8

Nie ma chętnego do budowy/modernizacji drogi łączącej Włoszakowice z S5.


Na dzisiejszej sesji Rady Gminy okazało się, że nie ma chętnego do realizacji inwestycji budowy/przebudowy drogi biegnącej z Wijewa poprzez Włoszakowice, Bukówiec Górny do węzła S5 w Nietążkowie. Potrzebne jest więcej pieniędzy. Unia Europejska nie dorzuci do projektu ani jednego euro więcej zatem pomyłka w szacunkach co do inwestycji sowicie odbije się na podatnikach. Do projektu oszacowanego na 49mln samorządy biorące udział w inwestycji będą musiały dorzucić 7,5mln by zadowolić któregoś z wykonawców. Same Włoszakowice zwiększają swój udział z 5,2mln do 5,9mln. Jest to dla naszej gminy kwota ogromna – dwukrotność ogólnych rocznych wydatków inwestycyjnych. Radni podejmując uchwałę nie za bardzo orientowali się o dokładnej lokalizacji inwestycji. Zatem Sekretarz Gminy p. Monika Klemenska udzieliła informacji, że droga będzie przebiegać przez centrum Włoszakowic oraz centrum Bukówca Górnego (nie będzie przebiegać obwodnicą). Natomiast Boguszyn będzie miał swoją obwodnicę.

Jeden z radnych z Bukówca (p. Marcinek) przypomniał również o obietnicy jaką złożono przy okazji ostatnich wyborów samorządowych dotyczących budowy kanalizacji deszczowej w Bukówcu Górnym, która miałaby uchronić domy mieszkańców przed ciągłym zalewaniem. Nie było dokładnie słychać dyskusji pomiędzy p. Sekretarz przemawiającej zapewne w imieniu Wójta Waligóry, to co dało się usłyszeć to stwierdzenie „jak są ulewne deszcze to ludzie zawsze będą zalewani”. Finalnie wykluczono jakąkolwiek możliwość realizacji/budowy kanalizacji deszczowej przed rozpoczęciem budowy drogi łączącej drogę krajową Wolsztyn-Wschowa z węzłem S5 w Radomicku. Wykonanie takich prac wykluczono również w trakcie realizacji budowy drogi, stwierdzono, że tych dwóch inwestycji nie da się połączyć. Zatem kanalizacji deszczowej po prostu nie będzie. Jak to stwierdził radny Marcinek – postawiono kilka worków z piaskiem i liczy się na to, że to wystarczy. Na przyszłej sesji radni mają zapoznać się z raportem dotyczącym tego, co w sprawie zalań majątku mieszkańców „małego końca” Bukówca zostało poczynione. Większość radnych (w tym radny Marcinek) najpewniej stwierdzi, że zostało poczynione „wystarczająco dużo”.


Komentarze
Od: ~ekolog (Gość) z dnia 2017-09-06 20:55:16
Jednak jest wykonawca drogi z Wijewa do Nietążkowa! Wójt na stronie UG Włoszakowice opisuje trasę, podaje szczegóły.... Zapomniał (celowo) niestety o "drobnych" szczegółach: podaje, że zmaleje ruch w Machcinie, Bronikowie , Morownicy i Smiglu, ale zwiększy się niestety we Włoszakowicach i BUKÓWCU! O trujących spalinach z diesli ani słowa. A ruch pójdzie głównymi ulicami tych wsi!!! Kanalizacja deszczowa w BG nie będzie przebudowana ( będą tylko niewielkie przeróbki) a położy się nowy dywanik (sic).... Za niedługo my albo nasze dzieci będziemy protestować na przejściach dla pieszych przeciwko tirom (spalinom, hałasowi i wzmożonemu ruchowi pojazdów). Już dziś ruch jest np. we Włoszakowicach na przejeździe kolejowym taki, że jak jedzie kilka pojazdów za sobą (b. często) i pierwszy chce skręcić w lewe na Grotniki - to blokuje cały ruch... a kolejka stoi na torach i przed nimi prawie do banku! Uważam, Że na budowie tej drogi skorzysta Wijewo i Śmigiel a nasza gmina chyba straci.... Niech mnie ktoś uświadomi, że będzie inaczej.
Od: ~realista (Gość) z dnia 2017-08-10 08:34:53
Bukówiec znowu się topi! Po dzisiejszej godzinnej ulewie wiele posesji znowu zalanych... Trwa wypompowywanie wody z zalanych obiektów. Wołanie radnego Marcinka na sesji o pomoc - to głos wołającego na puszczy.... "Władza", ta powiatowa i gminna ma inne plany.... Położą nowy dywanik na głównej ulicy, a kanalizacja "leży" !!!! Tak postępuje dobry gospodarz? Dach cieknie, a on po każdym zalaniu mieszkania wzywa malarzy i odnawia pokoje.... (sic). Coraz krótsza ulewa - a podtopionych i zalanych posesji więcej. Jak długo jeszcze ????
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2017-08-08 09:11:38
Aj tam... po prostu oddawałem stan rzeczywistości na daną chwilę. Takie stwierdzenie usłyszałem tego samego dnia co pisałem post z ust radnych uczestniczących w sesji rady gminy. Wszystko co pisałem, pisałem ze świeżą wiedzą! Propaganda? Ja? Przecież wybudują tą drogę... tylko, że więcej kasy musimy dorzucić by zrealizować projekt. Czy gdzieś się niezrozumiale wyraziłem? W momencie gdy pisałem post radni powiatowi z Kościana i Leszna jeszcze byli przed głosowaniem. Jak już dodane zostanie więcej pieniędzy to trzeba przeprowadzić nowy przetarg i też nie wiadomo czy wtedy wykonawcy jeszcze bardziej nie wywindują ceny. Jak już w końcu wybierze się wykonawcę "chętnego" realizacji projektu - najpewniej gminne media nie będą tego ukrywały. Tak więc na daną chwilę - wciąż nie ma chętnego do wykonania projektu ale to nie znaczy, że się nie znajdzie!
Od: ~Bez Skrzydeł (Gość) z dnia 2017-08-07 23:01:59
Nosiłem się z napisaniem tego komentarza parę dni. Adminie, często odwiedzam Twoją stronę, z wieloma rzeczami się zgadzam, na część mam inne spojrzenie, z niektórymi się nie zgadzam. Jednak uważam, iż taki "tytuł" tego artykułu podchodzi pod klikbajty lub też propagandę, którą sam piętnujesz. Nie mam zamiaru oceniać czy to dobrze, że ta droga będzie przystosowana do większego natężenia ruchu. Faktem jest, że są chętni do wykonania tej inwestycji i faktem jest że kosztorys przygotowany przez wszystkich zaangażowanych w tą budowę był niedoszacowany, (co nie jest niczym nadzwyczajnym, bo wszędzie się z tym spotykamy i jest to jedna z ułomności systemu wydatkowania pieniędzy publicznych) więc proszę nigdy więcej tytułów rodem z onetu/niezależnej/ czy czegokolwiek, gdzie przeinacza się fakty.
Od: ~wieśniak (Gość) z dnia 2017-08-02 16:04:20
Popieram "Małego Pikusia". Ta planowana przez samorządowców trzech gmin i dwóch powiatów nikogo raczej nie uszczęśliwi. Decyzja o budowie tej drogi popierana przez niezorientowanych ( w większości) radnych, skutkować będzie na lata, dla następnych pokoleń.... Należałoby, chyba tańsze rozwiązanie, poprowadzić ją do Święciechowy (większy odcinek przez lasy), a nie przez centra wsi !!!! Ale krótki termin na dec. o budowie, jeszcze krótszy czas realizacji spowoduje, obym się mylił, wykonanie kolejnego drogowego bubla...
Od: ~Edek z fabryki kredek (Gość) z dnia 2017-08-02 14:57:51
Jak się całe życie jeździ z leszczynskiej do Kurpinskiego to skąd ma brać przykłady
Od: ~Edek z fabryki kredek (Gość) z dnia 2017-08-02 13:50:11
No to ciekawe skąd teraz taką kase wyciągną?Lepiej żeby nie doszła do skutku ta inwestycja bo nas pociągnie do bankructwa ,a stanisław ma i to tak gdzies bo jaego dni są już raczej policzone....
Od: ~Maly pikuś (Gość) z dnia 2017-08-02 12:52:17
Cały tranzyt przez centrum miejscowości? Radni jak zwykle zaskoczeni i może myśleli że nad Włoszakowicami i Bukówcem most wybudują. Cały świat wypycha tranzyt z miast tylko nie w naszej gminie.

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook