8

Prześwietlamy Ochotniczą Straż Pożarną we Włoszakowicach...


(zdjęcie przewodnie pochodzi ze strony OSP Włoszakowice - na innych zdjęciach zobaczymy też druhnę Irenę Przezbór http://osp.wloszakowice.pl/news/7/39,zebranie-sprawozdawczo-wyborcze-2016-r.html

Kilka tygodni temu, po zakończeniu sesji rady gminy, podczas której przewodnicząca rady gminy w sposób dosłowny „rzuciła groszem”, zaczepił mnie radny Arkadiusz Pawlak. Z własnej woli zaproponował mi wgląd w dokumentacje i finanse związane z OSP Włoszakowice, gdzie pełni funkcję naczelnika. Arek stwierdził, że OSP Włoszakowice nie ma nic do ukrycia…. I zaprotestował przeciwko pojawiającymi się od czasu do czasu niesprawiedliwymi, negatywnymi komentarzami na blogu wloszakowice.org. Ucieszony propozycją uznałem, że ludzie (i instytucje), które nie mają nic do ukrycia - są uczciwi. Nieuczciwym byłoby oczernianie ich na mojej stronie z czym się po prostu nie zgadzam.

Uznałem również, iż grubiaństwem byłoby nieskorzystanie z propozycji Arka, dlatego też bez pośpiechu i ze spokojem wysłałem do OSP Włoszakowice wniosek o udostępnienie faktur za 2015 rok. Odpowiedź OSP, którą zamieszczam TUTAJ, niesamowicie mnie ucieszyła. Zarząd straży pożarnej nie dosyć, że podszedł do mojego wniosku niesamowicie poważnie (podpisały się 3 osoby) to jeszcze w sposób bardzo uprzejmy zaproszono mnie na spotkanie, podczas którego zostaną mi przedstawione i wyjaśnione faktury (których jak się okazało jest tylko siedem).

W piśmie jednak zwróciłem uwagę na rzecz, która interesuje mnie bardziej niż wgląd w faktury – czyli stwierdzenie zarządu, iż OSP Włoszakowice nie są jednostką gminną. Postanowiłem zatem odpowiedzieć zarządowi Ochotniczej Straży Pożarnej w następujący sposób:

PS

Dla ciekawskich – na piątkowym spotkaniu w straży, zadam również pytanie odnośnie najbardziej znanego strażaka gminy Włoszakowice – druha Stanisława Waligóry. Zapytam o to, kiedy ostatnio ten Pan uczestniczył w akcji straży pożarnej... i czy w ogóle uczestniczył. Wcale nie jestem złośliwy... i o druhnę Irenę Przezbór nie zapytam ;)

 

Odpowiadając na Państwa pismo z dnia 20.09.2016 doręczonego mi dnia 21.09.2016 osobiście, przez Naczelnika OSP we Włoszakowicach p. Arkadiusza Pawlaka chciałbym z radością zaakceptować zaproszenie na spotkanie. Dodatkowo chciałbym wyrazić olbrzymie zadowolenie z poważnego podejścia do tak ważnej sprawy jak jawność w finansach oraz umożliwienie mi dostępu do informacji publicznej. Nie jest to w gminie Włoszakowice postawa często spotykana.

Cieszę się również z tego, że podjęli Państwo temat stwierdzający, iż OSP we Włoszakowicach nie jest „jednostką gminną”, gdyż jest to sprawa, na temat której również chciałbym porozmawiać. Otóż być może „oficjalnie” OSP Włoszakowice nie jest jednostką gminną, lecz tak się zachowuje. Nawet adres email do Państwa posiada domenę należącą do gminy Włoszakowice (wloszakowice.pl). Lokalni politycy czyli radni oraz wójt gminy Włoszakowice puszą się na tle Ochotniczej Straży Pożarnej korzystając z bardzo dobrej opinii budowanej przez OSP przez długie lata. Jeżeli OSP Włoszakowice jest jednostką niezależną od gminy, zachowującą suwerenność – to niech się tak w rzeczywistości reprezentuje. Nie bez wpływu na pogląd mieszkańców gminy Włoszakowice na stosunek OSP do lokalnej polityki jest również funkcja naczelnika oraz radnego gminy Włoszakowice piastowana przez p. Arkadiusza Pawlaka. Obu tych funkcji w naszej małej, lokalnej społeczności nie da się rozdzielić, zaś p. Pawlak jako osoba funkcyjna w OSP oraz jednocześnie radny naszej gminy powinien zachowywać neutralność oraz głosować podczas sesji rady gminy zgodnie ze swoim sumieniem, nie zaś zgodnie z przyjętym stanowiskiem pierwszej w historii gminy Włoszakowice „partii”, do której niestety p. Pawlak należy.

Uważam, że jest wielce prawdopodobne, że w sytuacji gdy Naczelnik oraz radny – p. Arkadiusz Pawlak jawnie nie zgodził się ze stanowiskiem wójta gminy Włoszakowice – Panem Stanisławem Waligórą, mogłoby to mieć negatywny wpływ na finansowe wsparcie OSP Włoszakowice przez UG Włoszakowice. Jeżeli mam rację to p. Pawlak winien się zastanowić czy nie jest aby narzędziem w rękach wójta naszej gminy oraz „zakładnikiem” i czy w dodatkowy sposób nie uzależnia siebie oraz OSP od lokalnej polityki.

Korzystając zatem z okazji, chciałbym wezwać Państwa do podjęcia działań mających podkreślić niezależność OSP Włoszakowice od UG Włoszakowice oraz zachowania neutralności wobec lokalnej polityki. Nie pozwólcie na to, by lokalni politycy, którzy chętnie przebierają się za strażaków, żerowali na Waszej nieskazitelnej opinii i tym samym pomagali sobie w wyborach samorządowych.


Komentarze
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-10-01 22:49:19
Ja akurat sobie dostęp do przedszkola (jak i samo przedszkole) chwalę. Pieniądze na to najpewniej są... bo jakby ich nie było, to dziecko możesz dać wszędzie - a i tak wykasują naszą gminę... czy do Leszna, Przemętu... gdziekolwiek. Mieszkasz we Włoszakowicach - Włoszakowice płacą. Niemałe pieniądze z budżetu gminy idą na dzieci w przedszkolach z sąsiednich gmin.
Od: ~adam (Gość) z dnia 2016-10-01 22:44:10
Admin - tak wyszło, że na żadne z mojej dwójki nie dostałem i nie dostanę ani zeta. Pretensji o to w sumie nie mam. Ale strasznie drażni mnie ta wszechobecna pretensja, że "mi się należy za free, za nic, tak po prostu". NieDajBoże te 500+ wypali. Już teraz nie jest tak prosto posłać dziecko do przedszkola.........
Od: ~mieszkaniec (Gość) z dnia 2016-09-27 07:59:54
Admin nie pytaj o St. Waligóre gdzie on w akcji to znany tchórz i manipulator . To Kaczyński włoszakowicki niepopularne decyzję muszą wykonywać inni a on stoi z boku i udaje zatroskanego . Widać go tylko na imprezach jemu przychylnych i tam gdzie żarcie -dożynki itp, na sesje i spotkania otwarte to już inni niedecyzyjni urzędnicy.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-09-25 08:45:02
Jednego strażaka się tylko czepiam - druha Stanisława Waligóry. Resztę podziwiam i doceniam. "500+" dostaje na konto co miesiąc od wójta gminy Włoszakowice. Ty nie? Oj... słabe masz wtyki w gminie... ;)
Od: ~adam (Gość) z dnia 2016-09-24 22:40:41
Admin. Obywatelskie prawo do wiedzy, co się dzieje z twoimi pieniędzmi jest czym innym niż dyktowanie władzy, w jaki sposób ma wydawać pieniądze. Ty jestes beneficjentem 500+, ja nie, chociaż mamy tyle samo dzieci. Obydwaj wiemy, że doprowadzi to nasze państwo do bankructwa. I ciebie i mnie nie przekonają argumenty, że te pieniądze i tak wrócą do budżetu. Każą oszczędzać, odkładać, chomikować. A ja wiem, że te parę złotych co mam odłożone za 5 lat będzie warte zgrzewkę piwa. To jest problem. I odczep się od strażaków, bo zdecydowana większość robi to dla idei, a nie dla tych grosików za "akcję".
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-09-23 22:24:24
Byłem na spotkaniu. Spodziewałem się miłego przyjęcia i się nie zawiodłem. Jutro napiszę więcej.
Od: ~Daniel (Gość) z dnia 2016-09-22 21:41:04
Strażacy wedle wszystkich statystyk mają największe zaufanie społeczne.... również dzięki temu że nie mieszają się do polityki. Ratują ludzi. Dlaczego panie Pawlak to zmieniasz?
Od: ~Do naczelnika (Gość) z dnia 2016-09-22 20:15:18
Panie Arku. Nie chce by to wyglądało jak oczernianie czy bezpodstawne obrzucanie błotem. Miałabym jednak do Pana pytanie. Wygląda Pan jak człowiek wrzucony do rady przez wójta Waligórę. Każdy strażak wrzucony na listę wyborczą wójta dostałby posadę radnego... lecz nie każdy by się na to zgodził. Należy Pan do klubu radnych, który wiadomo komu sprzyja... w straży się Pana boją, bo doniesie Pan wójtowi... pytanie: Czy uważa Pan, że płaczliwą miną oraz głosem nadrabia Pan to jak wygląda rzeczywistość?

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook