5

Wójt Waligóra wysłał pismo do Ministra Kultury w sprawie zabytku w Zbarzewie. Niestety... nie pamięta jednak co napisał.


Decyzją z dnia 22.11.2017 Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu nakazał właścicielowi pałacu w Zbarzewie (czyli gminie Włoszakowice) przeprowadzenie prac konserwatorskich oraz budowlanych celem zabezpieczenia budynku przed kompletnym zniszczeniem. Urząd tym samym pismem poinformował mnie, że gmina Włoszakowice od tej decyzji może się odwołać do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Było i jest całkiem pewne, że nasz wójt czyli Stanisław Waligóra nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności za stan do jakiego doprowadzono zabytek. Przecież wójt nie powie nam „Słuchajcie, przez kilkanaście lat zarządzania budynkiem doprowadziłem do jego ruiny oraz do wielomilionowej utraty jego wartości, którą niestety Wy drodzy podatnicy będziecie musieli pokryć”. No bo niestety… budynek, który niegdyś wart był kilka milionów PLN… dziś wart jest zapewne tylko tyle, ile wart jest grunt pod jego fundamentami i to najpewniej tylko w sytuacji, gdy konserwator zabytków pozwoli zrównać pozostałości po pałacu z ziemią. Co możemy w tej sytuacji zrobić? Niewiele! Bo osoby odpowiedzialnej za tą „ruinę” nie ma. „Taki mamy klimat” jak by powiedziała Pani Bieńkowska. Aktualnie możemy tylko patrzeć na dalszą powolną agonię naszej wspólnej własności lub rzeczywiście zrezygnować z dróg, chodników oraz innych udogodnień wynikających z naszych podatków. Dlaczego tak się stało? Bo „ktoś”… i „kiedyś” zapomniał zainwestować kilkadziesiąt tysięcy złotych w budynek należący do naszej wspólnoty (gminy) by zaniechać jego kilkumilionowej utracie na wartości. „Komuś” najpewniej zepsuł się kalkulator i nie liczmy na to, że Pan Waligóra w tym momencie uderzy się w piersi.

Postanowiłem spróbować dotrzeć do treści pisma, w którym nasz wójt tłumaczy się z zaniedbań wobec zabytku w Zbarzewie Ministrowi Kultury. Jak nasz wójt wytłumaczy ministrowi fakt własnych niedopełnień? Na kogo zrzuci winę? Na kogo zrzuci odpowiedzialność? Jak Pan Waligóra będzie próbował wybronić się przed kosztownym nakazem remontu i oznajmieniem własnym wyborcom tego, że nasz podatek tym razem wydatkowany będzie na naprawę jego własnych zaniedbań? Taki ma być finał rządów wójta Waligóry? Taki „pomnik” sobie postawi?

Dostęp do pisma, które Urząd Gminy Włoszakowice wysłał Ministrowi Kultury wywodzi się z transparentności działań, pracy osób publicznych – czyli z prawa dostępu do informacji publicznej. Jak się jednak wielokrotnie sami przekonaliśmy na własnej skórze, prawo stosowane jest na zwykłych ludziach. Nas można karać, wlepiać mandaty, egzekucje itp. itd. Jednak jak już prawo stosowane ma być wobec władzy… no cóż… i na wyżynach jak i w nizinach polskiej polityki niestety jest tak samo – MIZERNIE!

Na mój wniosek o udostępnienie informacji publicznej, czyli pisma, które wójt Waligóra wysłał w naszym imieniu do Ministra Kultury odpowiedział p. Mateusz Mroziński – Kierownik Biura Budownictwa i Nieruchomości. Jest to (w mojej ocenie) jeden z inteligentniejszych pracowników gminy Włoszakowice – jednak pismo, odpowiedź będącą wynikiem wypełniania obowiązku udostępniania informacji publicznej jest niestety IDIOTYCZNE! Aż żal patrzeć, że urząd wójta zmusza wartościowych pracowników gminy do takiej „publicznej chłosty” oraz poniżenia.

Z upoważnienia wójta Waligóry, p. Mroziński poinformował mnie, iż rzeczywiście wójt skorzystał z możliwości odwołania się od nakazu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, lecz dostępu do treści pisma, które p. Waligóra wysłał w naszym imieniu do Ministra niestety nie ma. Dlaczego urząd nie ma dostępu do pisma? Odpowiedź na to pytanie może jest oczywiste… lecz też głupawo/idiotyczne. Nie możemy zobaczyć pisma, gdyż gmina najzwyklej w świecie go nie posiada! Dlaczego go nie posiada? Gdyż pismo zostało wysłane do Ministra – zatem jak urząd czy też „kancelaria” wójta Waligóry może wciąż posiadać to pismo? Jeżeli chcemy mieć dostęp do pisma to powinniśmy zwrócić się do Ministra – przecież on posiada teraz ten dokument. Wójt nie wie co napisał do Ministra! Można? Można!

Ciekawi mnie… co, aż tak wstydliwego p. Waligóra napisał do Ministra, że aż tak bardzo i w tak niemądry sposób próbuje ukryć treść tego dokumentu przed naszymi oczami… OBIECUJE WAM! Dowiemy się!

https://www.youtube.com/watch?v=Mt_yq6VBIa8


Komentarze
Od: ag z dnia 2017-02-12 15:42:20
Urząd wysyła pismo do ministerstwa i nie posiada kopii?Trochę to dziwne.....
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2017-02-09 09:07:09
Jestem tego samego zdania. Ktoś musi wziąć za to odpowiedzialność... tylko, kto? Wójt Waligóra? On się w życiu nie przyzna do błędu... żadnego błędu! A co dopiero do takiej poważnej porażki! Porozmawiaj z nim to się dowiesz, że jego życie to pasmo nieustających sukcesów. O błędach nie wie nic...
Od: ~bamber (Gość) z dnia 2017-02-08 21:17:51
Admin ktoś musi odpowiedzieć za nie do pilnowanie tych obowiązków !!!W dzisiejszych czasach jest to nie dopuszczalne !!!Taki piękny obiekt doprowadzić do ruiny.
Od: ~xxx (Gość) z dnia 2017-02-05 18:00:50
Za to niedbalstwo i chciwość to już dawno ktoś powinien zapłacić a kogo mam na myśli to już wszyscy pewnie wiedzą. Po co było brać ten obiekt pod opiekę jeżeli było wiadomo że gminę nie stać na takie wydatki. Z tego co wiem to kilka lat temu był chętny na ten obiekt ale wtedy gmina nie chciała tego sprzedać. A trzeba było sprzedać ! Szkoda strzępic jęzor trzeba wymienić całą władzę w gminie i przekonać się o skuteczności innych na kierowniczych stanowiskach. Ludzie nie długo wyboru trzeba już dzisiaj mobilizować elektorat aby poszli i zagłosowali na zmiany w naszej bądź co bądź fajnej gminie. Pozdrawiam wszystkich którzy czytają tego bloga. Ludziska do roboty!!! ;-)
Od: ~Xyz (Gość) z dnia 2017-02-05 10:12:44
Było pewne że nikt nie weźmie za ten czyn odpowiedzialności a ktoś za to powinien zapłacić słoną karę

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook