8

Zginęło ponad 300tyś PLN w ramach środków związanych z funduszem alkoholowym.


Zginęło ponad 300tyś PLN w ramach środków związanych z funduszem alkoholowym. Cóż to jest fundusz alkoholowy lub też nazywany potocznie „fundusz korkowy”? Otóż każdy z nas kupując w sklepie/restauracji alkohol odprowadza do gminy pewną ilość pieniążków w ramach podatku. Rocznie tych środków uzbiera się ponad 200tyś PLN (czyli „zaginęła” kwota wyższa niż roczny budżet). Pieniążki te muszą być wydane właśnie na tych ludzi, którzy ten alkohol spożywają (by dbać o to by nie wpadli w nałóg) oraz na wszelkie formy odwrócenia oczu młodzieży od spożywania napojów wyskokowych. Środki wydawane są na organizacje imprez, wyjazdów, organizowanie zimowisk, zajęć letnich, drużyny sportowe, mażoretki (w planach), orkiestrę dętą itp. itd. Wśród dokumentów udostępnionych przez urząd można znaleźć nawet fakturę na KIELISZKI!! Tak więc jak sami widzicie, spectrum wydatkowania „korkowego” jest bardzo rozległe. Jednak gmina nie może tych środków naruszać celem wydatków bieżących, spłacania długów, wypłaty nagród czy też trzynastek. Na ostatniej sesji rady gminy, Zbysław Drożdżyński zadał pytanie skierowane do p. Skarbnik (p. Rolka) o to gdzie podziały się te środki. Pani Rolka nie potrafiła udzielić odpowiedzi na to pytanie, stwierdzając ogólnie, że środki te zostały „przejedzone” wraz z innymi pieniędzmi w ramach wydatków bieżących. Jednocześnie Pani Rolka stwierdziła, że dyscyplinę w zakresie dysponowania środkami w ramach funduszu korkowego urząd gminy stosuję dopiero od 5 lat. To tak się akurat przypadkowo składa, że od 5lat kontroluję wydatki gminy. Tak więc cieszę się, że moja działalność w zakresie kontroli wydatków jednostki samorządowej we Włoszakowicach przyczyniła się do zwiększenia poziomu respektowania prawa… oraz wydawania naszych pieniędzy – NA NAS!

Jednocześnie postanowiłem do Wójta naszej gminy wysłać poniższy wniosek (jednak nie liczmy na odpowiedź, która nieść będzie ze sobą jakiekolwiek sensowne informacje):

W związku z udostępnioną przez Urząd Gminy Włoszkowice informacji o wysokości przychodów oraz wydatków związanych (za lata 2002 - 2016) z funduszem korkowym http://bip.wloszakowice.pl/dokument/6627 wnioskuje o udostępnienie poniższych informacji:

1. Istnieje spora różnica pomiędzy przychodami oraz wydatkami związanymi z przeciwdziałaniem alkoholizmowi oraz narkomanii w naszej gminie. Różnica ta sięga kilkuset tysięcy złotych. Bardzo proszę o wyjaśnienie na co konkretnie zostały wydane środki będące różnicą pomiędzy przychodami a wydatkami w ramach funduszu alkoholowego za lata 2002-2016.

2. Proszę udzielenie informacji, czy Urząd Gminy Włoszakowice poinformował w stosownym czasie Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych działającego przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Poznaniu o możliwości naruszenia przez Wójta i Skarbnika Gminy Włoszakowice dyscypliny finansów publicznych poprzez wydatkowanie części tzw. ‘’ funduszu korkowego ‘’ na cele inne / bieżące / niż wynika to Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Jeżeli tak – to proszę o udostępnienie kopii ww pisma. Jeżeli nie to proszę o wskazanie osoby odpowiedzialnej, która dopuściła się tego zaniechania.

3. Jeżeli osobą odpowiedzialną za skrycie przed jednostkami kontrolnymi możliwego faktu naruszenia dyscypliny finansów publicznych, jest Wójt Gminy Włoszakowice to proszę o informacje, czy działanie to miało na celu uniknięcie możliwej kary czy też wynikało po prostu z niedopatrzenia oraz niewiedzy kierownika urzędu na temat obowiązującego prawa.

Odpowiedzi proszę udzielić na moją pocztę elektroniczną pod adresem: kuba@makowicz.pl


Komentarze
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2017-07-27 13:45:02
Ja widzę, że wszystkich Was interesuje tylko jeden temat. Postaram się zaspokoić Waszą ciekawość w ciągu kilku najblizszych dni.
Od: ~ciekawy (Gość) z dnia 2017-07-27 13:40:37
Czy to prawda że nasz Stasiu został odsunięty przez żonę od łoża i stołu - moje pytanie brzmi '' to Stasiu jeść też nie umie !!!!
Od: ~do STASIA (Gość) z dnia 2017-07-24 20:20:11
W CHARBIELINIE nie byłeś obok pani dyrektor ty tchórzu ,bąbż mężczyzną . Jaki pan taki kram.
Od: ~ciekawy (Gość) z dnia 2017-07-14 18:09:47
podobno ilość stałych mieszkańców w Boszkowie się zwiększyła czy to prawda
Od: ~Edek z fabryki kredek (Gość) z dnia 2017-07-12 19:03:19
Tak tak wyborco My wszyscy się składamy na zachcianki wuja a on nie próżnuje bawi się na całego. Pozdrawiam zdrowo myślących.
Od: ~oszukany (Gość) z dnia 2017-07-12 16:26:01
Te pieniążki były potrzebne na wybory - komitetu wuja , czekoladki ,długopisy , poczęstunki , upominki itp. Wszystko zgodnie z PRAWEM wuja. Teraz widzimy prezenty dla Pani dyrektor XXX (cenz by admin).
Od: ~wieśniak (Gość) z dnia 2017-07-12 15:43:52
Nic nie wyparowało, tylko "rozeszło" się na "drobne" wydatki. Admin już wyszpera na co poszły brakujące fundusze. Ale mnie to specjalnie nie dziwi że kwitnie "twórcza" księgowość (specjaliści są pilnie poszukiwani), a przykład idzie z góry. Jak podają media, przy akceptacji lub cichym błogosławieństwie ekipy rządzącej - wyprowadzono ze SKOK-ów ponad 5 mld PLN... I co ? Fundusz alkoholowy uzupełnią pijaczkowie, a straty SKOK -ów klienci innych banków... Idę uczyć się kreatywnej księgowości !!!
Od: ~Lolita (Gość) z dnia 2017-07-11 18:55:34
Tyle kasy i wyparowla?A nie przypadkiem na remont w boszkowie?! Słyszałam że tam się teraz inwestuje!

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook