1

300PLN rocznie celem utrzymania/zabezpieczenia zabytku w Zbarzewie. Takie są realia.


Ktokolwiek miał okazję zobaczyć na własne oczy aktualny stan zabytkowego pałacu w Zbarzewie stwierdzi, że uległ on kompletnemu zniszczeniu. Jest to jeden z nielicznych zabytków w skali kraju, który uległ ruinie w XXI wieku. Niestety stało się to podczas urzędowania jedynego w historii gminy Włoszakowice wójta – Stanisława Waligóry oraz większości radnych należących do lokalnej włoszakowickiej organizacji samorządowej czyli do klubu radnych „Samorządowcy dla mieszkańców”.

Zadawać można ale i trzeba sobie pytanie odnośnie tego jak to się stało? Jak to możliwe, że w gminie, która szczycić się może zaradnością jej mieszkańców, gdzie przedsiębiorcy radzą sobie wzorowo, do tego stopnia, że gmina zaliczana jest do najzamożniejszych w powiecie, dochodzi do tak smutnych sytuacji. Dlaczego marnotrawione są dobra nie tylko nasze, lokalne lecz ogólnopolskie. Dlaczego nie udało się zabytku zachować? Uratować? Utrzymać?

Można próbować stwierdzić, że pałacowy folwark uległ zniszczeniu z powodu pasma nieszczęśliwych przypadków. Wichury, tornada, deszcze, wandale, szabrownicy itp. itd. Pogoda potrafi być bezlitosna, ludzie również.

Z drugiej też strony można zastanawiać się, w jakim zakresie, z jaką intensywnością dbał o zabytek jego właściciel – czyli gmina Włoszakowice. Wiadomym jest, że nawet buda dla psa wymaga pewnych cyklicznych nakładów finansowych by się nie rozleciała…. Z jakim przejęciem o pałac w Zbarzewie troszczyli się włoszakowiccy samorządowcy? Jak go zabezpieczali? Jak chronili przed pogodą, wandalami, szabrownikami?

Tutaj zanim udałem się do konserwatora zabytków, który najwyraźniej też zapomniał o tym obiekcie, postanowiłem sprawdzić nakłady (finansowe i rzeczowe) gminy na zabezpieczenie, utrzymanie kompleksu pałacowego w Zbarzewie. Byłem już świadkiem wielu lokalnych absurdów… lecz tutaj ponownie pochyliłem głowę gestem przyjęcia do świadomości trudnego do zaakceptowania zaniedbania. Przez całe 5 lat w okresie lat 2010-2015, gmina Włoszakowice przeznaczyła na omawiany obiekt łącznie 1725,14PLN, co średniorocznie daje nam kwotę 345,03PLN. Kolejny raz okrutnie porównam – utrzymanie zabytku rocznie kosztuje nas 345PLN rocznie… zaś utrzymanie stołka wójta kosztuje nas około 130000PLN rocznie.

Można by wręcz odebrać wrażenie, że czekamy na to jak poza wzrokiem mieszkańców naszej gminy zabytek się rozleci zupełnie… a grunty będzie można sprzedać jako rolne, zyskując tym samym przychylność miejscowych rolników przy okazji kolejnych wyborów. Wrażenie to potęguje jeden z wniosków Zbysława Drożdżyńskiego odnośnie zabezpieczenia przewodów elektrycznych (pod napięciem), które znajdują się pod walącym dachem spichlerza. Według wnioskodawcy stan ten grozi pożarem, który zapewne całkowicie zrównałby budynki z ziemią a gmina „pozbyłaby się” problemu. Odpowiedź wójta w tej sprawie, przytaczana przez sekretarz gminy Włoszakowice, wyglądała mniej więcej tak: „Kompleks zabytkowy w Zbarzewie oznaczony jest tablicami „ZAKAZ WSTĘPU”. Zakaz ten dotyczy również Pana Radnego Zbysława Drożdżyńskiego”. Rzekłbym – odpowiedź rozwiązuje wszystkie problemy. Nie będziemy widzieć marnotrawstwa oraz ruiny… to serce nas boleć nie będzie! Jednak tym, którzy jednak chcieliby na własne oczy zobaczyć rozmiar zniszczeń poczyniony w Zbarzewie, kolejny raz polecam wideo wykonane dronem w profesjonalnym wykonaniu Włoszakowickiej Firmy DRON – PROFESSIONAL PHOTOGRAPHY. Na szczęście niebo… jeszcze nie należy do p. Waligóry :)

https://www.youtube.com/watch?v=Mt_yq6VBIa8&feature=youtu.be


Komentarze
Od: ~obywatel (Gość) z dnia 2016-05-15 00:09:11
Nasi radni to wiedzą kiedy tylko odebrać wypłatę.

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook