8

Informacje na temat podwyżki cen na odbiór śmieci oraz doskonały pomysł na pozbywanie się toksycznych odpadów!


Na ostatniej sesji rady gminy, postanowiono podnieść stawki opłat za zbierane śmieci z 8 do 10PLN (segregowane) oraz z 15 do 18PLN (niesegregowane). Podwyżki nastąpią już w listopadzie tego roku. Przed głosowaniem miała miejsce dyskusja pomiędzy radnym Zbysławem Drożdżyńskim oraz bardzo dobrze przygotowanym do dyskusji pracownikiem gminy Włoszakowice „broniącym” potrzeby podwyżek. Przypomnę, iż decyzjami radnych, już aktualnie (dodatkowe) obciążenia naszych kieszeni to około 300tyś PLN rocznie. Podwyżka śmieci o 2PLN od osoby, zakładając, że we Włoszakowicach jest 9tyś mieszkańców to kolejne 216tyś PLN. Zbysław prawidłowo podważał potrzebę podwyższania tej opłaty (jak i innych opłat, które gmina wprowadziła od ostatnich wyborów) faktem, iż w Polsce już od dłuższego czasu mamy deflację (ceny spadają). Radny wskazywał również, iż nie ma droższej gminy w okolicy pobierającej wyższe opłaty niż będzie to w naszej gminie. Pracownik urzędu, argumentował zaś konieczność podwyżki tym, iż u nas śmieci zbierane są częściej (prawie co 2 tygodnie) oraz jest szerszy zakres zbieranych śmieci. W planach jest też „sztywne” zbieranie odpadów dokładnie co dwa tygodnie, nie zaś jak to jest aktualnie „prawie co dwa tygodnie”. Niestety nikt nie wspomniał o tym, że przy organizowaniu przetargu w gminie Włoszakowice na odbiór śmieci, nie wybrano oferty „najlepszej cenowo”. Nie ukrywajmy, że nie jest to bez wpływu na cenę odbioru śmieci. Z tego co pamiętam, wybrano (w przetargu!!) ofertę o niemal 50% droższą. Być może i dobrze, gdyż jak się okazuje „segregacja” śmieci w naszej gminie to oddzielanie metalu, plastyku i szkła od „reszty”. Niektórzy segregują śmieci lepiej, niektórzy gorzej, niektórzy wcale… i nikt się tego nie czepia. Nie do końca tak to sobie wyobrażał ustawodawca – lecz trzeba przyznać, że jest to dla nas wygodne – za wygodę płacić trzeba. Wybór sposobu zdawania śmieci w sposób „niesegregowany” wydaje się być stratą pieniędzy… i w ten sposób jak się okazuje, z informacji przekazanych przez pracownika UG Włoszakowice, w naszej gminie „segreguje” śmieci 98,25% społeczności (to nie pomyłka). Wydaje się zatem, że nowy pomysł ustawodawców o konieczności rezygnacji przez gminy ze zbioru śmieci w sposób niesegregowany… niezwykle znikomo dotyczyć będzie mieszkańców naszej gminy. W przyszłym roku w czerwcu będzie nowy przetarg na wybór firmy zbierającej śmieci. Mam nadzieje, że firmy wciąż będą chciały uczestniczyć w przetargu w gminie… w której wiadomo i tak kto ma wygrać przetarg.

Okazuje się jednak, iż radni gminy Włoszakowice mają bardzo ekonomiczne (nie mylić z ekologicznym) podejście do śmieci co być może podpowiadać ma nam – mieszkańcom, jak radzić sobie z toksycznymi odpadami z naszych domów.

Już kilka miesięcy temu, otrzymałem donos odnośnie śmierdzącego wyziewu, pozostawiającego trudny do usunięcia z samochodów czy parapetów osad. Domniemany smród miał rzekomo pochodzić z z komina kotłowni usytuowanej przy foliach na ulicy OSADY we Włoszakowicach. Początkowo odpuściłem temat, zrezygnowałem z niego, gdyż uznałem, iż i tak zapewniam zbyt dużo „reklamy” człowiekowi, który uznaje sam siebie za lokalnego społecznika – radny Leszek Jagodzik. Donosów odnośnie tej sprawy otrzymywałem jednak więcej i więcej… aż w końcu stwierdziłem, że nie mogę zamykać przed tą sprawą oczu. Postanowiłem więc zgłosić ten problem radnemu z okręgu, z którego pochodzą osoby monitujące mi temat. Radny (należący do „partii radnych” przewodzonej przez wójta Waligórę) stwierdził jednak, że to nie jest możliwe aby ten smród pochodził z komina p. Jagodzika. Jego opinii nie zmieniły nawet zdjęcia podkładów kolejowych, które magazynowane i najpewniej spalane są w kotłowni na ul. Ogrody we Włoszakowicach. Cóż to są te podkłady?

Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 528/2012 z dnia 22 maja 2012 r. [1], od 1 maja 2013 r. kreozot, stosowany do impregnacji podkładów kolejowych, uznano za bezprogowy czynnik rakotwórczy i sklasyfikowano jako substancję rakotwórczą kategorii 1B, a niektóre z wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) uznano za trwałe, zdolne do biokumulacji i toksyczne.

Jak się okazuje, podkładów kolejowych nie można nie tylko palić… lecz nawet nie można składować! Nie udało mi się tej sprawy wyjaśnić polubownie z radnymi, nie widzieli problemu. Zatem jaki miałem wybór? Napisałem w tej sprawie do Urzędu Ochrony Środowiska.

Odpowiedź otrzymałem taką:

http://makowicz.pl/toks2.jpg

Czyli jak się okazuje… powiat zrzuca kompetencje tego „problemu” na wójta gminy Włoszakowice. No ale jak żyje p. Waligóra z p. Jagodzikiem? To wiemy… zatem co się dzieje w tej sprawie? Oto co się dzieje, tak odpowiedziała gmina:

http://makowicz.pl/toks1.jpg

Popatrzcie ile czasu minęło od czasu wysłania mojego pisma wysłanego do ochrony środowiska (16.08.2016). Byleby… nie okazało się, że urząd, który namawia nas do tego, byśmy donosili na sąsiada za to, że pali plastykowe butelki w piecu… sam nie przymykał oczu na toksyczne zatruwanie mieszkańców przez własne grono wzajemnej adoracji. Włoszakowickie pomidory słyną z walorów smakowych w całym regionie… dołączanie walorów „toksycznych” w ramach… ekonomii… jest działaniem na szkodę wszystkich producentów pomidorów w gminie Włoszakowice. Czy Pan Jagodzik brał to pod uwagę licząc swoje zaoszczędzone na opale złotóweczki?

Wyobraźcie sobie… co by było jakby „zwykły człowiek” dopuścił się takiego wykroczenia? (O ile oczywiście nasi urzędnicy uznają to za wykroczenie...) Najpewniej już tysiące złotych z gminnej kieszeni wydawane by było na prawników, by ukarać delikwenta „zatruwającego nam życie”. A co by się działo jakby to „inny radny” dopuścił się spalania toksycznych odpadów? Najpewniej od gminnych samorządowców krążyłyby dziesiątki listów wysyłanych do Wojewody w celu odebrania mandatu „karygodnie postępującemu” człowiekowi liczącemu tylko na własny zysk. No ale co my się żalimy… w gminie Włoszakowice takie podejście do kolegów i koleżanek jest niczym co powinno nas zaskakiwać.

Najpewniej niedługo dowiemy się jaki jest finał sprawy… oczywiście o ile dowody w sprawie nie zostaną ze spokojem... i bez pośpiechu... spalone ;)


Komentarze
Od: ~adam (Gość) z dnia 2016-10-11 21:13:45
Jak śpiewał klasyk: "Marsz, marsz Dąbrowski, z ziemi polskiej do Polski.....". Klasyk dalszych słów tej piosenki nie zna. Na zachodzie śmieciowy interes przynosi góry złota.NAM każą doplacać; co nie do końca dziwi...., cholera - jeżdżę w środy rano i nie widzę w workach tego, co ma być... Pieprzyć to, że ja zostawiam puszki dla zlomiarzy, ale styropioanowe osłonki po jajkach czy opakowania po soczkach, to są "plasitiki"?
Od: ~Edek z fabryki kredek (Gość) z dnia 2016-10-06 13:26:21
Niezły przykład radny daje mieszkańcom. Też jakiś czas temu słyszałem o tych plamach na samochodach także teraz wiadomo od czego one pochodzą.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-10-06 13:22:51
A dzięki, dzięki... wolałbym aby samorządowcy byli ludźmi, którzy nie boją się rozmawiać oraz mają odwagę się dogadywać. Wolą jednak wypinać tyłek... wiedząc i tak, że jak zechcą to przegłosują, że "świnia (zwierzę) ma anielskie skrzydła i na dodatek jest społecznikiem". Czego to nie robi większość w radzie? Może dokładnie to samo co większość w sejmie ;)
Od: ~BB (Gość) z dnia 2016-10-06 10:36:24
Dobra robota Adminie. Woda skałę drąży.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-10-06 04:52:35
Jakbym komuś miał usta zamykać "ze strachu" to najpierw sobie. ;)
Od: ~pamiętliwy (Gość) z dnia 2016-10-05 21:52:22
To ten radny jagodzik co tak palcem groził radnemu Zdzisławowi , ADMIN nie strasz nas policją tam też pracują zdrowo myślący . Z którego to klubu radnych był donos a właściwie paszkwil do wojewody na innego radnego . Widzę ostatnio że co sprawa to wójt przegrywa, co napiszesz to kompromitacja rady lub gminy. Te podkłady kolejowe wyjaśnić do bólu
Od: ~realista II sortu (Gość) z dnia 2016-10-05 20:53:16
Coś Adminie nie tak! Twoje "proroctwa" mają się sprawdzić? Zamykasz nam usta byśmy nie wypowiadali się niepochlebnie o osobach sprawujących jakiekolwiek funkcje publiczne? Każdy kto się tego (funkcji) podejmuje musi być przygotowany na krytykę, od prezydenta, premiera do wójta i sołtysa wreszcie. Co innego obrażanie kogoś, poniżanie, obmawianie itd. a co innego wyrażanie opinii o działalności tych osób ..... Setki portali, tysiące komentatorów wypowiada się na różne tematy i co więzienia przepełnią się niebawem, bo władza nie lubi krytyki? Mądrzy ludzie sprawujący różne funkcje publiczne ze słów krytyki wyciągają wnioski i unikają błędów. Pyszni i zarozumiali popełniają je nadal -na swoją i innych zgubę... Co do podwyżek. Nikt ich nie lubi. Ale wg mnie mamy już albo zbliża się inflacja, którą funduje nam obecny rząd.... Obym był złym prorokiem... Pożyjemy - zobaczymy. Pozdrawiam!
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-10-05 19:32:45
Post dodałem dziś około południa. Do teraz przeczytało go niemal 1200 osób. Chciałbym napisać Wam... "piszcie, komentujcie, nie bójcie się". Chciałbym, lecz byłbym nieuczciwy. Jeżeli wójt, samorządowcy postanowią uznać swoje osoby za "urażone" będę zmuszony przekazać Wasze loginy policji... aby te odkryły Wasze adresy i Was ukarały za szczerość wypowiedzi. Nasi samorządowcy mają na to dużo pieniędzy. Tak więc... wypowiadajcie się na swoją odpowiedzialność ;(

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook