14

Życzenia od naszych samorządowców kosztują milion złotych?


W lokalnych sklepach, stacjach benzynowych, ukazał się świąteczny numer czasopisma „Nasze Jutro” z życzeniami świątecznymi od wójta Stanisława Waligóry oraz przewodniczącej rady gminy Włoszakowice p. Ireny Przezbór. Gazeta wraz z życzeniami naszych dobroczyńców kosztuje 2,5PLN tak więc każdy zainteresowany nabyciem tej kartki świątecznej, powinien tą kwotę zainwestować. Nic na tym świecie nie jest za darmo. Czy życzenia świąteczne na czasopiśmie, które kolejny raz udowadnia swoją zależność od samorządowców kosztują tylko 2,5PLN?

W projekcie budżetu na rok 2016 zastanowiła mnie jedna z pozycji. Chodzi o kwotę nieco ponad 1MLN PLN z przeznaczeniem na wsparcie dla lokalnego Gminnego Ośrodka Kultury (GOK). Pozycja ta jest zastanawiająca, gdyż stanowi ona odpowiednik 1/3 środków przeznaczanych w naszej gminie na inwestycje. Wszystkimi Włoszakowickimi grupami sportowymi opiekuje się kierowany przez radnego/prezesa/przewodniczącego/radnego Leszka Jagodzika i dostaje na to pieniądze. Grupami typu mażoretki, orkiestra dęta itp. zajmuje się prezes GZK jak i nieoficjalny następca na pozycję wójta gminy Włoszakowice p. Rafał Jagodzik, również otrzymuje na to pieniądze. Na dożynki jest osobny budżet. Czym zatem zajmuje się GOK, jeżeli potrzebuje na to milion złotych plus to co uzyskuje się ze sprzedaży gazetki oraz najmu sali GOK? Zaiste… muszą być to niezwykle ważne rzeczy jeżeli kosztują nas tak dużo. Właśnie z tej ciekawości odnośnie celowości wydatków GOKu wysłałem zapytanie do p. Dyrektor GOK z prośbą o udostępnienie informacji publicznej z zakresu wydatków owej instytucji. Informację udostępnię oczywiście od razu po jej uzyskaniu.

Mam nadzieje, że działalność GOK… czyli instytucji promującej kulturę wykracza poza promocję, wychwalanie, oklaskiwanie lokalnych samorządowców tylko po to, by budować ich wizerunek wykorzystywany podczas kolejnych wyborów samorządowych. Być może dla niektórych radnych oraz wójta, gazetka mająca wymieniać niezliczoną ilość przyznawanych im wyróżnień, odznaczeń, nagród i podziękowań jest niezbędna. Być może nasi włodarze uważają, że organizowanie imprez podczas, których mogą pokazywać się jako dobroczyńcy, darczyńcy i podczas, których możemy ich oklaskiwać pomagają mieszkańcom gminy w życiu codziennym. Dają tym samym swoistą możliwość kontaktu społeczeństwa z „władzami”. Ja jednak uważam, że radni jak i wójt potrzebują spotkań z nami by rozwiązywać problemy, a nie by ich oklaskiwać. Osobiście uważam, że organizowanie „dziękczynnych” imprez oraz nieobiektywnego wydawnictwa to zbyteczny wydatek. Samorządowców powinniśmy oceniać po tym co robią… a nie po tym jak się promują.

Gdyby się jednak okazało, że mam rację… a GOK służy głównie pomocą „wizerunkową” naszym „dobroczyńcom”… to koszt utrzymania samorządowców na jedną kadencję automatycznie wzrasta w stopniu ogromnym. 300Tyś kosztuje utrzymanie radnych, ponad 500tyś kosztuje utrzymanie wójta, ponad 4MLN kosztuje utrzymanie GOK (na kadencję czyli 4lata). Co daje nam łączną kwotę bliską 5MLN PLN i jest ekwiwalentem sumy niemal dwuletnich wydatków gminy na inwestycje w infrastrukturę.

Wraz z naszymi samorządowcami dołączam się do życzeń! Wszystkiego najlepszego!

Może życzenia są darmowe! :)


Komentarze
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-04-13 10:19:05
Słuchajcie kochani. Już tyle razy dotknęło mnie niewłaściwe postępowanie samorządowców, że sam zatracam granice między dobrymi a złymi obyczajami. Jako moderator sam czasem gubię się, zastanawiam się, czy powinienem odpłacać się tym samym. Tracę obiektywność, dystans, którym muszę się kierować. Pomimo, iż nie zajmuje pierwszych kościelnych ławek ani nie chodzę za świętymi ikonami podczas procesji, to myślę, że takie postępowanie jest niewłaściwe. Dlatego mimo, iż początkowo "puściłem" poniższy komentarz Daniela... to teraz jednak uważam, że to był błąd.
Od: ~Daniel (Gość) z dnia 2016-04-11 09:50:45
Komentarz usunięty przez administratora.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-04-08 10:20:50
Każdy w tej gminie stara się przypodobać najważniejszej osobie byleby osiągnąć jak największy sukces w karierze. Niestety... takie są kryteria awansu w naszej gminie. Ale przecież o tym to na pewno doskonale wiesz!! :) Tu też, ja nie mówię, że p. Waligóra osobiście dobiera repertuar. Fakt jednak faktem... że był płacz z tego powodu. I to jest informacja z pierwszej ręki. ;)
Od: ~adam (Gość) z dnia 2016-04-07 21:02:44
Kuba, wiesz że mam info z pierwszej ręki. Włodarzy gminy dobór repertuaru teatru obchodzi tyle co zeszłoroczny śnieg. Ani w pozytywnym ani też w negatywnym znaczeniu. Po prostu neutralnie. Robi to, cieszy to kogoś, to OK. Włodarze mają co innego na głowie, chociażby ciebie;P
Od: ~aktor (Gość) z dnia 2016-04-07 11:49:12
To Stasiu jak omnibus poucza we wszystkich dziedzinach, wy z Włoszakowic macie się fajnie , słońce gminy za was myśli . W ZSRR też był taki CZŁOWIEK.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-04-06 20:07:53
A na co ten stres? Odnośnie doboru repertuaru... powiedziałbym tylko, że nie mam zdania na temat jego poprawności. Uważam jednak, że powinien być on dobierany w spokojnej rozmowie... a nie na oczach dzieci jedna "strona" krzyczy (reprezentant "władzy")... a druga, ta słuchająca i pracująca - płacze. Sorry... ale to nie widok dla dzieci. Gminny Ośrodek Kultury... powinien uczyć KULTURY!!
Od: ~adam (Gość) z dnia 2016-04-06 17:39:35
Inez, nie obrazisz mnie w ten sposób, mniemam że należysz do elity. Wspomóż więc paczką kawy i ciastkiem, może nawet jakąś stówką kółko teatralne, każda pomoc na pewno jest bardzo mile widziana. 16-letnie dziecko jest dla mnie ciągle dzieckiem i nie jest dla mnie sztuką oczekiwanie coraz większych oklasków za z każdą minutą głośniejszy wrzask aż do momentu, kiedy ci co siedzą najbliżej nie usłyszą już nigdy nic.... Ja należę do chamskiej masy, więc powinno cię cieszyć, że na tych przedstawieniach stawiają się w większości przedstawiciele "elity". Może nie do końca lubianej przez ciebie, ale lepsza taka elita niż żadna.
Od: ~Inez (Gość) z dnia 2016-04-06 13:48:49
Byłam na każdym przedstawieniu. Co do doboru repertuaru, Zauważyłeś Adamie, że nie tylko dzieci występują w tych przedstawieniach ale i młodzież? Chylę czoło przed instruktorem, że dobiera przedstawienia dla grupy tak aby każdy mógł wystąpić. Zarówno Ci mniejsi jak i młodzież. Zaczynam myśleć, że to był jednak głupi pomysł, żeby ruszać temat kółka, bo teatr to nie sztuka dla mas.....
Od: ~adam (Gość) z dnia 2016-04-02 09:48:59
Inez - nie wiem jak ty, ale ja na przedstawieniu tego kółka byłem. I to nie raz. Ciastka żarłem, kawę piłem, nie było tego mało, starczyło dla wszystkich obecnych. Prosty ze mnie człowiek, wręcz można by powiedzieć cham, ale wg mnie dobór repertuaru niezbyt pasuje do dziecięcych umysłów. Admin - chciałbyś żeby twój syn występował w Ferdydurke lub czymś podobnie popieprzonym? Samo kółko jest jak najbardziej dobrym i słusznym pomysłem, ale wolałbym żeby dzieci występowały w czymś, co są w stanie zrozumieć.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-03-31 12:53:48
Do Inez - napisz mi więcej o tym temacie jeżeli możesz. kuba@makowicz.pl Wiem, że pod GOK działa grupa teatralna... mój syn raz był na próbach. Istniała tam jednak niesamowicie ponura, grobowa atmosfera. Podobno... ćwiczono wystąpienia, które nie podobały się Panu Waligórze. Z obawy o zbytnie "interweniowanie" lokalnej władzy wykonawczej w działalność tego kółka - woleliśmy by syn zrezygnował z uczestnictwa.
Od: ~Inez (Gość) z dnia 2016-03-31 12:44:50
Gdy przeczytałam ile wynosi budżet GOK , spadłam z krzesła.... szlag mnie trafił, piorun strzelił i wszystko naraz..... Polecam Adminowi zainteresować się, że pod szyldem GOK działa grupa teatralna, która musi błagać o pieniądze na cokolwiek........ nie ma nawet na kawę i ciastka w czasie przerwy w trakcie występów. Admin pewnie nawet nie wie, że działa w gminie kółko teatralne.. GOK traktuje je jak 5 koło u wozu, a raczej, zwracając sprawiedliwość p. Dyrektor, SW ciągle przeszkadza jej docenić teatr. Dłuższy temat na osobny wpis dla admina....
Od: ~obywatel (Gość) z dnia 2016-03-31 07:08:48
Oczywiście że NJ to tylko propaganda sukcesu jak za komuny. Zauważyłem iż od jakiegoś czasu w gazetce są podziękowania dla pani dyrektor GOK za przybycie ,za obecność ,za udział itp., oczywiście oprócz wójta z małżonką i innych zawsze tych samych a reszta społeczeństwa ma być i dziękować.
Od: ~Max Kolanko (Gość) z dnia 2016-03-25 10:17:22
Adminie! Mylisz się! Ulotka o nazwie NJ ma niezwykłą gramaturę. To niezbędnik każdej szanującej się rodziny! Jest w cenie rolki papieru toaletowego... zaś przyjemność wytarcia nosem SW o odbyt - rzecz bezcenna!
Od: ~XXX (Gość) z dnia 2016-03-23 11:10:20
JESTEM W SZOKU ILE NAS KOSZTUJE TA WIEJSKA PROPAGANDA ,ZAMIAST PRZEZNACZYĆ TE KWOTE NA COS SENSOWNEGO TO ROBI SIE WODE Z MOZGU MIESZKANCOM

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook