2

Realizacja programu "Rodzina 500+" w gminie Włoszakowice.


Na wczorajszej sesji, radni wyznaczyli Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej (GOPS) we Włoszakowicach celem realizacji zadań z zakresu wykonania obowiązków związanych z programem „Rodzina 500+”. Według przedstawionych informacji, na terenie naszej gminy uprawnionych do tego finansowego „dodatku” ma być około 2tyś osób. Udostępniona dokumentacja stwierdza, że gmina ma otrzymać 2,4MLN PLN z budżetu Państwa oraz zatrudniono już do urzędu osobę odpowiedzialną za te zadanie (było 18 podań/zgłoszeń na to stanowisko).

Z prostych obliczeń wynika, że kwota 2,4MLN PLN wystarczy na około 2miesiące wypłat świadczeń „wychowawczych” i jest to najpewniej tylko część kwoty, która trafi do naszej gminy. To właśnie jak się okazało „martwi” radnych z otoczenia p. Waligóry. Cały budżet gminy aktualnie opiewa na kwotę 30MLN PLN. Jak się okazuje… ten ponad milionowy miesięcznie (czyli 12MLN rocznie) zastrzyk gotówki w portfelu naszej gminy, sprawi, iż całościowo budżet przekroczy 40MLN PLN… i gmina będzie musiała wprowadzić audyt. Na te słowa wypowiedziane przez p. skarbnik, Pani przewodnicząca rady gminy stwierdziła „no to będziemy ugotowani”. Finansowy audyt, prosto tłumacząc, to osoba w gminie bacząca na poprawność wydatkowania środków pieniężnych.

Aktualnie „urząd gminy” podzielony jest na kilkanaście odrębnych jednostek z własnymi budżetami, GZK, ZDG itp. itd... Każda jednostka osobno zatrudnia księgowego, byleby jak najbardziej rozdrobnić wydatki oraz zakupy pochodzące z naszych podatków. Robi się wszystko by uniknąć audytu i podzielić majątkowe wydatki gminy by uniknąć problemu „audytu”. Lecz 12MLN (około), które „problematycznie” mają wpłynąć na nasz budżet w związku z programem „500+”… nie jest tak łatwo schować! To niebagatelna kwota w skali naszych gminnych środków!! Pomimo, iż gmina jest w tym wypadku tylko „pośrednikiem” pomiędzy budżetem centralnym a odbiorcami (czyli rodzicami), to i tak rykoszetem spowoduje konieczność wprowadzenia audytu w rozliczeniach finansowych wójta, będącego kierownikiem urzędu gminy.

Tutaj chciałbym naszych samorządowców uspokoić. Funkcja audytora pełniona jest przez osobę zatrudnioną przez wójta lub przez zewnętrzną firmę. Z pewnością nasz wójt wybierze taką firmę lub osobę… by na spokojnie… wszystko wszystkim pasowało!!

Warto już dziś zatroszczyć się o złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze z rządowego programu „500+”. Link do wniosku… poniżej.

http://wloszakowice.pl/news/35/1579,pakiet-informacyjny-rodzina-500.html


Komentarze
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-03-31 19:54:30
Zawsze ktoś podlega pod kogoś. Odpowiedzialność takiego audytora wcale nie jest większa niż np. Pani Skarbnik, której też płaci wójt. Prawo w naszym kraju jest tak bardzo niedoskonałe, że niemożliwym wręcz jest udowodnienie niegospodarności lub niewłaściwości wydatkowania pieniędzy. Np. na jednym z rachunków pochodzących z funduszu korkowego, mającego walczyć z nałogami... znalazłem pozycję "kieliszki do alkh.". I co na to Regionalna Izba Obrachunkowa? (RIO)? Nic :) Tak więc wystarczy otaczać się kolegami i wszystko jest dobrze... nasi dobroczyńcy są bezkarni.
Od: ~BB (Gość) z dnia 2016-03-31 17:43:13
A taki audytor nie podlega komuś wyżej niż wójtowi?? Bo przecież skoro ma kontrolować finanse gminy, to jakby to powiedzieć... "pic na wodę" jeśli miałby być podwładnym głównego zainteresowanego tym aby kasa się zgadzała...

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook