2

Gmina Włoszakowice decyzją radnych znów bez budżetu obywatelskiego.


Radni Gminy Włoszakowice kolejny rok z rzędu postanowili, że mieszkańcom gminy nie należy przyznawać „budżetu obywatelskiego” w formie funduszu sołeckiego. Jest to forma decentralizacji wydatków samorządowców tak by umożliwić mieszkańcom poszczególnych miejscowości samemu zadecydować na co przeznaczyć wspomniane środki. W naszej gminie na fundusz sołecki można było przeznaczyć kwotę około 250tyś PLN, forma ta wspierana jest przez budżet państwa, który dopłaciłoby do tej kwoty kolejne kilkadziesiąt tysięcy (od ~40 do ~90tyś).

Radny Zbysław Drożdżyński argumentował, że wszystkie (bez wyjątku) gminy otaczające Włoszakowice korzystają z dobrodziejstw funduszu sołeckiego. Z dobrodziejstw budżetu obywatelskiego od kilku lat korzysta również miasto Leszno. Kontynuując swą wypowiedź radny Drożdżyński stwierdził cytując wypowiedzi polityków krajowej areny, że funduszu sołeckiego nie używa się w gminach, gdzie włodarz lubi czuć się panem. To do „pana i władcy” trzeba przyjść prosić o zgodę na wykonanie wszystkich czynności czy też inwestycji. Przeciwko takiemu stwierdzeniu ripostowała w-ce przewodnicząca p. Poloszyk, która stwierdziła, że fundusz sołecki to tylko problem, który na zebraniach wiejskich tworzyłby tylko spory i kłótnie. Trudno o porozumienie i zgodę, która doprowadziłaby do zadecydowania na co przeznaczyć dane środki. Mi jako obserwatora zadziwiło takie stanowisko osoby, która jako sołtys niejednokrotnie pełniła funkcję gospodarza na zebraniu wiejskim. Pani Sołtys Poloszyk nie widzi sensu rozdrabniania budżetu, bo jak twierdzi „na co można wydać 8tyś PLN i co można za to wybudować?” Odpowiadając na to pytanie podpowiem tylko jak to się dzieje w innych gminach, miastach czy dzielnicach. Zbiera się grupa ludzi, która decyduje, że potrzebny jest chodnik, droga, plac zabaw, remont szkoły lub cokolwiek innego. Następnie reprezentant tej grupy (np. sołtys) idzie do wójta, prezydenta czy też innego decydenta i mówi „Panie Wójcie, my jako społeczność potrzebujemy i wymagamy np. remontu szkoły i mamy środki by dorzucić się do tego zadania w 10-20%”. Czy naprawdę Pani Poloszyk uznaje Pani, że to taki zły pomysł korzystać z dobrodziejstw budżetu obywatelskiego?

Za odrzuceniem pomysłu wprowadzenia funduszu sołeckiego w gminie Włoszakowice było 7 z 12 obecnych na sesji radnych.

Link do „dyskusji”:

https://youtu.be/xHa5zCwL3nw?t=1h39m39s


Komentarze
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2017-03-31 09:21:17
O matko... oglądałeś całą sesję? O zabytku jeszcze będę pisał... ale najpierw muszę ochłonąć ;)
Od: ~radna (Gość) z dnia 2017-03-30 21:46:02
To wójt jest właścicielem pałacu i on odpowiada za lokatorów i ich dewastacje ,tak samo jak prywatny odpowiada za swój lokal. Prawda jest taka -jeżeli się tropi radnego czy stoi na parkingu lub lubi procesować to nie ma czasu na poważne sprawy . Niektórych radnych chciałoby się zapytać czy wiedzą jak kiedyś nazywano służących -fagas panie M.

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook