15

Wydatki GOK Włoszakowice (II półrocze 2015). Między innymi wsparcie prywatnej inicjatywy "Giganci Rocka" w kwocie 12,3tyś PLN.


Zaraz po moim poście z dnia 23.03.2016 na sesji rady gminy Włoszakowice ukazała się p. Dyrektor Włoszakowickiego GOK, p. Monika Lucerek. Jej zadaniem na sesji było przybliżenie nam zadań, dokonań Gminnego Ośrodka Kultury we Włoszakowicach. Jak się w sumie okazało, ogólne wydatki GOK to 1,4mln PLN. Zanim jeszcze p. dyrektor stawiła się przed radą gminy, wnioskowałem o udostępnienie faktur dotyczących wydatków GOK zastanawiając się nad tym z czego wynikają tak wysokie kwoty utrzymania tej instytucji. Pani Lucerek rzeczywiście przedstawiła długą listę zadań i pracy dokonanej przez kierowaną jednostkę. Nie przekładało się to jednak na udostępnienie informacji publicznej. Urząd postanowił bardzo dosłownie podejść do mojego wniosku… i rzeczywiście udostępniono mi listę faktur – lecz bez udostępnienia kwot umieszczonych na tych fakturach! Sprytne? Sprytne!

http://www.bip.gok.wloszakowice.pl/files/23/wykaz_niektrych_wydatkw_z_ii_procza_2015_r..pdf

Gdy prosiłem o uzupełnienie danych, urząd prosił mnie o sprecyzowanie zapytania, gdyż jak stwierdzano – nie wiedzą o co chodzi. Ponownie pomogła motywacja w postaci ewentualnego skierowania sprawy na drogę sądową. W końcu chodzi o 1,4mln PLN! Chodzi o kwotę, która jest połową tego, co gmina jest w stanie inwestować w infrastrukturę, remonty, budowę chodników itp. itd. na terenie miejsca naszego zamieszkania. Minęły kolejne tygodnie… w końcu się udało. Uzyskałem informację w uzupełnionej postaci:

http://www.bip.gok.wloszakowice.pl/files/24/wykaz_faktur_powyzej_300_zl_ii_polrocze_2015-2.pdf

Uzyskaliśmy informacje na temat 294tyś PLN - dotyczą one tylko drugiego półrocza 2015 roku (w pierwszym półroczu wydana była reszta z 1,4MLN?) W każdych wydatkach gminy znajdzie się coś ciekawego – znajdziemy coś również i tu. Pani dyrektor wspominała o wielu wspieranych inicjatywach, lecz z faktur wynika… że są to kwoty wsparcia całkiem niewielkie. Sami rzućcie okiem. Np. Koło Gospodyń Wiejskich ~3tyś PLN. Nauka gry na instrumentach dętych ~6tyś PLN. Nie wspomniano natomiast o tym, jak wiele środków przeznaczono na tzw. obsługę gastronomiczną. Ciastka, jedzenie, obsługa imprez – wydaje się to być głównym źródłem wydatków GOK Włoszakowice. Kolejną inicjatywą, którą nie pochwaliła się p. dyrektor podczas omawiania działalności kulturalnej we Włoszakowicach jest kwota 12,3tyś PLN jako „usługa reklamowa” przekazana organizatorom imprezy „Giganci Rocka”. Kolejną inicjatywą zapomnianą przez p. Monikę Lucerek jest wsparcie pokazów sztucznych ogni (nowy rok/sylwester) w postaci 2,5tyś PLN przekazywanych firmie Toscania. Ogólnie pomijając usługi remontowe (kilkadziesiąt tyś PLN) oraz koszty druku gazetki „Nasze Jutro” (~24tyś PLN) współpraca gminy z właścicielami firm „Toscania”, „Szarlotka”, „Sandra” jest jedną z wyższych kwot wydatków Włoszakowickiego GOK i sięga ~21tyś PLN (za jedno półrocze 2015r) i ogólnie jest bliska 10% całkowitych półrocznych wydatków na kulturę w gminie Włoszakowice.

Przedsiębiorczość p. Pytlików bardzo wyraziście wplata się w krajobraz gminy Włoszakowice. Nie rozumiem zatem dlaczego gmina Włoszakowice wstydzi się współpracy z Państwem Pytlik oraz że takie informacje są ujawniane nie podczas prezentacji p. dyrektor GOK przed radą gminy, lecz przez wloszakowice.org. Myślę, że warto by jednak w sposób jasny i transparentny określić zasady oraz wymogi przekazywania środków publicznych w kierunku wsparcia prywatnych przedsięwzięć, tak aby również i inni przedsiębiorcy, którzy chcą promować gminę Włoszakowice mogli włączyć się w ten proces.

Ustosunkowując się również do obecnej sprawy dotyczącej odebrania mandatów radnym gminy Włoszakowice (radny Drożdżyński i radny Jagodzik), która tyczy się łączenia prowadzonej działalności gospodarczej z funkcją radnego, warto wspomnieć o 6 fakturach na łączną kwotę około 3tyś PLN, wystawione Gminnemu Ośrodkowi Kultury we Włoszakowicach przez Panią Marzenę Ratajczak – radna gminy Włoszakowice obecnej kadencji!!! Kwota 3tyś PLN dotyczy wyłącznie drugiego półrocza 2015 roku. Pani Marzena Ratajczak jest radną od 2014 roku. Warto też spojrzeć na skalę działalności/współpracy z GOK wspominanej radnej oraz wpływ tej współpracy na całość obrotów prowadzonej sprzedaży. Faktury tyczą się drugiej połowy roku 2015. Pierwszą fakturę p. Ratajczak wystawiła we wrześniu 2015 roku z numerem 11/2015. Faktur wystawiła GOKowi w sumie sześć – ostatnią wystawiając w grudniu 2015 roku o numerze 22/2015. Zatem wynika z tego, że, aż (!!) połowa faktur wystawianych przez przedsiębiorstwo p. Ratajczak trafia do instytucji gminnej o nazwie Gminny Ośrodek Kultury.  


Komentarze
Od: ~mkz (Gość) z dnia 2016-07-19 22:06:23
jak to się stało .że naprawiacz telewizorów gra na nosie mieszkańcom całej gminy udając uczciwość.Zbojkotujmy Nasze Jutro tę tubę propagandową gospodarza .
Od: ~Xyz (Gość) z dnia 2016-07-18 13:29:14
Za takie teksty powinien ktoś beknąć stanowiskiem w normalnym środowisku tak się dzieje a u nas to tylko się chwalą swoimi osiągnięciami dla gminy.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-07-18 10:58:32
Marzenka - taka sytuacja nie powinna mieć miejsca - a zwłaszcza taka wypowiedź strażaków. Jednakże, ja nie byłem tego świadkiem. Jeżeli odważysz się podpisać pod tą wersją wydarzeń... to ja z chęcią wyślę pismo do prezesa (jak i naczelnika) OSP z prośbą o wyjaśnienia.
Od: ~marzenka (Gość) z dnia 2016-07-18 03:34:39
a to ciekawe bardzo zabrakło wody ? jakiś czas temu było jej w nadmiarze strażacy z OSP WLEWALI NAM NADMIAR WODY ZE SZKLARNI SĄSIADA DO NASZEGO STAWU . Zaoponowałam w odpowiedzi usłyszałam że jak się będzie u mnie palić to do mnie nie przyjadą !
Od: ~El chico (Gość) z dnia 2016-07-15 19:13:21
Zauważyłem iż wiele imprez robionych jest jakby "po cichu" tzn kasa na samą imprezę jest na promocję już nie koniecznie efektem tego jest zazwyczaj niska frekwencja na imprezach gminnych ale oczywiście "najważniejsi" i ci co mają być to są :)
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-07-15 16:55:13
Dziś w tej sprawie wysłałem kolejny wniosek... Uzbrójmy się jednak w cierpliwość... przyjdzie nam zapewne poczekać kilka miesięcy (ustawowo jest 14 dni).
Od: ~Edek z fabryki kredek (Gość) z dnia 2016-07-15 15:55:57
A gdzie reszta była wydana z tego 1,4mln to jest zagadka?!
Od: ~Max Kolanko (Gość) z dnia 2016-07-15 14:57:11
Nie lepiej było te pieniądze zainwestować w otwartą, wolną imprezę dla wszystkich mieszkańców zamiast sponsorować w większości przyjezdnym koncert?
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-07-15 13:56:41
Jedną sprawą związaną z OSP już się zajmuje. Chodzi o pożar stolarni w zeszłym roku w kwietniu, gdzie strażakom brakowało wody. Będzie to jednym z kolejnych tematów na blogu. Co do innych spraw... tam są bardzo wielkie chłopy ;) Boję się ich!
Od: ~kolo (Gość) z dnia 2016-07-15 13:40:47
witam moze tez sie zajmiesz osp tam tez ida przewałki a radnym sam naczelnik
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-07-15 10:27:03
Pani Marzenka jest fanką Zbysława. Zawsze tak ssssssssłodko się w jego kierunku wypowiada. A na mnie jak patrzy wzrokiem bazyliszka to puszczam jej oczko. Ogólnie jest bardzo, bardzo sympatycznie ;)
Od: Maja z dnia 2016-07-14 23:03:33
Pani Marzenka moja ulubienica, taka sympatyczna, uczciwa, życzliwa dla pana Zbysława i pana Jakuba kobieta...a tu takie coś!!!Kto by sie spodziewał???no kto??:)Świat juz nigdy nie bedzie taki sam...
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-07-14 21:43:51
Trzeba wspierać lokalny interes... lokalnych przedsiębiorców! :)
Od: ~Zygmunt (Gość) z dnia 2016-07-14 21:38:27
Co za marnotrawstwo naszych pieniędzy. Jak to możliwe że do prywatnej firmy wpływa taka kasa z jakiej racji?
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-07-14 19:53:45
Pewnie się zastanawiacie dlaczego starając badać się kwotę 1,4mln PLN skupiam się nad wydatkami rzędu kilkanaście tysięcy PLN. Macie racje. Sam się zastanawiam jak to jest możliwie, że przy wydawanej kwocie 1,4MLN(rocznie) przy drugim półroczu wykazywane jest "jedyne" 294tyś PLN, które mam możliwość rozliczyć. Gdzie się podziewa reszta? Wydane było w pierwszym półroczu? Postaram się dowiedzieć...

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook