3

Poniższy post, zawiera zestawienie działań/pracy/wniosków/interpelacji radnych gminy Włoszakowice. Dokument przygotowany przez Urząd Gminy Włoszakowice.


Z pewnością wielu z nas zaciekawiony jest rolą ludzi, którzy umieszczali swoje zdjęcia na folderach wyborczych wraz z p. Waligórą a dziś są radnymi. Ci ludzie, którzy pukali do naszych drzwi, namawiali, przekonywali, obiecywali. Co oni tak w sumie robią? Jedna kadencja rady gminy kosztuje mniej więcej 300tyś PLN. Być może, koszt utrzymania 15ludzi wydawać się może mały, w końcu wójt kosztuje nas ponad 500tyś PLN, mimo wszystko nie jest to kwota, którą można sobie bez troski przedmuchać przez palce. Zadać zatem należy sobie pytanie, czy warto utrzymywać radę gminy? No cóż – nie mamy innego wyboru - musimy. Zatem pytanie należy zadać inaczej – Czy radni zapracowali na swoje diety? Tutaj każdy na to pytanie powinien odpowiedzieć sobie sam.

Radni najczęściej podnoszą ręce w akceptacji uchwał, dokumentów przygotowanych przez gminę (wójta). Często (zbyt często) wielostronicowe dokumenty dotyczące uchwał, otrzymują kilka minut przed sesją – nie są w stanie się z nimi zapoznać. To nie zmienia faktu, że głosują „za”. Inne zadania naszych reprezentantów? Radni w dużej większości zajmują się dziurami w drogach, chodnikach, uszkodzonym włazem, starym drzewem, chaszczami, studzienkami, przejściami dla pieszych, znakami, koszami, rowkami itp. Te wszystkie wspomniane rzeczy są z pewnością rzeczami istotnymi… lecz nie powinny być zajęciem radnych zaś Zarządu Dróg Gminnych. Zresztą… w dużej większości, radni podczas sesji przyznają się, że omawiali „sprawę” wcześniej kierownikiem ZDG i znają odpowiedź. Po co zatem powtarzają „wniosek” na sesji? No cóż… gdyby tego nie robili, wynikałoby, że są zupełnie bierni. Każdy chce zabłysnąć aktywnością i „zarobić” na swoją dietę. Czasem odbywa się to z komiczną przesadą, pokazującą nie tylko bezmyślność ludzi, którzy „decydują” o tym co się dzieje w gminie lecz również ich lenistwo. Mowa tutaj o radnym Jagodziku, który wnioskował o umieszczenie na skrzyżowaniu we Włoszakowicach ul. Grotnicka/Dłużyna znaków, informujących do jakiej miejscowości prowadzi droga (jedna do Grotnik, druga do Dłużyny). Odpowiedź na wniosek zdziwiła nawet mnie, choć myślałem, że nasi samorządowcy nie mogą mnie zaskoczyć. Okazało się, że znaki informacyjne, o które wnioskował radny są na wspomnianym skrzyżowaniu już od wielu lat! Radnemu, reprezentującemu okręg wyborczy właśnie ulicy Grotnickiej… po prostu nie chciało się tego sprawdzić. Całą winą (za nieporozumienie) obarczył zaś p. Ratajczaka… z nazwiska… na publicznej sesji rady gminy… i robił to z takim zawzięciem, że w pewnym momencie p. Ratajczaka wzięła w obronę przewodnicząca rady gminy :) Sami popatrzcie: https://youtu.be/-LOqALIh3bU?t=44m14s

Czym wyróżniają się, niektórzy z radnych?

- p. Zofia Strzymińska, od lat (również za zeszłej kadencji) wnioskuje o miejsce w budżecie gminy dla podniesienia standardu placu zabaw we Włoszakowicach. Niestety bezskutecznie.

- p. Krzysztof Kasperski, wyszedł z ciekawym wnioskiem dotyczącym monitoringu w naszej gminie, głównie by przeciwdziałać tak częstych ostatnio w naszym rejonie włamaniom. Interpelacja czeka na odpowiedź od kilku miesięcy.

- p. Irena Przezbór, jako przewodnicząca zdecydowanie wyróżnia się spośród wszystkich radnych. Nie tylko prowadzi sesje rady gminy, lecz czuje się w obowiązku niemal nieustannie dyskutować z radnym Drożdżyńskim. Dyskusje te prowadzi broniąc racji radnych z otoczenia p. Waligóry jak i samego wójta. Przewodnicząca rady gminy jest podczas sesji zatem również „reprezentantem partii rządzącej”.

- p. Zbysław Drożdżyński, z uporem godnym podziwu, nieustannie walczy o prawa mieszkańców oraz o przestrzeganie prawa w gminie Włoszakowice. Zakres jego działań trudno tutaj cytować – zajęło by to książkę :)

- p. Marek Wąsowicz – być może nie zachwyciła jakość/waga samego wniosku (przejścia dla pieszych i kosze na śmieci), lecz sposób wyegzekwowania realizacji tego wniosku. Radny Wąsowicz z dwóch źródeł otrzymał odpowiedź na swój wniosek. Jedna odpowiedź była oficjalna, na piśmie, informująca, że wniosek zostanie rozpatrzony i zrealizowany wiosną 2016 roku. Druga odpowiedź, nieoficjalna pochodziła z ust p. Waligóry. Stwierdzała ona jednoznacznie, iż wniosek zrealizowany nie będzie, gdyż wójt prowadzi naszą gminę w stylu „Japońskim”. Każdy dbać ma o swoje śmieci i już. Żadnych koszy. Marek Wąsowicz tak „wygarnął” (wspominałem o tym w jednym z poprzednich postów) p. Waligórze postawę Shoguna, że ten zrealizował jego wniosek nie wiosną 2016 roku… lecz jeszcze w grudniu 2015 roku :) Szkoda, że inni radni nie są tak skuteczni!

Dla wszystkich, którzy nie mają czasu ani wytrzymałości, by oglądać sesje rady gminy, czytać lokalną gazetkę, która z definicji pisać może tylko o sukcesach naszych samorządowców, poprosiłem urząd gminy o zrobienie zestawienia. Zestawienie dotyczy wniosków oraz interpelacji radnych oraz odpowiedzi na ich wnioski. Pomyślałem, iż jest to jedna z nielicznych możliwości by radni mogli pochwalić się swoją aktywnością. Oto odpowiedź z gminy, nie przeraźcie się :)

http://www.bip.wloszakowice.pl/dokument/6001


Komentarze
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-05-09 16:38:36
Wieśniak - to będzie trudne bo radni sami się nie stosują do przykazania, które przytaczasz. Dostałem zgłoszenie od mieszkańców Włoszakowic, że radny Jagodzik opala swoje folie belkami torowymi. Podobno strasznie to smrodzi... najpewniej z powodu tego, że przez lata ten podkład napił się okropnie dużo chemii. Nie podjąłem tego tematu bo i tak za dużo piszę o radnym Jagodziku.
Od: ~wieśniak (Gość) z dnia 2016-05-09 15:34:12
Już prawie dwa miesiące jak ukazał się powyższy post dot. aktywności radnych. Może zainteresuje radnych, a właściwie odpowiednie służby gminne sprawą czystego powietrza w naszej gminie. Pogoda już sprzyja spacerom, grilowaniu itd. A co wdychamy we Włoszakowicach i Bukówcu ? Dzisiaj zauważono w B.G. ciągnik tzw. trzydziestkę, bez kabiny z zieloną przyczepą wyładowaną starymi oponami... Po co ogrodnikowi stare opony? Odpowiedź nasuwa się sama. Niech odpowiednie służby zadziałają natychmiast. Nie jest to donos, tylko obywatelski obowiązek zgłosić fakt trucia obywateli, a szczególnie dzieci.... Piąte przykazanie: nie zabijaj !!!
Od: ~obywatel (Gość) z dnia 2016-03-17 19:30:57
Żal mi tych naszych pseudo radnych!za wyjątkiem tych dwóch aktywnych z opozycji.Pozdrawiam

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook