójta Wijewa. Ma to związek z unieważnieniem przez sąd drugiej tury wyborów samorządowych w gminie.

Wójt, który wygrał drugą turę wyborów, stracił mandat. Prokuratura przedstawiła mu zarzuty w związku z ewentualnym bezprawnym dopisywaniem do spisu wyborców osób spoza gminy, co pozwoliło mu wygrać wybory.

Jak podała w piątek Paulina Mitręga z biura prasowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, wojewoda wyznaczył termin ponownej drugiej tury wyborów w gminie Wijewo na 20 września. Grzegorz Jędrzejczak w latach 2002-2014 pełnił funkcję burmistrza Rydzyny. "Wyznaczona przez premiera osoba pełniąca obowiązki wójta Wijewa będzie sprawować tę funkcję do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta” – podała Mitręga.

W kwietniu Sąd Okręgowy w Poznaniu unieważnił wybory w Wijewie i pozbawił mandatu dotychczasowego wójta, który wygrał wybory. Sąd stwierdził, że do spisu wyborców dopisane zostały osoby, które na stałe nie mieszkały na terenie gminy. Decyzję w tej sprawie potrzymał poznański sąd apelacyjny.

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych wieloletni wójt Wijewa przegrał w pierwszej turze z Mieczysławem Drożdżyńskim (PSL) ok. 150 głosami. Drugą turę wygrał 14 głosami. Wybór został oprotestowany w sądzie.

Śledztwo w sprawie ewentualnego złamania prawa przy sporządzaniu listy głosujących prowadzi prokuratura w Lesznie. Jak powiedział w piątek PAP zastępca prokuratora rejonowego Przemysław Grześkowiak, dotąd zarzuty postawiono ok. 20 osobom. Wśród nich jest wójt Ireneusz Z., który wygrał wybory samorządowe.

Prokuratura postawiła mu zarzuty przekroczenia uprawnień w celu uzyskania korzyści majątkowej i osobistej, a także poświadczenia nieprawdy. Śledczy sprawdzają, czy samorządowiec działał na swoją korzyść, dopisując do listy wyborczej osoby spoza gminy. Mężczyzna został zawieszony w czynnościach służbowych. Grozi mu do trzech lat więzienia. Pozostałe osoby usłyszały zarzuty dotyczące fałszerstwa wyborczego. Im również grozi do trzech lat więzienia.

 


Komentarze
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-08-14 13:45:36
Ta sprawa dalej ciągnie się w sądzie... ale to też dłuższy temat na dłuższy post. W pierwszej instancji, wójt próbował oszukać sąd stwierdzeniem, że pytania, które zadaje objęte są ochroną danych osobowych. Sąd się nie zgodził. W drugiej instancji, urząd wójta próbował oszukać sąd, że aby udzielić informacji muszę udowodnić interes publiczny. Sąd się nie zgodził i nakazał p. Waligórze udzielić odpowiedzi. Dziś nasz włodarz próbuje oszukać sąd, że on nie wie i nie rozumie o co pytam... Czym ryzykuje nasz wójt próbując oszukać sąd? NICZYM! Jeżeli sąd stwierdzi bezczynność wójta narzuci karę finansową NA GMINĘ a nie na p. Waligórę. Gdy wysłałem wniosek do radnych aby koszty i kary sądowe pokrywał wójt z własnej kieszeni - wyśmiali mnie i nazwali pieniaczem. No cóż... Jeżeli takie cyrki są na wsi... to ja nie chce wiedzieć co się dzieje w Warszawie :((
Od: ~BB (Gość) z dnia 2015-08-14 13:04:07
Zainteresowanie sprawą rośnie dzięki banerowi na Leszczyńskiej. Osobiście wtajemniczyłem kilkanaście osób, które o ten baner pytały. Trochę smutne jest to, że rozmawiałem z ludźmi na ten temat "na początku" bloga gdy to opisałeś i wtedy ciężko było tym zainteresować ludzi. Mam wrażenie, że wcześniej ludzie to traktowali jako ciekawostke. Ludzie chętniej słuchają kiedy to od nich wychodzi pytanie.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-08-14 12:44:04
BB - masz rację. Lecz takie rzeczy wypływają, jeżeli władzę po poprzednim wójcie/burmistrzu/prezydencie przejmie ktoś z poza partii rządzącej. Mam niesamowicie ciekawy donos, który ujawnię za kilka dni, a który dosłownie mówi o zabiegach jakie już dziś czyni urząd Waligóry by zapewnić "płynne" przejęcie władzy przez jednego z aktualnych współpracowników. Wtedy nie zmieni się nic, nie wypłynie nic, nie dowiemy się niczego... i dalej będziemy oszukiwani. Aktualnie pytam osobę, która w donosie wymieniona jest z nazwiska jako "następca" p. Waligóry i proszę go aby zaprzeczył tym informacjom. Jak na razie bez reakcji.
Od: ~BB (Gość) z dnia 2015-08-14 10:59:25
A nie jest tak, że jeśli tylko się kiedyś włodarz zmieni to i tak wszystko wypłynie? Przecież nie archiwizuje się takich dokumentów przez 5 lat...
Od: ~obserwator (Gość) z dnia 2015-08-13 22:38:50
A ja mam nadzieje że w końcu prawda wyjdzie na wierzch i dowiemy się o przekrętach naszego włodarza .
Od: ~radca (Gość) z dnia 2015-08-10 14:13:16
Zostawmy innych jestem ciekaw ile Włoszakowice wydały na prawników i dziennikarzy w ostatnich 15 latach-szacuje 1500000 zł
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-08-10 13:33:25
Wieśniak - po prostu uważam, że władza deprawuje. Zastosuje pewien cytat :) "Władza zawsze jest niebezpieczna. Przyciąga najgorsze rzeczy i wypacza najlepszych ludzi. Nigdy o nią nie prosimy. Otrzymują ją jedynie ci, którzy zniżą się aby po nią sięgnąć.". Stwierdzenie, że p. Waligóra nie łamie prawa jako wójt byłoby dalece ryzykowne... zwłaszcza, biorąc pod uwagę to w towarzystwie jakich wójtów się obracał. W Lipnie sprawa wyszła na jaw. W Wijewie sprawa wyszła na jaw. We Włoszakowicach? Tutaj jest strasznie trudno uzyskać informację publiczną, przedstawiane są nam tylko informacje jaką władza chce aby nam przedstawić. Gmina ma na posługi dwóch prawników... urządzenia anty-podsłuchowe, a wszyscy pracownicy budżetówki są przeraźliwie przestraszeni pomsty wójta wliczając w to nawet dyrektorów lokalnych szkół. Czy u nas wałki wyjdą kiedyś na jaw? Jeżeli takowe są to w ramach wolności, demokracji i praworządności zdecydowanie powinny. Jednakże, z tym wójtem u władzy będzie to niezwykle trudne. Wszelakie obawy o "spaczenie władzą" byłyby wyeliminowane gdyby była ograniczona kadencyjność.
Od: ~BB (Gość) z dnia 2015-08-10 13:15:23
Za takie wałki (jeśli nie ma oczywiście żadnych wątpliwości co do winy) powinno się bezwzględnie wsadzać na te 3 lata. Wraz z dożywotnim zakazem pełnienia funkcji publicznych!!
Od: ~wieśniak (Gość) z dnia 2015-08-10 13:08:49
rzeczywistość skrzeczy 09-08-2015 12:22 senior - Gość - IP: 83.23.124.224 P. Zając, który próbował zostać wójtem grał nieczysto, więc nie ma moralnego prawa do startu wyborach.... Kto za wybory zapłaci, my podatnicy..!!! Obciążyć Zająca kosztami ponownych wyborów!!! Taka winna być gminna sprawiedliwość! Ale, ale Adminie , czy coś sugerujesz ? Że np. "plaga" przekroczy granice gminy Włoszakowice, że sąsiedzi (wójtowie) ustąpili lub ich zmuszono do odejścia? Może to być ? Życzę wijewianom aby 20 września dokonali właściwego wyboru (p. Mieciu) i po latach dobrych rządów gmina Wijewo i Włoszakowice będą jedną jednostką samorządową... Read more: http://panorama.media.pl/content/view/564804/7/#akocomment78786#ixzz3iPMqwDAI
Od: ~Max Kolanko (Gość) z dnia 2015-08-10 12:15:28
W warunkach naszej wiejskiej "demokracji" tylko prokurator jest w stanie odsunąć władcę od koryta. Ich macki w małomiasteczkowych miejscowościach sięgają zbyt daleko by udało się to przez wybory. Lipno i Wijewo są tego doskonałym przykładem.

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Tematy z kategorii mało poważne, lecz ważne!
- Budżet gminy Włoszakowice za rok 2016.
- Respektowanie prawa w gminie Włoszakowice.
- Inwestycje w gminie Włoszakowice.
- Nieszczęśliwe zdarzenia na terenie gminy Włoszakowice.
- Spojrzenie na pracę samorządowców.
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook