2

Gminny Zakład Komulanly sp. z o.o. Włoszakowice informuje oraz uspokaja – AZBEST z wody dostarczanej wodociągami do naszych domów nie jest szkodliwy!


Dzięki ustawie o dostępie do informacji publicznej oraz uprzejmości lokalnej spółki komunalnej mamy okazję poznać rozmiary oraz konkretne umiejscowienie rur betonowo-azbestowych w sieci zasilającej nasze domy w wodę. Jak się okazuje z informacji przedstawianych przez GZK sp. z o.o. spora część miejscowości Włoszakowice, Sądzi oraz Krzycka Wielkiego zasilana jest rurami, do której dostają się cząsteczki azbestu. Oto link: http://www.bip.gzk.wloszakowice.pl/dokument/55

Produkty zawierające azbest zostały w Polsce wycofane z produkcji ustawą z 1994 roku. Jak dalej tłumaczy lokalna spółka wodociągowa, gmina zamierza dokonać renowacji i usunięcia rur azbestowych z części sieci wodociągowej dzięki otrzymanej dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej. Związane jest to najpewniej z końcem żywotności rur betonowo-azbestowych, których to czas „używalności” szacuje się na około 40lat.

GZK przytacza też opinię WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) wedle której azbest szkodzi tylko wdychany z powietrza, nie zaś spożywany wraz z wodą. Jest to jedyna tego typu opinia, jedynych przeprowadzanych badań w tym temacie na świecie, czyli w USA oraz Kanadzie. USA istnieje jednak dopuszczalna norma ilości włókien azbestowych w pitnej wodzie. Takiej normy w EU nie ma.

 Opinia WHO jest w sprzeczności z opinią Polskiego Ministerstwa Zdrowia, która to uznaje cytuje:

Reasumując, wyniki badań nad zawartością nie dostarczyły jednoznacznych dowodów związku między zapadalnością na choroby lub umieralnością a spożywaniem wody zawierającej włókna azbestu.”

(źródło: http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/37D321FE)

Również zdaniem ekspertów UE nie została dotąd udokumentowana szkodliwość azbestu po przedostaniu się do organizmu drogą pokarmową.

GZK sp. z o.o. udostępniając informacje publiczną nie odpowiedziało na pytanie odnośnie tego, jaka część mieszkańców gminy Włoszakowice narażona jest na zawartość azbestu w w wodzie pitnej. Domyślać się należy, że rury azbestowo-cementowe zanieczyszczają nie tylko wskazane ulice i obszary lecz również domostwa, do których woda dostarczana jest „tranzytem” przez wspomniane przewody.

Reasumując – wodę z kranu pijemy na własne ryzyko. Przegotowanie wody nie eliminuje zawartości azbestu. Możliwe też, że obecność azbestu w sieci wodociągowej zanieczyszcza ją (mniej lub bardziej) w całości.


Komentarze
Od: ~BB (Gość) z dnia 2016-08-30 07:37:13
Niby to zaledwie 5,5 km rur. Ile może mieć cała sieć gminna? Wydaje mi się, że to na tyle mało, że nie powinno stanowić problemu dla budżetu gminy. No i faktycznie są tak rozsiane po wiosce, że zasadne jest pytanie ilu odbiorców otrzymuje za ich pośrednictwem wodę. Zdobycie dofinansowania takiej inwestycji też nie powinno stanowić problemu.
Od: ~Obserwator (Gość) z dnia 2016-08-28 09:32:37
To powinien być priorytet żeby jak najszybciej te rury wymieniać.A nie inwestować w jakieś przejażdżki przedwyorcze po boszkowie

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook