13

Otwartość polityków? Tylko podczas wyborów!!


Kolejną rzeczą, która przybiła moje czoło do stolika, siedząc i obserwując ostatnią sesję rady gminy (30.12.2014) była reakcja, odpowiedź p. przewodniczącej na wniosek i argumenty radnego Zbysława Drożdżyńskiego, przemawiające za tym aby wyniki głosowań rady, publikowane były wraz nazwiskami radnych określające ich poparcie bądź sprzeciw wobec przyjmowanych uchwał.

Drodzy Państwo, mieszkamy na wsi, wszyscy znamy się „jako tako”. Ja miałem zapewne więcej niż „standardowo” okazji aby prywatnie poznać przewodniczącą naszej rady gminy, p. Irenę Przezbór. Mieszka przy ulicy, gdzie znajduje się mój dom rodzinny. Pani Irena uczyła mnie w podstawówce (fizyki), była dosyć dobrą koleżanką mojej mamy oraz matką najlepszego kolegi mojego starszego brata z jego licealnych czasów. Zawsze pamiętałem ją jako kobietę twardą, mocno stojącą na ziemi, doświadczoną, niezłomną, niepoddającą się przeciwnością losu, mądrą, miłą i uczciwą. Przez długi czas p. Przezbór była moją „nadzieją” na pomoc w likwidacji włoszakowickich absurdów i pomoc we wprowadzeniu normalnego, demokratycznego samorządu w naszej gminie. Moja nadzieja była na tyle duża, że jeszcze jakiś czas temu spotykałem się z p. Przezbór aby rozmawiać o sprawach gminy... Nigdy o tym nie wspominałem na blogu, bo obiecałem p. Przezbór, że nie będę robił z naszych rozmów „medialnej afery”. Po pewnym czasie stwierdziłem, że nasze spotkania i rozmowy nie mają najmniejszego sensu. Dlaczego? Sytuacja, o której zaraz wspomnę być może również i Wam uzmysłowi, że glina, z której ulepiony jest nasz samorząd jest chyba nie najlepszej jakości.

Pani Irena Przezbór, przewodnicząca rady gminy Włoszakowice, stwierdziła przed radnym Zbysławem Drożdżyńskiem, iż nieujawnianie sposobu głosowania poszczególnych radnych przy danej uchwale, jest również w interesie wnioskodawcy (Zbysława). Drodzy Państwo, p. Przezbór, stwierdziła, że lepiej aby ludzie nie wiedzieli jak głosują radni, bo wtedy ludzie mogą mieć do radnych wyrzuty. Stwierdziła, że w jej przekonaniu, na pierwszej sesji rady gminy Zbysław głosował „źle” i że ludzie mogliby mieć o to do niego pretensje (gdyby się o sposobie głosowania dowiedzieli)..... Lepiej i dla Zbysława aby o tym NIE WIEDZIELI!! Czy ktoś mi się dziwi, że uderzyłem czołem o stół, przy którym siedziałem? Radna, która otrzymała olbrzymie poparcie, która pukała od drzwi do drzwi swoich wyborców ukazując swoją uczciwość, przejrzystość oraz otwartość... nagle uznała, że... tej otwartości już wystarczy!! Okazuje się, że otwartość radnej, wystarcza tylko i wyłącznie na okres kampanii wyborczej! Przejrzystość i rozmowa z wyborcami to tylko „incydent przedwyborczy”, który potrzebny jest tylko i wyłącznie na potrzeby uzyskania mandatu radnej. Jeżeli tak wygląda nasza rada gminy, to czy możemy liczyć na to, że ktoś jest w stanie zatrzymać zapędy naszego wójta Stanisława Waligóry w dążeniach do kurczliwego i despotycznego utrzymywania lokalnej władzy? Kto? Przecież to rada gminy jest organem, który kontroluje wójta!! Kto inny? Społeczeństwo? Społeczeństwa nie słucha ani rada, ani wójt! Więcej! Rada chce ukrywać przed społeczeństwem sposób ich głosowania, uznając, że to NIE ICH SPRAWA!! Wójt zaś „swoich spraw” pilnuje na tyle bojaźliwie, że aż zabezpiecza się urządzeniami antypodsłuchowymi!! Ludzie chcą się czegoś dowiedzieć o gminie? To niech kupią gazetę „Nasze Jutro” tam jest cała „prawda”, którą nasz samorząd chce abyśmy poznali, NIC WIĘCEJ! Ewentualnie można jeszcze dostać od wójta darmowe gazetki drukowane „sezonowo”, ukazujące w jakim to cudownym świecie żyjemy, pośród uczciwych i dobroczynnych samorządowców. Na to wszystko jest nie tylko przyzwolenie p. Przezbór, lecz również jej poparcie. NIESTETY!

 Jest jeszcze jedna rzecz, o której chciałem wspomnieć odnośnie sesji rady gminy z 30.12.2014. Post powinien pojawić się jeszcze w tym tygodniu.

 Jak zwykle, wniosek do gminy:

 -----------------------------------------------

Szanowni Pani Przewodnicząca Rady Gminy Włoszakowice.

Zwracam się do Pani z uprzejmą prośbą oraz wnioskiem. Moja prośba polega na tym, aby zdystansowała się Pani do własnej osoby, reprezentującej przewodniczącą rady gminy Włoszakowice oraz spojrzała na własne postępowanie w sposób obiektywny. Ku temu celowi, najlepiej proszę odtworzyć nagranie sesji rady gminy z dnia 30.12.2014 i kierując się obiektywizmem spojrzeć na własną postawę. W mojej skromnej, subiektywnej ocenie jako przewodnicząca rady gminy, nie reprezentuje Pani w pełni bezstronnej funkcji. Zauważam, iż jako najważniejsza osoba w radzie gminy, używa Pani własną funkcję na potrzeby nieoficjalnie zwanej „partii Stanisława Waligóry”. Na trudne tematy zadawane przez radnego Zbysława Drożdżyńskiego staje Pani niejako „w obronie” radnych z ramienia p. Waligóry. Takie stanowisko Pani osoby uniemożliwia radnym „radzenie” poprzez rozmowę i dyskusję, staje się Pani niejako mecenasem stanowiska „partii rządzącej” Włoszakowicami, zamiast bezstronną osobą prowadzącą sesje rady gminy. Ja ze swojej strony, jako mieszkaniec gminy Włoszakowice chciałbym bardzo poznać opinię innych radnych, nie tylko Pani opinię, którą sugeruje Pani reszcie radnych. Chciałbym być świadkiem wymiany poglądów między radnymi, chciałbym aby radni dyskutowali, myśleli i aby sesja rady gminy nie wyglądała tak, jakby odbywała się zgodnie z wcześniej przygotowanym scenariuszem.

Z wyrazami głębokiego szacunku

Jakub Mąkowicz


Komentarze
Od: ~BB (Gość) z dnia 2015-01-26 09:33:06
Nie oczekuje fajerwerków, ale ciekawi mnie to mimo wszystko. Do tej pory najczęściej wnioski redagowałeś w celu sprostowania tego co gmina namieszała. Teraz wszystko jest jasne i klarowne. Nie zdążą namieszać usypiając zainteresowanie opinii publicznej... Ludziska może myślą, że biedna gmina musi walczyć z utrudniaczami. Dzisiaj już chyba dużo mieszkańców przejrzało na oczy.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-01-26 09:17:57
BB - niczego wielkiego się nie spodziewaj. Przez cały ostatni rok wysyłałem podobne wnioski.... aż do momentu, kiedy to nasz wójt stwierdził, że moje wnioski wymagają zatrudnienia dodatkowej osoby do gminy, na koszt 50tyś pln. Od tego roku postanowiłem moje wnioski publikować na stronie, tak abyście sami mogli stwierdzić... czy mają one sens? Czy też może trzeba zatrudnić urzędnika za 50tyś rocznie aby starał się usilnie odrzucać każdy ze złożonych wniosków?
Od: ~BB (Gość) z dnia 2015-01-26 09:06:20
Jestem ciekaw odpowiedzi. Jeśli będą, to na pewno bardzo ciekawe, jeśli nie doczekają się reakcji ze strony adresatów, to też będzie bardzo wymowne... ;)
Od: Larry Flynt z dnia 2015-01-25 21:04:08
Oczywiście że dla niektórych radnych lepiej jest żeby wyborcy nie wiedzieli jak radni głosują bo przecież głosują tak jak im "wujt" przykaże a nie zgodnie ze swoimi przekonaniami. No ale co się dziwić przecież przeciwko władcy nie można się przeciwstawić, gdyż jest on pamiętliwy i zawistny.
Od: ~BB (Gość) z dnia 2015-01-23 18:03:31
Bez skrzydeł - poczekaj na odpowiedzi na te wnioski ;)
Od: ~radny (Gość) z dnia 2015-01-22 22:52:07
Z jakiej listy weszła Marzenka do rady -no i szystko jasne. Pani przeodnicząca !!!!!
Od: Bez skrzydeł z dnia 2015-01-22 20:07:29
Osobiście, na waszym miejscu, już bym publikował te dane (jeżeli jest to oczywiście zgodne z prawem). Wystarczą słowa Pani Przezbór, która pokazała co o tym myśli (albo wójt tak o tym myśli?) Myślę też, że takie publikacje skuteczniej uzmysłowią ludziom trzymającym się na uboczu naszej społeczności czy też niezainteresowanych udziałem w wyborach, jak wygląda sytuacja w gminie "od kuchni". Niewykluczone też, że niejeden "beton" skruszeje, gdy dowie się, iż osoba, o której miał dobre zdanie, głosuje wbrew interesom mieszkańców gminy czy też swoim biernym postępowaniem przyczynia się do zachowania obecnego stanu rzeczy. Mam nadzieje, że już niedługo czytelnicy będą mogli się dowiedzieć kto jak głosował, liczę na Ciebie Adminie ! I moja mała uwaga, mniej wniosków do gminy (które np mnie strasznie zniechęcają np do wchodzenia tutaj), więcej informacji o tym jakie decyzje zostają podjęte ;)
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-01-22 18:51:57
Pewnie, że tak! I to wraz ze Zbysławem obiecaliśmy radnym... Tylko czy naprawdę trzeba zmuszać radnych do tego aby się przyznali do tego jak głosowali? Protest w sprawie publikowania nazwisk podniosła radna MARZENA RATAJCZAK. Stwierdziła, że nie życzy sobie aby publikować gdziekolwiek jej nazwisko. Czy p. Ratajczak zapomniała, że funkcja radnej jest funkcją publiczną? :)
Od: Bez skrzydeł z dnia 2015-01-22 18:39:45
Tak się zastanawiam czy radny, np reprezentujący stowarzyszenie, mógłby udostępniać kto jak głosował w danej sprawie? I np te informacje byłyby publikowane na Twojej stronie Adminie ;)
Od: ~lubin (Gość) z dnia 2015-01-22 12:59:03
Czytam o gminie Włoszakowice i radzie gminy - to odnoszę wrażenie że to jest feudalizm. W naszej radzie takie numery nie mają szans-około 200 mieszkańców i gości uczestniczy w sesji. Ja o Boszkowie nic nie wiem ,o planach rozwoju -chodnik ,drogi . Tylko podatek i jeszcze ,,kula u nogi,, coraz gorzej w Boszkowie.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-01-22 09:52:41
No jak już... to chyba tylko pieniądze :)
Od: ~Max Kolanko (Gość) z dnia 2015-01-22 09:25:07
Jak nie wiadomo o co chodzi... to chodzi albo o sex albo o pieniądze ;]
Od: ~radny były (Gość) z dnia 2015-01-22 06:11:11
Święta prawda Admin . Mogę tylko dodać-tak było jest i będzie . Przewodnicząca lub ślepy wykonawca.

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Tematy z kategorii mało poważne, lecz ważne!
- Budżet gminy Włoszakowice za rok 2016.
- Respektowanie prawa w gminie Włoszakowice.
- Inwestycje w gminie Włoszakowice.
- Nieszczęśliwe zdarzenia na terenie gminy Włoszakowice.
- Spojrzenie na pracę samorządowców.
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook