6

Wójt Waligóra wezwał radnych do zabezpieczenia 700tyś PLN na ratunek zabytku w Zbarzewie. Radni wyrazili ostry sprzeciw.


Wójt Waligóra wezwał radnych do zabezpieczenia 700tyś PLN na ratunek zabytku w Zbarzewie. Radni wyrazili ostry sprzeciw.

Wspomniany w tytule sprzeciw radnych wobec decyzji wójta gminy Włoszakowice wcale nie jest objawem ich wolności w podejmowaniu decyzji. Nie jest też dowodem na to, że radni mają wystarczająco dużo odwagi by podjąć decyzje sprzeczne z opinią „prezesa” włoszakowickiego klubu radnych, do którego należy 13 z 15 radnych gminy Włoszakowice. Jest to po prostu kolejny występ naszych samorządowców. Jak wyglądał scenariusz?

Wiadomość z ostatniej chwili – nadeszło pismo od wójta gminy Włoszakowice, w którym to wzywa radnych do zabezpieczenia kwoty 700tyś PLN na najpilniejsze remonty związane z ratowaniem zabytku w Zbarzewie. Ratowanie zabytku nakazał gminie konserwator zabytków. Tak się „szczęśliwie i całkiem przypadkowo” złożyło, że do tej wiadomości „z ostatniej chwili” od razu i to na piśmie mogła odnieść się skarbnik gminy Włoszakowice. Pani Rolka przedstawiła radnym informacje, z których jasno wynika, że gmina nie ma środków na to by wyłuskać kwotę 700tyś PLN na remont zabytku. Następną informacje przekazywali już sami radni. Budynek pałacu w Zbarzewie wg informacji przekazanych przez kierownika biura nieruchomości urzędu gminy Włoszakowice, p. Mrozińskiego został przez gminę przejęty w 1996 roku. Według w-ce przewodniczącej rady gminy, p. Poloszyk, pałac już w momencie jego przejmowania był w takim stanie jak jest dzisiaj. Jak stwierdziła, jest tego całkowicie pewna, bo kiedyś przejeżdżała koło pałacu gdy wyznaczony był tam objazd w kierunku Leszna. Uznano również, iż kompleks folwarku był przez cały okres posiadania bardzo dobrze zabezpieczony oraz że nie umieszczano w nim żadnych lokatorów. Radni zaczęli konfrontować słuszne wymagania grup społecznych które reprezentują. Przecież ważniejszy jest remont szkoły w Jezierzycach niż ratowanie ruin! Rozpoczęła się dyskusja. Winę za zawalony dach budynku pałacowego zrzucono na umieszczonych w budynku lokatorów(!!). Radny Drożdżyński stwierdził, że wstydzić się powinien gospodarz, który w taki sposób dba o swoją własność i że przecież w jakimś celu gmina przejęła kompleks zabytkowy w Zbarzewie (dom opieki oraz muzeum gorzelnictwa). Na to odpowiedź udzieliła sekretarz gminy p. Klemenska, która w sposób bezduszny i wyrachowany stwierdziła, że obiekt był przejęty w danym celu i został w tym celu doskonale wykorzystany (sortownia śmieci, punkt skupu kamienia polnego lokalnego ZDG). Stwierdzono, że gmina Włoszakowice nie powinna wydawać własnych środków na remont budynku, który już 21 lat temu przekazano nam w obecnym stanie, a którego jako gmina nigdy tak naprawdę nie chcieliśmy. Tak postanowili radni… wbrew wójtowi, który bez chwili zachwiania i wątpliwości chciał ratować zabytek.

Konkluzja jaką my – obserwatorzy możemy wynieść po obejrzeniu tego „show”? Jeżeli faktycznie kiedyś „źli ludzie” doprowadzą do tego, że zmuszeni będziemy wydać znaczne środki finansowe na remont zaniedbanego budynku, to z pewnością będziemy jako gmina taką decyzją poszkodowani. Najbardziej poszkodowana będzie oczywiście sama głowa gminy – czyli Wójt Waligóra, który zawsze „chciał dobrze” oraz przez cały czas należycie dbał o kompleks zabytkowy w Zbarzewie. Nie znamy autora scenariusza powyższego występu. Postanowił on pozostać anonimowym. Samo przedstawienie oraz umiejętności aktorskie radnych możemy ocenić osobiście pod poniższym linkiem:

https://youtu.be/xHa5zCwL3nw?t=2h51m54s


Komentarze
Od: ~xyz (Gość) z dnia 2017-04-16 17:17:23
Wiadomo, że cała ten sesyjny teatrzyk był wyreżyserowany przez miejscowego dyktatora. Aktorzy miejscowego watażki wykonują wszystkie jego polecenia, niestety i tym razem nie było inaczej. Mam nadzieję, że doczekamy momentu, kiedy zostanie rozliczony z "dbałości" o zabytek w Zbarzewie.
Od: ag z dnia 2017-04-12 21:22:53
Radni nie poparli wójta.....to już coś.Ale tak jest jak wójt chciał.
Od: ~mądry (Gość) z dnia 2017-04-10 07:16:38
Jaki to musiał być tęgi umysł aby na terenie pałcu chcieć zrobić sortownie śmieci .. Wielichowska gospodarność
Od: ~petent (Gość) z dnia 2017-04-10 07:13:44
W tym poście widzimy całą moc urzędniczą - jeszcze nie widziałem aby gdziekolwiek ukarano urzędnika za jego błędy ,brak znajomości przepisów i przekroczenie terminów załawianych spraw. A Zbarzewo jest szczytem tego jak może prezes przepraszam wójt wyłgać się z odpowiedzialności - no chciał 20 lat ale radni -torpedowali . To prostacki tłumaczenie wójta od 25 lat. Radni to się nazywa NIEGOSPODARNOŚĆ
Od: ~Edek z fabryki kredek (Gość) z dnia 2017-04-09 11:42:47
Z tego co pamiętam pałac swego czasu był w całkiem dobrym stanie,mieszkało w nim kilka rodzin.Nie podobno zeby w tym czasie władze gminy ryzykowały zyciem tych rodzin.
Od: ~Pablito (Gość) z dnia 2017-04-09 11:24:05
Kuba- po co im zabytki i kultura.... hajs sie liczy

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook