9

Iskierka nadziei dla pałacu w Zbarzewie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reaguje na zaniedbania we Włoszakowicach.


Zabytkowy kompleks pałacowy w Zbarzewie decyzją wójta Waligóry, kilkanaście lat temu przejęła gmina Włoszakowice. Przejmując obiekt obiecywano jego wykorzystanie na korzyść społeczeństwa, koncepcja szła w kierunku wykorzystania budynków jako dom opieki dla osób starszych. Gmina wraz z majątkiem, budynkami oraz gruntami przejęła również obowiązki – utrzymanie zabytkowego budynku. Obietnice dotyczące zorganizowania domu opieki spaliły na panewce. W zabytkowym pałacu zorganizowano mieszkania socjalne. Obiekt pozbawiony odpowiedniego dozoru uległ wielu aktom wandalizmu, co ostatecznie doprowadziło do zawalenia się dachu budynku. Budynek musieli opuścić lokatorzy, w rezultacie został zapomniany przez władze gminy Włoszakowice. Teren pałacu przez kilka lat wykorzystywał lokalny Zarząd Dróg Gminny jako „sortownię” kamienia, stosowanego jako podkład pod drogi, zaś budynki folwarku wykorzystywane były jako sortownia śmieci przez jedną z lokalnych firm. Ciągłe zaniedbania doprowadziły budynek zarówno pałacowy jak i cały folwark do kompletnej ruiny. Na pytania kierowane do naszych samorządowców otrzymywałem odpowiedzi, iż budynek jest odpowiednio konserwowany oraz zabezpieczony. Nijak miało to związek z faktami. Gmina Włoszakowice zakręciła kurek pieniędzy na utrzymanie budynku, licząc na to, iż on się szybko zawali, co rzeczywiście następuje. W informacji uzyskanej z urzędu, (POBIERZ PLIK) w latach 2010-2015, gmina na utrzymanie budynku przeznaczyła 1725PLN czyli średnio niecałe 350PLN rocznie.

O szeregu rażących zaniedbań naszych samorządowców postanowiłem poinformować Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wiarą, że być może jest jeszcze szansa uratować ten zabytkowy kompleks. Konstruując pismo, miałem też nadzieję, że ludzie podejmujący decyzje prowadzące do takich dewastacji, będą może kiedyś (w końcu) brali za te decyzje odpowiedzialność. Jeżeli nie odpowiedzialność finansową – to może chociaż moralną!

Kontrola budynku pałacowego przeprowadzona przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu, Delegatura w Lesznie potwierdziła niestety opis zaniedbań, który zgłaszałem. Nie zaskoczyło mnie to. Proszę – zapoznajcie się z odpowiedzią jaką otrzymałem POBIERZ PLIK .

Co w międzyczasie robią nasi samorządowcy? Przygotowują kompleks pałacowy do sprzedaży, porządkują dokumenty. Ostatnim razem na sesji rady gminy byłem świadkiem problemu przekształcenia przeznaczenia obiektu w studium przestrzennym ze „śmietniska” (dokładnie takim wyrażeniem się posłużono) na tereny rekreacyjno-mieszkalne. Szczerze mówiąc, w mojej opinii pozbycie się tego budynku to najlepsza rzecz jaką dla tego budynku mogą zrobić radni oraz wójt gminy Włoszakowice. Tylko czy znajdzie się DOBRY i bogaty człowiek, który zainwestuje własne pieniądze w odbudowanie tego, co przez lata niszczyło zapomnienie i zaniedbanie?

https://www.youtube.com/watch?v=Mt_yq6VBIa8


Komentarze
Od: ~ktoś (Gość) z dnia 2016-11-14 21:55:59
Pałacem w Zbarzewie,a raczej jego tragicznym stanem zainteresowało się radio ELKA. Polecam artykuł. http://elka.pl/content/view/81974/80/
Od: ~adam (Gość) z dnia 2016-11-05 21:18:20
Problem jest bardziej złożony niż mogłoby się wydawać. Gdyby x lat temu ktoś to kupił za 1 zeta byłaby afera. Gdyby teraz ktoś to kupił za 1 zeta też byłaby afera. Nie jestem pewien, czy ta lokalizacja jest dobra na hotelowo/restauracyjno/weselne wykorzystanie. Ktokolwiek by ten pałac chciał kupić, byłby skłonny zapłacić symblicznego zeta, bo wiedziałby ile milionów trzeba na przywrócenie świetności tego obiektu. Pewno, że 10 lat temu był w lepszym stanie, ale w kosztach wiele się nie różni, i tak wszystko było do zrobienia. Osobną sprawą jest to, po jaką cholerę Gmina usilnie zabiegała o przejęcie tego pałacu. I chyba o tym jest ten wątek.
Od: ~ścigany (Gość) z dnia 2016-11-04 17:39:46
A radnego za to że stanął na gminnym parkingu mieli czas ścigać , wynająć marnych prawników a o pałacu zapomnieli. Na koncert rocka 20000 zł a na dach zabrakło . Gospodarze z krwi i kości ,
Od: Bez skrzydeł z dnia 2016-11-02 20:25:08
To który przyjaciel wójta to kupuje?
Od: ~Edek z fabryki kredek (Gość) z dnia 2016-11-01 19:55:41
Szkoda tak pięknego budynku przez tyle lat został niszczony a nasza gmina nic nie zrobiła w tym kierunku żeby go ratować !No chyba że był to cel zamierzony?Ale dowiemy się niebawem
Od: ~plotka (Gość) z dnia 2016-10-31 12:30:26
Słyszałem że wójt i dyrektor bardzo dbają o zabytki w pałacu trójkątnym a szczególnie o archiwum.
Od: ~amnezja (Gość) z dnia 2016-10-31 11:17:42
Gdyby ten obiekt należał do marszałka , starostwa lub prywatnego - to pouczeniom , donosom tak lubianym i skargami od wójta i rady do innych instytucji , byli byśmy informowani co miesiąc w NJ . Jeszcze jedno kto to pouczał handlowców jak powinny wyglądać obiekty- na pewno nie wójt , bo sam daje mizerny przykład.
Od: ~Oberwator (Gość) z dnia 2016-10-30 07:06:49
BRAWO! Za take zaniedbania powinno zmienać się władzę bez dalszych dyssji.
Od: Maja z dnia 2016-10-27 17:44:04
Brawo Admin!! Mam nadzieję że faktycznie gmina sprzeda ten kompleks bo naprawdę żal patrzeć jak tak piękny obiekt popada w ruine!! Oby znalazł sie ktoś kto kupi to "śmietnisko"

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook