32

Zastosowanie ustawy śmieciowej we Włoszakowicach


W dniu 1 stycznia 2012 roku weszła w życie ustawa z dnia 1 lipca 2011 roku o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (czyli tzw. Ustawa śmieciowa). Od tego dnia gmina ma 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Jak widzimy gmina Włoszakowice wykorzystuje ten termin w pełni. W styczniowym numerze lokalnej gazety „opiniotwórczej” przeczytać możemy pobieżnie informacje na temat wprowadzanych zmian. Niestety jak się okazuje,  gazeta poświęciła sporo miejsca dużo innym bardzo istotnym i ważnym sprawom, a na wyjaśnienie tak nurtujących mieszkańców zmian poświęcono tylko stronę.

Co myśleć o tej ustawie? Trudno powiedzieć… moim zdaniem jest to krok w tył, w stosunku do budowanej przez lata świadomości społecznej odnośnie ochrony środowiska. Prowadzić to będzie nie tylko do zaprzestania selekcjonowania odpadów, które było czynione w niemal każdym włoszakowickim domostwie, ale  powodować może ponowne „wywózki” śmieci do lasów. Jakie są powody mojego stwierdzenia? Otóż z informacji znalezionych w uchwałach gminnych zauważyć da się dwa sposoby zbierania śmieci, tzw. selektywny i nieselektywny. Ten selektywny jest nieco trudny do zrozumienia i wprowadzenia w życie. Otóż okazuje się, że w trybie selektywnym, selekcjonować musimy wszystko. Szkło, papier, plastyki, metal, baterie i akumulatory, odpady biodegradowalne, sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte lekarstwa. Wszystko to musimy osobno pakować, selekcjonować i czekać na odbiór raz w miesiącu. Zaś odpady zmieszane odbierane od nas będą dwa razy w miesiącu. No tak… odpady zmieszane. Ale biorąc pod uwagę, że wszystko wyselekcjonowaliśmy, to co nam pozostaje jako „odpady pozostałe”? Cóż to może być? Pieluchy? Podpaski? W sumie… pieluchy są dziś biodegradowalne… podpaski to nie wiem :) Być może chodzi o odpady „wieloskładnikowe”, jak np. karton po mleku. No ale ile tych kartoników można naprodukować? Jeżeli wszystko totalnie selekcjonujemy… i w sumie nie mamy nic jako śmieci „pozostałe” to za co te 8 pln miesięcznie? Drugi sposób zbierania odpadów to sposób „nieselektywny”. No tak, ale np. 3 osobowa rodzina, uprawniona jest do posiadania 120 litrowego pojemnika na śmieci, który wywożony jest 2 razy w miesiącu. Czyli rodzina, która nie zdecydowała się na dosyć nierealny czyli „selektywny” sposób wywozu śmieci zmuszona jest zmieścić się w 120l pojemniku na śmieci. Może wrzucać tam wszystko… i wszystko mieszać. Ale czy nauczeni tego, że wszystko można mieszać… zmieścimy śmieci z dwóch tygodni w tak małym koszu? Sam skoszony trawnik już może zapełnić ten zbiornik… lub jedna większa imprezka rodzinna. Co z pozostałymi śmieciami? Możemy czynić tak jak do tej pory czyniło większość z nas, czyli dokonywać częściowej selekcji… lub … no cóż… mam nadzieje że pozostaniemy przy pierwszym pomyśle, a nie z workami do lasu…

Kilka dodatkowych informacji, których nie podano w naszej lokalnej gazecie, a które mogą być użyteczne:

  1. Kosz na śmieci zmieszane należy (jest to obowiązek) zakupić we własnym zakresie, o wielkości zgodnej z zadeklarowaną liczbą osób w domostwie (nie może być większy, mniejszy zapewne być może ;) )
  2. Śmieci selekcjonowane (plastyki, metal, szkło, makulatura) można przechowywać w workach, które wyda nam GZK, musimy sobie znaleźć na podwórku miejsce na przechowywanie tych worków… lub tak jak do tej pory udawać się do punktów zbiórki śmieci selekcjonowanych. Odpady kuchenne i biodegradowalne przechowywać powinniśmy w brązowym pojemniku z tworzywa sztucznego,
  3. Aktualnie posiadana umowa na wywóz śmieci z firmą zajmującą się odpadami, nie jest automatycznie rozwiązywana. Jeżeli ktoś uzna, że wywóz śmieci dokonywany przez gminę jest wystarczający, powinien umowę rozwiązać we własnym zakresie,
  4. Śmieci „zmieszane” odbierane będą dwa razy w miesiącu, śmieci „selekcjonowane” zbierane będą raz w miesiącu.  Co najciekawsze… odpady biodegradowalne i kuchenne, odbierane będą również raz w miesiącu. Ciekawią mnie letnie zapachy :)
  5. Opony, baterie, leki, gabaryty, elektryka i elektronika odbierane będą dwa razy w roku, o wszystkich terminach będziemy powiadamiani z wyprzedzeniem.
  6. Ciekawą pozycją w „deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi” jest oświadczenie o posiadaniu kompostownika i jak się wykorzystuje odpady kuchenne i zielone. Sugerować taka pozycja może, iż jesteśmy z obowiązani do posiadania kompostownika, lub pozbywania się produktów „kuchennych” na własną rękę. Ja natomiast nigdzie nie doczytałem się takich obowiązków.
  7. Jeżeli dla kogoś pojemność kosza (na śmieci zmieszane)jest niewystarczjąca, którego rozmiar określany jest na:

             -90m3 dla 1-2osoby, 120m3 dla 3 osób, 240m3 dla 4 i więcej osób w trybie nieselektywnym,

             -  40m3 dla 1-2 osób, 60m3 dla 3 osób, 90m3 dla 4-5osób , 120m3 dla 6 i więcej osób w trybie selektywnym,

            no to niestety będzie musiał ze śmieciami borykać się samodzielnie. Uważam, iż ilość „produkowanych” śmieci na jednego mieszkańca w gminnej uchwale jest zbyt niski. Lepiej żeby w kosz był w połowie pusty, niż aby plastykowe butelki trafiały do lasu.

      8. Pamiętajcie aby nie przechowywać sortowanych śmieci w kotłowni, czy też w pomieszczeniu z opałem. Wójt (niekoniecznie osobiście :) ) może nas skontrolować w każdej chwili i sprawdzić... i zarzucić że palimy tymi śmieciami w piecu. Niestety gmina ma takie prawo od początku zeszłego roku... i choć wiąże się to z naruszeniem "nienaruszalnego" ogniska domowego, to były już w zeszłym roku przypadki takowych kontroli (o czym zresztą Wójt "chwalił" się w jednym numerze lokalnej gazety opiniotwórczej).

      9. Jeżeli ktoś ma bezpośrednią umowę z firmą zbierającą śmieci, na firmę bądź w innym układzie, wcale nie zwalnia go to z opłacania "podatku śmieciowego". Firmy rozliczane są osobno... gmina nie będzie zbierać śmieci z firm. Jako mieszkaniec danego domostwa płacisz podatek i koniec.... nie zmienia tego fakt, że swoje śmieci wrzucasz do kosza własnej firmy :)

Czy taka zmiana jest zmianą dobrą? Myślę, że dla naszej gminy, w której od lat walczy się o ochronę środowiska oraz edukuje się mieszkańców pod kątem selekcji odpadów jest to krok w tył. Jest to jednak obowiązek, która gmina chcąc lub nie chcąc musiała wprowadzić w życie. Dziś sejm przyjął nowelizację tzw. „ustawy śmieciowej”, która daje większe pole popisu dla samorządów. Miejmy nadzieje, iż nasz samorząd wykorzysta możliwości dane przez nowelizację dla ulepszenia kłopotliwych dla nas wszystkich zmian. Miejmy również nadzieję, iż koszty jakimi obciąża nas gmina za odbiór śmieci, będzie kosztem odpowiadającym realnemu kosztowi zbiórki śmieci, a nie tylko dodatkowym podatkiem rzucanym na nasze barki. Oby urząd gminny nie krył głęboko w swoich archiwach tych rozliczeń.

 

Źródła:

http://naszesmieci.mos.gov.pl/

http://bip.wloszakowice.pl/dokument/4547

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Smieciowy-chaos-trwa-Ale-na-pewno-zaplacimy-wiecej-2715056.html 

 

TEKST DODANY 30 STYCZNIA 2013 ROKU

Każdy niech sam doda swój komentarz do owego poniższego zdjęcia. Winy nie możemy zrzucić na letników z Boszkowa, bo zdjęcie zrobione 30stycznia.

 Centralny punkt wloszakowic


Komentarze
Od: ~Beata (Gość) z dnia 2013-03-24 23:03:38
Cała ustawa śmieciowa nie dotyczy miejscowości letniskowej - Boszkowa. TAM się nic nie zmieni, czyli nadal będą śmieci podrzucane sąsiadom lub do rowów
Od: Bez skrzydeł z dnia 2013-02-14 19:47:37
Znając życie ludzie w większości będą segregować śmieci na te co palą za dnia oraz na te, co palą nocą ;) Jeżeli w gminie postawią więcej pojemników na plastikowe butelki, szkło, papier będzie zdecydowanie wygodniej dla mieszkańców je segregować. Dla zajmujących się zbieraniem naszych odpadów jest to też wygodniejsza forma, nikt przecież nie zaprzecz, że lepiej jest podjechać w jedno miejsce i zebrać więcej odpadków niż zatrzymywać się przy każdym domostwie. Jeśli chodzi o odpady z naszych posiłków, nie lepiej jest przygotować tyle jedzenia ile rzeczywiście jest potrzebne? analogicznie, kupować tyle ile nam jest potrzebne, nic ponad to. "W Polsce marnuje się blisko 9 mln ton żywności (Eurostat 2006 r.). Powyższe dane sytuują Polskę na 5 pozycji, wśród państw marnujących najwięcej jedzenia w Unii Europejskiej – za Wielką Brytanią, Niemcami, Francją i Holandią. "
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2013-02-01 22:31:52
A do Zygmunta. Zygmuncie drogi! To nie "ONI" wybierają "idiotę"... to MY wybieramy Wójta. Zważ na to przy kolejnych wyborach!! Bo tak jak w skali kraju jesteśmy "jednym z kilkudziesięciu milionów"... to tak w skali gminy jesteśmy jednym z kilku tysięcy!! Lokalnie nasz głos jest nie tylko bardziej ważny, ale też i bardziej cenny. Bo DUŻA część naszych podatków trafia właśnie do GMINY, a nie do Warszawy. Bardziej nas obchodzi dziura na ulicy Zachodniej we Włoszakowicach, niż dziura na autostradzie prowadzącej do Warszawy!! Nie odgradzaj się tak od wyborców.... inaczej nic nie zmienimy.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2013-02-01 22:25:30
Kola - ja niestety nie jestem wszechbędący :( Jestem zwykłym domownikiem Włoszakowic... tak jak Ty i cała reszta. Niczym się nie wyróżniam. Proszę Was wszystkich o pomoc w walce z absurdami... albo z nimi walczmy, albo przyzwyczajmy się do życia w takich warunkach jakie nam dają.
Od: ~Kola (Gość) z dnia 2013-02-01 21:32:13
Tak wszyscy debatuja teraz o śmieciach ale czy to czasem nie jest sposób na przykrycie dymem jakieś grubszej afery. Zeby ludzie zapomnieli albo nie zauważyli innych posunieć naszego rządu.Admin uważaj.
Od: ~Zygmunt (Gość) z dnia 2013-02-01 21:25:11
Ludzie kto nami rządzi sami idioci ktorzy boją sie przeciwstawić wójtowi i mieć wlasne zdanie. Po co wogole są wybory oczywiście za grube pieniądze niech robią zjazdy głupkow i największego idiote wybiorą za swojego przywódce. Czy to naprawde takie trudne by znaleśc dobry sposób na uporanie sie ze śmieciami . Biorą pieniądze i debatuja o tym jak tu utrudnić obywatelowi życie.Wiadomo że trzeba płacić każdy o tym wie więc płaci.Normalnego obywatela nie powinna obchodzić ta głupia debata. Niech robią co chcą ale niech dupy nie zawracają.
Od: ~zizu (Gość) z dnia 2013-01-31 21:58:05
Maksi , zgadzam sie z Tobą że sala jest dość dużym ciężarem dla gminy. Faktem jest też że pan Staś zmarnował szanse na zdobycie kasy na jej budowe. Ale, gdy pogoda mi nie dopisuje i nie chodze po lasach gminy, wówczas lubie razem ze znajomymi lubie pobiegać w tej sali i sprawia mi to wiele przyjemności. Hm, i płace za to dwa razy. W podatku i bezposrednio z kieszeni. Ale co tam, zdrowie jest tylko jedno.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2013-01-31 13:54:01
Max, ja na Ciebie zagłosuje... ale zamiast pałacu kultury i nauki, wolałbym pomnik.... wiesz kogo :)
Od: ~Max Kolanko (Gość) z dnia 2013-01-31 13:40:05
No właśnie Daniel!! Wybierzcie mnie na Wójta a Wam postawie pałac kultury i nauki! :))
Od: ~Daniel (Gość) z dnia 2013-01-31 11:48:30
Max, przyznam szczerze że ja sam... od początku nie rozumiałem o co Ci chodzi. Ale teraz przyznać muszę że gadasz z sensem. Nie po to Wójt bierze 12koła wypłaty miesięcznej (plus premie) aby bez namysłu, rozwagi, ekonomii i przemyśleń wydawał nasze pieniądze. Łatwo jest nawydawać pieniądze... wziąć kredyty... i skończyć jak Grecja. Pozatym. Jako iż była to największa inwestycja społecznościowa Włoszakowic, wypadałoby chociaż zrobić wśród ludzi ankietę typu "wolicie Halę sportową? Kryty Basen? Nowe duże piękne przedszkole? Ścieżkę rowerową do Boszkowa? Odrestaurować gminne zabytki? Park wodny w Boszkowie? Drogi na osiedlach? Chodniki? Elektrociepłownie?" I wybrać inwestycje taką... jaką chce społeczność... a nie przyjmować postawę typu "MY WIEMY CO WY CHCECIE". Towarzysz Stalin miał podobny tok myślenia. Przecież wszystko co robił, robił z myślą o narodzie. Ale za daleko patrze... Gierek przecież też rozdawał nam banany... a naród się cieszył. Konsekwencje tej radości długo nosiliśmy na własnych barkach. Nie chce w "prezencie" takiego cukierka, za który sam muszę zapłacić, a za którego mam być wdzięczny!!
Od: ~Max Kolanko (Gość) z dnia 2013-01-31 11:24:07
Lepiej by gmina zainwestowała w Boszkowo, które przynosi realne dochody. I zmieniło tą piękną miejscowość z zapyziałej dziury z czystym jeziorem, w kurort z prawdziwego zdarzenia! Jak długo Wójt wmawiać nam będzie że Boszkowo to dla nas ciężar i balast? No przecież wiemy gdzie płyną podatki!! Gdyby nie starostwo i prywatni przedsiębiorcy w Boszkowie... to pewnie oprócz dzikich plaży (pełnych brudnych pieluch) nic byśmy tam nie mieli. WSTYD!
Od: ~Max Kolanko (Gość) z dnia 2013-01-31 11:18:52
No właśnie! Dołączam się do wypowiedzi Zizu, NIKT NIE WYWOZI śmieci do lasu, każdy je pięknie segreguje... a śmieci w lesie jest pełno. Jak to się dzieje? A kosze ze zdjęcia potwierdzają geniusz mądrych głów zasiadających w gminie. Te piękne kosze podkreślają prestiż okolicznego banku, oraz zachęcają do zakupów w sklepach spożywczych oddalonych o 10m od tych koszy. A wracając (hihi) do sali. Źle mnie zrozumieliście (sproket zwłaszcza). Wydawanie pieniędzy to sprawa łatwa, i chyba każdy o tym wie. Wydawanie pieniędzy z rozwagą, to sprawa trudniejsza... a zdobywanie pieniędzy to rzecz trudna. Ja się bardzo cieszę że jest hala sportowa. Cieszyłbym się również gdyby u nas był kryty basen, jedno duże przedszkole dla dzieci (z dużym placem zabaw), cieszyłbym się nawet gdyby był u nas teatr i kino. Ale nas po prostu na to nie stać! Nawet miasta typu Leszno czy Zielona Góra nie pozwalają sobie na to aby projekty "deficytowe" jakim zdecydowanie jest hala sportowa budować ze swoich własnych środków. Ale u nas? U nas mimo przyznanej dotacji z Unii... po prostu jej się nie wykorzystało!! Łatwo się wydaje (marnuje) nie swoje pieniądze, prawda?!
Od: ~zizu (Gość) z dnia 2013-01-30 23:50:07
To co na zdjęciu to pikuś. Dość często chodze po lasach z pieskiem, odreagowując ciężka prace i prócz zwierząt leśnych spotykam ślady ludzi. A to w lesie miedzy machcinem a Dłuzyną pół warsztatu samochodowego, podobnie w lesie pod Boguszynem. Tam tez znalazłem kilka worków pieluchomajtek. Dziwne. Przy drodze z Włoszakowic do Krzycka znajduje sie wilki dół pełny wszelkiego świństwa. Zresztą, wszędzie można znaleźć wszystko. No włąsnie, ciekawe jak to bedzie po wejściu w życie nowej zasady zbierania śmieci? A tak swoja drogą, czy ktoś wie kto wywozi to wszystko do lasu? Pytałem wielu, nikt nie wie.
Od: ~Tomek (Gość) z dnia 2013-01-30 13:13:43
Co do zdjęcia to jakiś skandal(segregacja śmieci). Najłatwiej zwalić winę na Turystów z Boszkowa, a tutaj mamy własnie przykład jak zachowujemy się my sami. Problem jest bardzo łatwy do rozwiązania, wystarczy kamerke ustawic i karać osoby mandatami. Chociaż po 50zł. Masakra...
Od: ~Wacek (Gość) z dnia 2013-01-29 20:08:50
Co do ustawy śmieciowej. Uważam, że na gmina dobrze sobie radziła ze śmieciami. Ja segregowałem odpady, a śmieci firma wywoziła raz w miesiącu. I starczało mi. Bo tak naprawde ile my mamy tych śmieci? W większości są to plastiki, troche szkła, które można wynieść do kosza, który jest prawie na każdym osiedlu. A tak, to teraz nie będe się pieprz** i wywale wszystko do jednego. A co tam. Będzie to droższe dla gminy, gdyż firma której gmina przekaże śmieci będzie musiała wynająć dodatkowych pracowników do segregacji. A co do sali, to bez dwóch zdań jest to dobry pomysł. Nie ważne czy ona siebie spłaca czy nie. Jest to dla społeczeństwa. Proszę zwrócić uwagę ile sekcji powstało po otwarciu nowej hali. Dzieci grają w piłke ręczną, w piłke halową, w siatkówke itd. Wcześniej nie mieli takiej możliwośći. To jest dla nich. I widać że przyniesie to dobre rezultaty. Przynajmniej trzeba w to wierzyć. Nie ma co krytykować nowych inwestycji. jak coś się dzieje to źle, jak nic sie nie dzieje to jeszcze gorzej. Troche poluzujmy.
Od: ~Pies Sproket (Gość) z dnia 2013-01-29 17:31:26
Wódz lotniska nie wybuduje bo wtedy by poleciał ;d Spoko mi też adrenalina poszła-przepraszam. Największym debilizmem jest to, że akurat w naszej gminie dobrze były śmieci rozwiązane i radziliśmy sobie z tym dużo prędzej niż warszawka o tym pomyślała. Ale niestety jak coś gdzieś dobrze działa to trzeba to rozdupczyć. Powinna być weryfikacja-jak jest dobrze, zostawić.Jak nie wprowadzać zmiany.Ale w tym chorym kraju tylko rzuca się kłody pod nogi i doi po kieszeni ile wlezie.
Od: ~Max Kolanko (Gość) z dnia 2013-01-29 10:30:15
Sproket!! Czytając Twój wpis, nie do końca rozumiem czy Ty nie pojmujesz (bądź nie chcesz pojąć) sensu ustawy śmieciowej, czy też wieczorkiem po prostu zużyłeś zbyt dużą ilość puszek od piwa. Aby pomóc Ci to zrozumieć postaram się podzielić ludzi na trzy kategorie. Pierwsza to ludzie którzy do tej pory nie segregowali śmieci... 8pln od osoby "podatku" wcale nie skłoni ich do segregacji, dalej będą palić śmiećmi w piecu jak zwykłym opałem. Nic to nie zmieni, a będzie powód do marudzenia i opowiadania o nowym podatku. Nawet jakbyś im dopłacił 8pln to i tak byś ich nie zmusił do przechowywania dwóch koszty i czterech worków do segregacji. Druga kategoria ludzi to Ci którzy śmieci segregowali, mogą czuć się pokrzywdzeni bo teraz będą musieli płacić 8pln od osoby, do tej pory nie płacili nic. Trzecia kategoria ludzi to osoby które śmieci nie segregowały, a wywoziły śmieci za pośrednictwem firmy śmieciarskiej. Oni też są pokrzywdzeni... bo w nowych ustaleniach gminnych i rozmiarach dozwolonych koszy... oni po prostu się nie zmieszczą ze śmieciami... i coś z tymi śmieciami będą musieli zrobić aby nie podnosić sobie kosztów. Zobacz... rodzinie 3 osobowej 2razy w tygodniu wywiozą po 120litrów śmieci niesegregowanych. 3 Osoby płacić będą w opcji bez segregacji w sumie na miesiąc 45pln. Do tej pory ta sama rodzina mogła wywieźć kosz 240litrowy za 25pln, czyli ta sama rodzina po tych samych kosztach mogła wywieźć dwa razy tyle śmieci. Mówisz że ludzie po "wprowadzeniu" tego podatku będą jeszcze dorzucać jeszcze więcej kasy aby zostawić sobie dodatkowy kosz od firmy śmieciarskiej? Wątpie... zatem gdzie trafią śmieci? Jak jesteś taki bystry to odpowiedz mi na to pytanie. Na mój gust wszystkie kategorie osób będą na tych zmianach pokrzywdzone... zresztą ja tylko potwierdzam, i zgadzam się z tym co pisze autor tego postu. A sala sportowa- być może nie powinienem podejmować tego tematu, tak więc sorry. Ale wierzcie mi że ja się bardzo cieszę że sala jest. Tylko czy nas na nią stać? Tak samo cieszyłbym się jakbym sobie kupił nówkę BMW na kredyt. Radochy że aż strach. Nie lepiej byłoby zainwestować w końcu w Boszkowo, z którego też jest radocha (i to nie tylko dla wybrańców losu)? Z Boszkowa są realne profity, i gmina nie będzie musiała płacić sama sobie aby takie inwestycje się jej zwracały. A halę sportową powinniśmy wybudować z dotacji i innych środków zewnętrznych, tak jak wszystkie okoliczne gminy (zresztą, mieliśmy już taką okazję chyba w 2007 roku, której nasz Wójt nie wykorzystał). Nie szastajmy pieniędzmi na lewo i prawo, bo łatwo nie przychodzi ich pozyskanie. (admin - sorry za długi komentarz... ale adrenalinka mi podskoczyła)
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2013-01-29 00:23:43
Placu zabaw nie ma, nerwusie :P Nie wyzywaj tak bo mi przestraszysz najczęstszego komentatora. ;) Każdy ma jakieś swoje racje -> Ty Sproket też :P Nawet możemy mieć lotnisko... o ile Włoszakowice na nie stać! (no i o ile Wódz zechce je wybudować) :)
Od: ~Pies Sproket (Gość) z dnia 2013-01-28 22:02:48
Max dobrze jak byś Ty się zapakował do pieca. Ta ustawa jest właśnie dla takich kmiotów jak Ty. Bo niejeden pomyśli-skoro już mam płacić to może niech biorą te śmieci zamiast je palić, bo za co w końcu płacę?...ale to widzę myślenie nie na Twoim poziomie. A skoro lubisz wozić śmieci do lasu to bardzo dobrze-płać bo właśnie Ty powinieneś!!! Temat sali to inna brocha ale...faktycznie szkoda, że jest. Jak by jej nie było można by było psioczyć, że nie ma sali...To może powqrwiajmy się, że lotniska nie ma ?
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2013-01-28 18:03:12
To miał być temat do dyskusji na temat ustawy śmieciowej... i braku informacji z tym związany. A nie do rozmowy na temat sali sportowej. Zostawmy to na kiedyś indziej.
Od: ~Daniel (Gość) z dnia 2013-01-28 12:35:45
To czyli gmina płaci sama sobie, za utrzymanie sali... uznaje to za "wynajem"... i uznaje że są to środki "pozyskane"?? Kiedyś coś podobnego zrobił rząd RP, sprzedali spółkę skarbu państwa... innej spółce skarbu państwa. Sprzedane jest? Jest... a kto kupił? :) Ten kraj jest pełen absurdów.
Od: ~Max Kolanko (Gość) z dnia 2013-01-28 12:06:36
Daniel, w życiu nie ma nic gratis! Szkoła płaci... oraz wszystkie inne gminne instytucje. Patrzę sobie na grafik wynajmu sali... i patrząc na to wnioskuje że sala ma kilkaset pln dochodu z sali dziennie. Miesięcznie "na oko" sala ma przychodu 15-20tyś pln. Utrzymanie "specjalisty od zarządzania salą" oraz 3 innych osób... zabiera pewnie około 10-12tyś miesięcznie. Biorąc pod uwagę koszty ogrzewania, prądu, remontowe... to "ktoś" musi dopłacić do sali jakieś 20-30tyś pln miesięcznie. Ciekawe kto?
Od: ~Daniel (Gość) z dnia 2013-01-28 11:54:06
To szkoła nie ma sali "gratis"?
Od: ~Max Kolanko (Gość) z dnia 2013-01-28 11:33:34
Lolek, a nie zastanawiałeś się, dlaczego gmina postanowiła ukryć koszty utrzymania sali, poprzez wynajęcie sali GZK Sp. z o.o. ? Nie uważasz że wójt w ten sposób... coś chciał ukryć? Gdzie się mam teraz dowiedzieć ile comiesięcznie dopłacam za utrzymanie sali?
Od: ~Natasha (Gość) z dnia 2013-01-28 11:21:15
Cieszą się i radochę z tej sali tylko "przyjaciele gminy" i Wójta. Zauważyliście że na każdą imprezę w której udział bierze Wójt... ma tam "darmowy wynajem"? A dlaczego impreza WOŚP nie była na dużej sali? Tylko dusili nas na małej, pomimo iż na dużej jest trybuna która została wybudowana za nasze pieniądze. Radocha z sali? Kto ma tą radochę? Wybrańcy losu bądź "przyjaciele gminy"... i tyle.
Od: ~Max Kolanko (Gość) z dnia 2013-01-28 11:12:02
Lolek, a nasz "stadion" jest dochodowy? Ile każdy z nas, co miesiąc musi dorzucić do utrzymania sali? Znasz jakieś wyliczenia? I to nie ważne czy mnie to cieszy, czy nie... płacić za salę muszę. Widziałeś kto wynajmuje tą salę? Nie uważasz że to utrzymywanie "stadionu" jest kosztem innych gminnych instytucji? Pytał się mnie czy ktoś chce salę? Nikt... a teraz jest tak.... że za moje podatki wybudowano salę, za którą muszę płacić jeżeli chce z niej korzystać. A jak z niej nie chce korzystać i będzie deficytowa, to koszty utrzymania sali zapłacę w podatku, opłatach za wodę, śmieci... itp itd. "Szukam dziury w całym"? Ja tylko realnie i trzeźwo patrze na to jak to wygląda. Mówisz stadion narodowy? Dobrze że o nim wspominasz. To że takie obiekty są niedochodowe, i kosztują obywateli kupę kasy to żaden wymysł. Szefowie uznali że Włoszakowice to mała Wa-wa i że trzeba budować...jak Warszawa ma to my też musimy. Mówisz 4mln pln. A wliczyłeś w te 4mln zmarnowane projekty budowlane z lat uprzednich na kwotę kilkuset tysięcy pln? A wliczyłeś w tą kwotę zmarnowaną dotację unijną... którą Unia przyznała... ale której Wójt nie potrafił wykorzystać? Podlicz to wszystko i wyjdzie Ci że Stadion narodowy wychodzi mniej więcej tyle samo na głowę warszawiaka co na każdego Włoszakowiczanina nasza wspaniała sala. (nie wspomnę że Narodowy budowany był ze środków skarbu państwa... czyli Warszawiaków niewiele kosztował) Jest jakaś wiejska gmina w okolicy która zdecydowała się budować taki obiekt ze środków własnych? Czy Włoszakowice są wyjątkiem?
Od: ~Lolek (Gość) z dnia 2013-01-27 22:56:31
Nowa sala zajęta jest przez cały tydzień od popołudnia do wieczora, wynajem jest płatny. Akurat sala to strzał w dziesiątkę, więc Max nie szukaj dziury w całym. Stadion narodowy kosztował 2 miliardy zł, sala sportowa jak nasza 4 mln złotych, zobaczcie ile radości byłoby gdyby wydano te środki na takie sale, zamiast deficytowy stadion.
Od: ~Paula (Gość) z dnia 2013-01-26 10:10:55
A mnie ciekawi coś innego. Dlaczego tuż za granicą naszej gminy za śmieci płaci się dużo mniej? Dlaczego u nas wszystko musi być droższe? Dlaczego każdą okazję wykorzystuje się do podniesienia kosztów życia?
Od: ~zizu (Gość) z dnia 2013-01-26 00:15:08
Max masz racje, smieci pójda do pieca. Ciekawi mnie jeszcze jedno. Moje dzieci studiują daleko od domu a w czasie wakacji niewiele je też widze, zameldowane jednak sa w u domu rodzinnym. Jak ta sytuacja wpłynie na koszty które mam ponosić?
Od: ~PacMan (Gość) z dnia 2013-01-25 17:42:37
Nowy podatek... i nowa forma bezpośredniej i dogłębnej kontroli społeczeństwa. Teraz to już mi nawet patrzeć będą co 2 tygodnie temu jadłem na obiad.
Od: ~Natasha (Gość) z dnia 2013-01-25 17:28:49
Swoją drogą... skandalem jest że nasi bezradni, radzą nad uchwałą cały rok. A nam na zgłoszenie deklaracji dają niecałe dwa tygodnie. I na dodatek ogłaszają tę konieczność poprzez niesamowicie poczytną trybunę ludu. Boże coś Polskę... ratuj!
Od: ~Max Kolanko (Gość) z dnia 2013-01-25 16:29:15
Admin, w co ty wierzysz? Staszek usprawni ustawę tak, aby jak najmniej nam to wadziło? Nie zrobi z tego, po prostu... NOWEGO PODATKU?! Wierzysz w to? Nie bądź taki łatwowierny. Przecież tą dużą salę sportową, którą "wynajmuje" GZK... jakoś trzeba utrzymać. Albo z wody... albo z czegoś innego. Czy to ważne? :) Ważne aby nas oskubać, tak abyśmy im jeszcze za to dziękowali! A śmieci? Do lasu? Po co do lasu... prosto do pieca!

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook