6

Ciężarówki pojadą przez centrum Włoszakowic - Wójt Waligóra uspokaja "Tam gdzie są ciężarówki, tam jest praca!".


Kontynuując wątek dotyczący tranzytu przez miejscowość Włoszakowice warto dodać stanowisko radnych z naszej gminy oraz ich stosunek do kierowania głównego ruchu ciężarowego przez centrum naszej miejscowości.

Na ręce radnych z Włoszakowic, Sejmik Województwa Wielkopolskiego przesłał projekt uchwały dotyczący programu ochrony powietrza. Tzw. uchwała antysmogowa. Dokumentacja liczyła 200 stron, radni nie ukrywali, że jej nie przeczytali. Zamiast tego, postanowili przedstawić radnym z sejmiku wojewódzkiego swój pogląd na ochronę mieszkańców przed zanieczyszczonym powietrzem. Wskazanych priorytetów było około dziesięć. Między innymi był to pogląd, by policja miała obowiązek sprawdzać czy pojazdy poruszające się po drogach wojewódzkich nie mają usuniętych filtrów cząstek stałych PDF (miłe przejęzyczenie prowadzącej obrady – zapewne chodziło o DPF).

Kolejnym priorytetem radnych było wskazanie na budowę elektrowni wiatrowych mających odciążyć konwencjonalne sposoby produkcji energii. Tutaj z wiadomych przyczyn protestował radny Zbysław Drożdżyński wskazując na wysokie koszty (dla podatnika) produkcji energii elektrycznej, która pochodzi z elektrowni wiatrowych. Ja jednak chciałem zwrócić prawdziwe oblicze, przychylność wobec ekologicznej produkcji energii polityków z gminy Włoszakowice. Już wszyscy wiemy, że PIS zablokował możliwość budowy farmy wiatrowej (15 wirników) w Bukówcu Górnym i Dłużynie przez inwestora z Hiszpanii. Jednak nie wszyscy pewnie wiemy, że w Bukówcu turbinę wiatrową zainstalować chciał również znany lokalny przedsiębiorca p. Skorupiński. Samorządowcy z naszej gminy od samego początku powstania pomysłu inwestycji faworyzowali zagranicznego inwestora reprezentowanego przez p. Knoll. Nie ukrywano nawet za bardzo, że inwestycja miejscowego przedsiębiorcy koliduje z planami Hiszpanów, którym dano w tej gestii prym. W kulminacyjnym momencie p. Skorupiński osobiście stawił się na sesji rady gminy by zaprotestować przeciwko dyskryminowaniu lokalnej przedsiębiorczości na terenie gminy Włoszakowice.

Sytuacja aktualnie wygląda tak:

1. Inwestor z Hiszpanii chce zainwestować w farmę wiatrową w Bukówcu/Dłużynie ale nie może z powodu ustawy aktualnie rządzących w Polsce;

2. Włoszakowicki inwestor chce zainstalować turbinę wiatrową w Bukówcu ale nie może. Dlaczego? Gdyż jego turbina jak już wspominałem koliduje z inwestycją planowaną przez Hiszpanów. PIS przecież kiedyś odejdzie. Hiszpanie będą mogli „odkurzyć” temat. Jak Włoszakowiccy samorządowcy pozbyli się problemu?

Podczas uchwalania warunków dotyczących budowy turbiny wiatrowej dla Pana Skorupińskiego, radni przyjęli uchwałę z kilkoma błędami (nie będę wdawał się w szczegóły). Niedociągnięcia o których mowa nie stanowią żadnego większego znaczenia w uchwalanych warunkach, można je nazwać „drobiazgami” lecz były niezgodne z prawem. Jeszcze przed głosowaniem radnych w tej sprawie błędy te wskazywał radny Drożdżyński, który wyłapał wady uchwały nie będąc przecież prawnikiem. Wady prawne oprócz Drożdżyńskiego zauważył również urząd wojewody, który jak to często bywa, wskazał uchybienia oraz zwrócił uchwałę do poprawy oraz ponownego głosowania. Tego jednak radni nie uczynili, w zamian sprawę wadliwej uchwały skierowali do Sądu Administracyjnego. Sąd ma rozstrzygnąć czy uchwała posiada wady prawne. I w ten sposób z powodu kilku błahych uchybień prawnych w uchwale, lokalny inwestor będzie musiał poczekać na decyzję sądu wiele lat. W tym czasie rządy w Polsce może znowu się zmienią… a zadowoleni Hiszpanie znowu wywieszą sztandary zwycięstwa nad Włoszakowicami. Trzeba przyznać – całkiem fajnie to sobie wykombinowali. Tylko dlaczego znowu na szkodę lokalnej przedsiębiorczości?

Kolejnym priorytetem, który radni wskazali sejmikowi wojewódzkiemu było stwierdzenie, że główny tranzyt samochodów ciężarowych powinien być prowadzony obwodnicami miejscowości, nie przez ich centra, nie między domami, nie między ludźmi. Jest to sugestia oczywista, lecz również całkowicie sprzeczna z ich wsparciem wobec planów wójta Waligóry, połączenia drogi Wojewódzkiej Wolsztyn-Wschowa z nowo budowaną S5 i puszczenie całego ruchu pojazdów… PRZEZ CENTRUM WŁOSZAKOWIC oraz BUKÓWCA GÓRNEGO. Wójt Waligóra korzystając z „reżimowych” środków informacyjnych (Nasze Jutro), tłumaczy i uspokaja stwierdzając „NIE BÓJMY SIĘ CIĘŻARÓWEK! TAM GDZIE SĄ CIĘŻARÓWKI TAM JEST PRACA!” Dlaczego radni nie powiedzą Waligórze, że nie chcą by ciężki tranzyt przebiegał środkiem naszej miejscowości? Wstydzą się? Boją się? Czy po prostu świadomi są tego, że nie rada jest tutaj od decydowania? 


Komentarze
Od: ~Cżłowiek (Gość) z dnia 2017-03-05 00:41:02
Ten pomysł z drogą jest tak głupi, że aż wydaje się nierealny. Nasze dzieci będą miały się między takim ruchem przedzierać do szkoły? Trzeba mieć coś z głową nie tak, żeby to przyklepać, albo mieć inny powód...............Ja też chciałbym się dowiedzieć jakim cudem będę miał pracę w związku z tym, że będą ciężarówki leciały przez W-ce? Chyba, że chodzi o skrobanie psów i kotów z asfaltu.
Od: ~realista (Gość) z dnia 2017-03-02 20:49:09
Jakież to korzyści odniosą mieszkańcy Włoszakowic, po ewentualnym zrobieniu skrótu, z przejazdu ciężarówek przez centrum wioski (dot. też Bukówca)..? Poza smogiem, hałasem, tłokiem na ulicach , rozjechaniem i połamaniem asfaltu? Ktoś w poprzednim poście napisał, że" tylu dziur w asfalcie nigdy wcześniej nie było". To już jest właśnie efekt dotychczasowego ruchu tirów... Niech tiry jada drogą wojewódzką do Wschowy, później 12 do najbliższego węzła do S5 ! Klienci i tak zapłacą... Budowanie drogi przez centra miejscowości to - mówiąc delikatnie - niemądry pomysł! Że też starosta to popiera, Bardzo mnie to dziwi...
Od: ~El Chico (Gość) z dnia 2017-03-01 23:22:04
No cóż może będzie kładka jakaś bo w końcu jak droga pójdzie obok szkoły to raczej o tragedię nie trudno no ale widocznie radni nie myślą o bezpieczeństwie dzieci, dodam że przejście z parku do kościoła będzie pewnie sterowane światłami, albo dojazd do Hali sportowej lub co gorsze wyjazd z tej drogi to dopiero będzie prawdziwy "meksyk" wolę już te dziurawe drogi powiatowe niż zapchane przez tirowców.
Od: ~swój (Gość) z dnia 2017-03-01 22:17:38
A Biedronka jest polska nie , cztery markety to za dużo . Były dwa pierwsze i wystarczyło.
Od: ~xyz (Gość) z dnia 2017-03-01 21:34:32
W tej chwili jeszcze tranzyt tędy nie przebiega ale faktycznie jakby miałyby tedy jechać te auta wszystkie to współczuje mieszkańcom.Teraz ciężko z jednej strony drogi na drugą przejść!
Od: ~troskliwy (Gość) z dnia 2017-03-01 16:48:07
Jak ci mieszkańcy wytrzymają przy tym ruchu , nawet w miastach drogi są oddalone od domów. Chory pomysłodawca chyba nie mieszka przy tej trasie , już raz chciał zafundować wiatraki 400m od domow ale przy swoim nie . Dziwne i nielogiczne argumenty wójta -sprzeczne . Koszty ogromne no ale jeżeli ma pieniążki z TRUSTU to można szastać.

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- 2.0D
- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635

Facebook