5

Jagodzik odmówił złożenia wyjaśnień w sprawie dotyczącej spalania "odpadów niebezpiecznych" w kotłowni będącej jego własnością.


(zdjęcie przewodnie jest rzeczywistym zdjęciem podkładów kolejowych przechowywanych na posesji radnego Jagodzika, które następnie spalane były w kotłowni).

Na ostatniej zeszłorocznej sesji rady gminy, Włoszakowiccy radni postanowili wrócić do niechlubnego tematu spalania „odpadów niebezpiecznych”, czyli odpadów pokolejowych w kotłowni (byłego już) radnego Jagodzika przy ul. Osady. Fart chciał, że Jagodzik również uczestniczył w kończącej zeszły rok sesji. Dlaczego? Trudno mi odpowiedzieć na te pytanie, Wojewoda postanowił przecież wygasić jego mandat – zostawmy ten temat na później. :)

Wójt Gminy Włoszakowice p. Stanisław Waligóra w decyzji, którą opublikowano na stronach BIP UG Włoszakowice w postępowaniu wyjaśniającym stwierdził, że Jagodzik „nie był świadomy tego, że zakupił 100 ton materiałów niebezpiecznych, odpadów kolejowych oraz że część z nich spalił w kotłowni przy ul. Osady”.

http://bip.wloszakowice.pl/dokument/6782

Waligóra nakazał zatem Jagodzikowi zwrot pozostałych (jeszcze nie spalonych) odpadów kolejowych, stanowiących „materiały niebezpieczne”, sprzedawcy - firmie pochodzącej z woj. Lubuskiego. Nasz wójt wskazuje następnie, iż Jagodzik oprócz tych „toksycznych” podkładów kolejowych zakupił podkłady, które przedstawiały się dokumentacją uprawniającą je do używania w ogrodach np. jako ozdoby, schody, ogrodzenie itp. Podkłady kolejowe, dopuszczone do swobodnego użytkowania Jagodzik kupił w firmie z Wielkopolski również w ilości 100ton.

Czym różnią się ww dwie kategorie podkładów kolejowych? Różnice są dosyć proste. Odpady zakwalifikowane jako „materiały niebezpieczne” należy chronić przed kontaktem ze środowiskiem naturalnym oraz przed ludźmi gdyż zawierają toksyczne, rakotwórcze składniki. Odpady te należy utylizować – jest to proces czasochłonny oraz kosztowny. Najtaniej takie podkłady spalić – lecz jest to oczywiście niezgodne z prawem. Odpady te nie mają swojej ceny, gdyż z natury rzeczy nie można nimi handlować. Przejmować je od koleji mogą tylko i wyłącznie firmy trudniące się utylizacją odpadów niebezpiecznych oraz otrzymują za te zadanie od PKP sowite wynagrodzenie mające pokryć nie tylko koszt utylizacji odpadu lecz również pozostawić firmie naturalny zysk.

Drugi typ odpadów kolejowych – te dopuszczone do obrotu w handlu. Są ogólnie dostępne, można je kupić nawet na allegro, OLX (pewnie nawet u Jagodzika). Można je legalnie i swobodnie używać jako ozdoby ogrodu. Można je nawet palić! Lecz kto o zdrowym rozsądku paliłby zakonserwowane podkłady kolejowe czyli solidne, sosnowe belki drewna długości 260cm oraz grubości i wysokości 15x25cm, których cena w zakupie rozpoczyna się od 400PLN/kubik? Drewno opałowe w Lasach Państwowych (sosna) kosztuje około 200PLN/kubik!

Nie wiemy w którym momencie p. Jagodzik kupił „legalne” podkłady kolejowe. Nie wiemy czy nie zrobił tego by wprowadzić chaos w toczącym się postępowaniu wyjaśniającym. Nie wiemy w jakiej cenie kupił podkłady będące „odpadami niebezpiecznymi – rakotwórczymi” a w jakiej cenie kupił podkłady dopuszczone do obrotu w handlu. To co wiemy, to jedynie fakt stwierdzony przez wójta Waligórę, że Jagodzik w momencie gdy kupował podkłady w firmie z woj. Lubuskiego i Wielkopolskiego, nie widział w nich różnicy. Przypomnijmy, że Jagodzik prowadzi firmę, która również i gminie Włoszakowice świadczy usługi z zakresu ogrodnictwa estetycznego. No trudno! Mógł nie wiedzieć! Co jeszcze wiemy? Wiemy, że wójt Waligóra nakazał Jagodzikowi zwrot niespalonych jeszcze i magazynowanych toksycznych odpadów kolejowych - tutaj zaczyna się najlepsze. Z dalszej części dokumentu opublikowanego przez wójta Waligórę wynika, iż Jagodzik faktycznie zwrócił podkłady kolejowe… lecz zwrócił podkłady dostawcy z WIELKOPOLSKI, temu dostawcy od którego kupił podkłady dopuszczone do obrotu w handlu oraz ogrodnictwie!!! Jagodzik okazał się jednak być roztropnym przedsiębiorcą i nie spalił bardzo drogiego towaru! Podkłady „toksyczne” zaś (najpewniej) SPOKOJNIE SOBIE SPALIŁ! Pomyślałem sobie - „TO MUSI BYĆ JAKAŚ POMYŁKA LUB PRZEKRĘT!!” - dlatego postanowiłem na piśmie poprosić p. Waligórę o uzupełnienie przedstawionej informacji oraz uściślenie – czy aby faktycznie dobrze wyczytałem z treści dokumentu opublikowanego w BIP Włoszakowice, że Jagodzikowi nakazano zwrócić podkłady „toksyczne” – lecz zwrócił te „dopuszczone do obrotu” i nikt na to nie zwrócił uwagi!! Postępowanie zakończono!!

Wójt uznał, iż on nie ma wiedzy na temat tego ile ze 100 ton (udowodnionych) „odpadów toksycznych” Jagodzik spalił we własnej kotłowni. Waligóra uznał również, że nie ma informacji na temat tego w jakim stopniu Jagodzik zastosował się do nakazu Wójta co do zwrotu szkodliwych odpadów pokolejowych, co nie przeszkodziło mu jednak w zamknięciu postępowania wyjaśniającego.

O tej absurdalnej sprawie na bieżąco informowałem dwóch radnych, Wąsowicza oraz Drożdżyńskiego. Ten drugi właśnie podczas ostatniej sesji nie bał się zadać na ten temat pytania u źródła – czyli samemu Jagodzikowi. Otrzymał pytanie wprost – które z podkładów kolejowych Pan zwrócił podczas postępowania wyjaśniającego? Te toksyczne czy te dopuszczone do obrotu? Jagodzik ku zaskoczeniu wszystkich ODMÓWIŁ UDZIELENIA ODPOWIEDZI!! Poinformował też Drożdżyńskiego, że nie przedstawi mu wszystkich dokumentów sprawy – GDYŻ NIE MUSI TEGO ZROBIĆ!

Na koniec przedstawiono radnym „referat” z programu telewizyjnego pt. „Maja w ogrodzie”, który omawiał sposoby wykorzystania belek pokolejowych w ogrodnictwie (oczywiście tych dopuszczonych do obrotu). Nie wiem co ta lekcja estetyki oraz ogrodnictwa miała na celu. Przewodnicząca Rady Gminy, p. Przezbór nieraz pyta radnego Drożdżyńskiego, dlaczego on radę gminy uważa za ludzi ułomnych. A tu nagle na odwrót!

Przypomnijmy, że Jagodzik za spalenie 100ton „materiałów niebezpiecznych” w swojej kotłowni nie został w żaden sposób przez wójta ukarany. Nawet kwotą 500PLN.


Komentarze
Od: ~sedno sprawy (Gość) z dnia 2018-01-12 10:38:18
Kiedyś wójt stwierdził ''że nikt za darmo nic nie robi' ' moje pytanie to za ile i dla kogo tą niby zamianę zrobiono , kto za tą robotę skasował interes miały tylko dwie osoby
Od: ~melania (Gość) z dnia 2018-01-11 14:42:22
Dlaczego te nieprawidłości lub przekręty w tej gminie dotyczą zawsze osób władzy lub z nimi związanymi , wniosek - że władza psuje a widzimy "doświadczonych samorządowców " szczególnie. Propaganda miejscowego sukcesu - powoli przestaje działać . Co to by było bez ADMINA i jego SYGNALISTÓW - mieszkańców , urzędników , wyborców i radnych .
Od: ~Rafal (Gość) z dnia 2018-01-11 08:37:20
Kolejny raz jestem w szoku.. Normalnie brak słów.. Rozumiem że pozostaje nam czekać na ustawę o max. dwóch kadencjach samorządowców? Ponoć ta ma obowiązywać od października, czyli jeszcze przed wyborami..
Od: ~mieszkaniec (Gość) z dnia 2018-01-10 08:55:59
Tyle się mówi o smogu! Tyle się mówi o zanieczyszczonym powietrzu! A ten koleżka Pana Góry nic sobie z tego nie robi i bezkarnie liczy grosiki kosztem naszego zdrowia! Pytam się! Na ile lat zamknięto by za takie przestępstwo normalnego obywatela?????
Od: ~zbulwersowany (Gość) z dnia 2018-01-09 21:46:36
Czytam i aż ciężko mi w to wszystko uwierzyć. Ja słyszałem jak jakiś czas temu chodził urzędas po naszej gminie i odwiedzał kotłownie naszych mieszkańców. Ponoć czepiał się nawet papierków od cukierków: że to takie szkodliwe, że nie wolno, itd. . A tu (były?) radny puszcza z dymem tony zakazanych odpadów i się przymyka oczy? Widać, że są równi i równiejsi w naszej gminie. Naprawdę trzeba "przewietrzyć" ten urząd.

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook