4

Ciekawy donos - oto, kto pomaga nam wchodzić w pełnoletność!


Kilka dni temu, poprzez pocztę elektroniczną otrzymałem zgłoszenie "absurdu" - donos, za który chciałbym bardzo podziękować. Proszę o zapoznanie się. :) Wszystkich zainteresowanych podzieleniem się własnymi spostrzeżeniami na temat lokalnych absurdów - zachęcam do takiego samego wysiłku!

------------------------------------------

Bareja wiecznie żywy… w gminie Włoszakowice

Chciałabym podzielić się refleksją na temat pewnego spotkania z udziałem Pana Wójta Gminy Włoszakowice. Może dla osób, które mieszkają od lat w tej gminie nie było ono niczym zaskakującym, jednakże dla mnie i dla młodego człowieka, który w nim uczestniczył było ono pewnego rodzaju szokiem.

Mianowicie syn mojej bliskiej przyjaciółki – mieszkanki gminy Włoszakowice – ukończył niedawno 18 lat. W związku z powyższym został zaproszony do Urzędu Gminy Włoszakowice na … uroczyste wręczenie dowodów osobistych. Abstrahując od absurdalności samego pomysłu na taką uroczystość, która jako żywo przypomina praktyki ustroju słusznie minionego, które chciały stworzyć „nowe świeckie tradycje” – co doskonale wykpił w swoich filmach Stanisław Bareja, bardziej zdumiewający był przebieg owej imprezy.

Otóż wręczenia dowodów osiemnastolatkom dokonał osobiście Wójt Stanisław Waligóra. Aby młodzi ludzie zrozumieli jaki spotyka ich zaszczyt samo wręczanie dowodów zostało okraszone przemówieniem Wójta. Poza górnolotnymi frazesami o pełnoletniości, obowiązkach obywatelskich itp. Wójt uznał za stosowne podkreślić swoją rolę w historii i teraźniejszości Gminy Włoszakowice. Jak wynika z relacji świeżo upieczonego posiadacza dowodu, wrażenie jakie odnieśli zgromadzeni młodzi ludzie było jedno – to tylko dzięki obecnemu wójtowi gmina rozkwita i mają wielkie szczęście, że mogli dorastać pod jego światłymi rządami i niech nigdy nie zapomną co mu zawdzięczają (dobrobyt, szczęście itp.). Biorąc nawet poprawkę na pewną przesadę zawartą w relacji adresata wójtowej mowy to taka polityczna agitka ze strony urzędującego wójta przy takiej okazji może tylko budzić niesmak.

Swoją drogą przerażająca jest myśl, że czyjeś całe życie na tym świecie od urodzenia do pełnoletniości przypada na rządy w gminie jednego i tego samego człowieka. No i wypada chyba przyznać, że opowieści o włodarzach Włoszakowic nie są przesadzone – oni naprawdę żyją w jakimś mentalnym skansenie PRLu.

Myślę, że najlepszym podsumowaniem będzie cytat z kultowej sceny z „Misia” S. Barei, na której chyba wzorował się miłościwie panujący wójt:

Lądy i morza przemierzam, kulę ziemską z otwartym czołem.

Polski mam dowód na sercu. Skąd pytam, skąd go wziąłem?

A wziąłem go z dumy i trudu. Ze znoju codziennej pracy.

Ze stali, z żelaza, z węgla. A węgiel to koks, to antracyt.

 

https://www.youtube.com/watch?v=v9QZBC2nXLs


Komentarze
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2016-02-05 20:36:11
Racja ;)
Od: ~gość (Gość) z dnia 2016-02-05 20:28:08
pełnoletność, pełnoletności
Od: ~obywatel (Gość) z dnia 2016-02-05 10:21:20
A o co chodzi z tym bankrutem bo nie jestem w temacie?
Od: ~radny (Gość) z dnia 2016-02-04 17:52:11
Gdybyś ty był tak wybitnym urzędnikiem, politykiem wielopartyjnym , prawnikiem 1-rocznym , poprowadził do bankructwa własną firmę i prowadził upadły bank też miałbyś prawo pouczać i dawać przykład

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook