3

Wstydliwy obraz zaniedbania na terenie Gminy Włoszakowice – Pałac Zbarzewo.


Pałac w Zbarzewie oddany Gminie Włoszakowice w 1996 obietnicami Stanisława Waligóry miał być obiektem przeznaczonym na cele ośrodka opieki nad osobami w podeszłym wieku. Niestety mimo obietnic nigdy to nie nastąpiło. Pałac oddany został na potrzeby mieszkań socjalnych, które pozostawiono bez opieki, mieszkańcy wycieli belki dachu pałacu by ogrzać własne mieszkania. Dach uległ degradacji, początkowo niewielkiej lecz władze Gminy Włoszakowice postanowiły dach budynku pozostawić bez naprawy. Dziura w dachu samoczynnie powiększa się od ponad 10 lat i aktualnie poczyniła szkody nie do odwrócenia – w tym również zawalone stropy. Ściany budynku aktualnie utrzymują się z powodu siły działania grawitacji i tylko czekają na większą wichurę by wreszcie spocząć w pozycji poziomej. Budynki folwarczne, które miały być chlubą gminy Włoszakowice przez lata wynajmowane były lokalnemu przedsiębiorstwu zajmującemu się sortowaniem śmieci. Śmieci sortowane były w prosty sposób i wrzucane bezpośrednio do pomieszczeń budynku przez ich okna. Aktualnie większość tych budynków jest bez dachów!! Plac pałacowy, po którym mieli przechadzać się pensjonariusze finalnie przeznaczony był zaś na skup kamienia polnego Włoszakowickiego ZDG. Budynek gorzelni, który władze samorządowe w imieniu naszej gminy przejmował celem stworzenia w nim Muzeum Gorzelnictwa jest teraz budynkiem z mieszkaniami socjalnymi.

Czy kompleks zabytkowo-pałacowy w Zbarzewie mógł paść ofiarą gorszych zarządców niż władze gminy Włoszakowice? Trudno sobie to wyobrazić!!

Długo złowieszczyłem, że postępowanie włoszakowickich samorządowców doprowadzi w końcu do tego, że majątek warty niegdyś miliony złotych będziemy kiedyś musieli oddać komuś bardzo majętnemu i jeszcze za to przejęcie nabywcy dopłacić. Niestety nie myliłem się. Kilka lat temu o stan kompleksu pałacowego upomniał się Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazując gminie Włoszakowice wszczęcie wymaganych, koniecznych lecz bardzo kosztownych prac, które finalnie miały być ukończone do maja 2017 roku. Wójt uchylił się od decyzji konserwatora zabytków skarżąc jego decyzję do Sądu Administracyjnego. Lecz sytuacja od strony prawnej wygląda fatalnie. Ratując gminę od nieuchronnej katastrofy władze gminy wreszcie stwierdziły - „jeżeli czegoś nie potrafimy – powinniśmy sprawy oddać w ręce ludzi, którzy potrafią” i postanowiono sprzedać budynek, który w posiadaniu gminy jest od 1996 roku. Jak się okazuje – nawet sprzedaż kompleksu pałacowego jest dla naszych samorządowców rzeczą trudną do wykonania w praktyce. Co zrobiono by „nie sprzedać” kompleksu pałacowego? Z majątku wydzielono budynek Gorzelni, gdyż mają tam pozostać mieszkania socjalne. Dodatkowo przez plac pałacowy ma przebiegać droga dojazdowa do budynku Gorzelni. Z majątku wyłączono bramę wjazdową!! A całość 4 hektarowej działki otaczającej pałac podzielono na cztery części, gdzie własnością gminy pozostają rowki melioracyjne, które są wewnątrz posiadłości! Nowy właściciel by postawić mostek nad rowkiem – będzie musiał uzyskać pozwolenia od gminy! A nad tym wszystkim ciążyć będzie jeszcze wyrok Sądu, który sceduje obowiązki gminy na nowego nabywcę!

To nie koniec! Gdyż władze Gminy Włoszakowice będąc tak pewne atrakcyjności sprzedawanego obiektu wyceniły jego wartość w przetargu otwartym na 1,4MLN PLN! (gdzie 300tyś wskazano jako koszty administracyjno-przygotowawcze). Zastosowano 50% bonifikatę od wylicytowanej kwoty – lecz i to nie przyniosło sukcesu w procesie przetargowym. Następnie postanowiono zastosować kolejną bonifikatę 50% - lecz i to nie pomogło. Aktualnie uchwałą Rady Gminy Włoszakowice przyznajemy 80% bonifikaty od kwoty 1,4MLN pomniejszonej o 60% czyli nowa cena wywoławcza to realnie rzecz przyjmując 112tyś PLN. Szanowni Państwo – to nie żart! Gmina poszukuje nabywcy na kompleks pałacowo-zabytkowy otoczony 4ha działką ze starodrzewiem. Ta kwota odpowiada kwocie zakupu średniej jakości samochodu – tylko czy znajdzie się nabywca, który naprawi lata zaniedbań władz gminy Włoszakowice? Bo te 112tyś to „drobne” w porównaniu do tego co będzie trzeba wydać by naprawić zaniedbania.

Sam Wójt Waligóra uważa, iż on jest tutaj niewinny. Budynek w jego ocenie stoi w stanie niezmiennym od czasu jego przejęcia (1996r). W jego też ocenie budynek był należycie zadbany, zabezpieczony oraz otoczony opieką. 

Co stwierdza kierownik działu nieruchomości p. Mateusz Mroziński pytany o ewentualnych chętnych w zakupie kompleksu pałacowego? Dzwoniących jest bardzo dużo! Każdy z nich zainteresowany jest kupnem aż do momentu stwierdzenia „trzeba zobaczyć budynek” po tym momencie „czar pryska”!

Drodzy Państwo! Trzymajmy kciuki za chętnych udziału w kolejnym organizowanym przez gminę przetargu na sprzedaż zabytku w Zbarzewie. To prawda, że żal jest się pozbywać dziedzictwa historycznego – lecz czy mamy wybór? Nasze lokalne władze nie potrafią tego obiektu uratować – nasze władze potrafią go tylko zniszczyć.


Komentarze
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2018-04-13 19:38:57
Ja tylko przedstawiam informacje... a że są smutne... to już nic na to nie poradzę!
Od: ~Pawel (Gość) z dnia 2018-04-13 15:34:37
No to pocisnales Jakub..
Od: ~protestuje (Gość) z dnia 2018-04-13 12:16:17
Nasz wójt działa gospodarnie i uczciwie ,jest bardzo wrażliwy na ludzką krzywdę a jego osobiste potrzeby nie liczą sie jak i własnej rodziny- oto przykłady gdy pani Monika nie miała mieszkania to jej wybudował nie bacząc na własne konsekwencje po drugie gdy biedny mieszkaniec potrzebował gruntu pod działki to nasz wójt nie bacząc na własne potrzeby darował ten grunt z dopłatą . LUDZKI PAN panie admin Nasz wójt ma wiele cech kleryka - ciekawe

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook