9

Gaz ziemny we Włoszakowicach Anno Domini 2015 - historia prawdziwa.


Przypomnę, iż temat „mecenatu” naszego wójta p. Stanisława Waligóry nad dystrybucją gazu sprzedawanego przez Polską Spółkę Gazową został mi wciśnięty na siłę do mojej skrzynki na listy. Jak każdy temat w naszej gminie, również i ten okazuje się być rozwojowym. Postanowiłem rozwinąć temat, gdyż większość... lub wręcz wszystkie osoby, które znam, nawet te bardzo wtajemniczone w różne sprawy naszej gminy przekonane były, iż infrastruktura sieci gazowej w gminie Włoszakowice realizowana jest przez Urząd Gminy Włoszakowice. OCZYWIŚCIE JEST TO NIEPRAWDA! Inwestycję realizuje, wykonuje i finansuje spółka PSG będąca częścią PGNiG. Mylne przekonanie moich rozmówców co do traktowania tej infrastruktury przez gminę wynikało najczęściej z częstego przedstawiania tej inwestycji w mediach gminnych tak, że nie do końca wiadomo było, kto jest inwestorem. Nic w tym dziwnego, gdyż najczęstsza forma wypowiedzi na temat gazu to „wykonano” nie zaś „inwestor wykonał”. Informacje zaś na temat przebiegu prac przedstawiane były tak często, jakby to były prace wykonane przez gminę. Kropkę nad „i” postawił zaś sam p. Waligóra, przy pomocy swoich radnych, którzy roznieśli po ludziach „reklamę” zachęcającą do korzystania z przyłącza do gazu. Nasz włodarz wskazuje nawet dedykowanego pracownika w gminie, który udzieli pomocy i informacji osobom chętnym skorzystania z oferty spółki PSG. Przecież, kto by pomyślał, że osoba pracująca na urzędzie promować będzie działalność prywatnej spółki?! Nawet nie wiem, czy to nie graniczy ze złamaniem prawa! Logicznym wydawałoby się, że nasz wójt promuje to rozwiązanie, gdyż jest to inwestycja gminna. Nic bardziej mylnego! Gmina Włoszakowice ma tyle wspólnego z inwestycją w gaz, co ma wspólnego z procedowaną inwestycją w wiatraki przez hiszpańskiego inwestora. Obie inwestycje nastawione są na zysk, obie inwestycje powstają z pieniędzy inwestora, w obu przypadkach inwestycji jedyne co Urząd Gminy może zrobić – to nie przeszkadzać i wydaje mi się, że to się akurat udało.

Rozwijając temat, udało mi się dotrzeć i porozmawiać z emerytowanym pracownikiem firmy „GAZ BUDOWA”, częstym wykonawcą i realizatorem prac dla PSG lub PGNiG. To właśnie mój rozmówca, p. Stanisław Jazgara kierował realizacją projektu gazociągu wysokiego ciśnienia z roku 2008, przebiegającego przez naszą gminę niemal w jej całej szerokości. Inwestycja ta, mająca w kosztorysie zarys na kwotę 200-220MLN PLN miała dostarczyć gaz z Kościana strategicznemu klientowi (KGHM huta Głogów/Polkowice). Inwestor (PGNiG) chcąc jak najszybciej zrealizować inwestycję przygotował projekt realizacji gazociągu tak, by dać możliwość podłączenia do gazu gminom znajdującym się na drodze tranzytu. Inwestor po prostu zdawał sobie sprawę z tego, że urzędy będą skłonne pomagać w sprawnym przebiegu prac jeżeli same coś będą z tego mogły „wynegocjować” dla siebie. Odbyło się w tym celu specjalne spotkanie przy suto zastawionym stole. Na spotkaniu był lokalny, większy potencjalny klient w osobie p. Florek, nasz wójt, p. Stanisław Waligóra oraz ówczesny kierownik działu inwestycji PGNiG. Atmosfera spotkania była bardzo przyjazna. Klimat sprzyjał realizacji w sieć gazową w naszej gminie, zwłaszcza, iż inwestor z powodu kończących się terminów umów użyczenia gruntu MUSIAŁ wykonać inwestycję w kilka miesięcy (do 30 września 2008). Gdyby to się nie udało, musieliby negocjować warunki lokowania gazociągu z każdym z właścicieli gruntów od nowa... to w znaczny sposób opóźniło by realizację planów lub nawet by je uniemożliwiło. Gmina Włoszakowice była wtedy w niezmiernie korzystnej sytuacji. Już wtedy inwestor był gotów przeznaczyć znaczne środki na realizację inwestycji w naszej gminie. NIESTETY!! Jedyną osobą, która „poszła za ciosem” była p. Florek... nasz wójt okazał niezbyt duże zainteresowanie sprawą i posilił się jedynie do podpisania niewiele znaczącego porozumienia odsuwającego realizację gazyfikacji naszej gminy na nieokreśloną przyszłość. Efektem było to, że firma Werner-Kenkel już w 2010 roku mogła korzystać z gazu ziemnego. Dla inwestora było to korzystne, gdyż przyłącze do firmy z Krzycka wykonano z Leszna (gazociągiem średniego ciśnienia) a nie z budowanego na terenie naszej gminy gazociągu wysokiego ciśnienia. Okazało się to dla nich tańsze a także otwarło inne możliwe koncepcje dla firmy.

Dziś inwestycję w infrastrukturę gazową na terenie naszej gminy wykonuje spółka PSG, robi to po wcześniejszym sprawdzeniu opłacalności tej inwestycji. Prace dzieją się w roku 2015 podczas gdy gazociąg przebiega w naszej gminie od roku 2008. Gaz mają nasi sąsiedzi (stopień gazyfikacji): Śmigiel(26,41%), Lipno(20,58%), Święciechowa(12,52%), Wschowa(45,83%)... u nas dla porównania → Włoszakowice (0,32%). Czy to jest sukces? Niedawno odwiedzałem rodzinę w Małopolsce, w Beskidzie Sądeckim. Mój kuzyn wybudował sobie piękny domek w małej lecz bardzo malowniczej miejscowości. Było tam kilkanaście domów, każdy oddalony od drugiego o 100 do 200metrów. Muszą mieć własną studnię, bo nie sięga tam kanalizacja komunalna. O telefonie stacjonarnym można zapomnieć... strasznie ubolewają również nad brakiem zasięgu jakiejkolwiek telefonii komórkowej!! ALE GAZ MAJĄ!! Gaz z ziemi to dla nich rzecz całkowicie normalna i nikogo nie dziwi! Nie mogli wręcz uwierzyć mi, że my gazu we Włoszakowicach jeszcze nie mamy (inwestycja dopiero przebiega)!

W mojej ocenie informacje przedstawione przez emerytowanego pracownika firmy Gaz Budowa p. Stanisława Jazgara są bardzo ciekawe. Zadaje sobie jednak pytanie. Dlaczego osoba (nasz wójt), która mogła pomóc w zrealizowaniu inwestycji w infrastrukturę gazową na terenie naszej gminy w latach 2008-2010 i nie kiwnęła wtedy palcem aby to zrobić... dziś nagle staje się orędownikiem tej inwestycji, jej promotorem, mecenasem oraz stara się tą inwestycję wręcz reprezentować swoją osobą? Czy nie ma to służyć właśnie temu, by ludzie odnieśli mylne wrażenie, że „gazyfikację Włoszakowic” załatwił nam wójt, p. Stanisław Waligóra? Czy czasem nasz włodarz nie stara się zbudować wrażenia, że gaz zawdzięczamy właśnie jemu i wypromować w ten sposób własne „osiągnięcie”?


Komentarze
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-08-25 14:44:18
Chyba po prostu ktoś chciał udowodnić "na żywo" jak paskudnie wygląda taki wiatrak tak blisko budynków mieszkalnych :):)
Od: ~xxx (Gość) z dnia 2015-08-25 09:59:49
Fajne dekoracje ale zastanawiał mnie ten wiatrak nowej generacji czyżby nowa Pani sołtys przyłączyła się do frakcji Wójta?
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-08-23 21:34:45
Przejeżdżałem i też widziałem fajne zorganizowanie. Intrygujące były krowy na głównym zakręcie! :):)
Od: ~wieśniak (Gość) z dnia 2015-08-23 21:17:46
Witam! Ponieważ nikt nie pisze n.t. gazu, to chciałbym napisać kilka zdań o dożynkach. Odbyły się już w większości wsi naszej gminy. Moje uwagi wyciągam po przejrzeniu relacji na stronie gminy Wł-ce. Nie wiem jeszcze jak przebiegły w Bukówcu G. Ale dla mnie rewelacja t o dożynki w Jezierzycach K. Co za dekoracje przed posesjami, i nie tylko. Mała wieś a tak się zorganizowała. Czyżby to zasługa nowej p. sołtys ? Jeżeli tak to gratuluję!!! Świerza krew, nowe pomysły, pomoc nowych osób, stąd świetne rezultaty. Tak trzymać!!! Raził mnie tylko ten Pan z brodą, który podczas mszy miał kapelusz na głowie...
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-08-19 11:18:19
Ludzie mają po prostu swoje życie. Ważniejsze jest jak spłacić kredyt lub kupić dziecku komputer... a nie kto jest wójtem i czy jest dobry czy zły. Nawet dobry wójt nie pomoże spłacić kredytu, tak więc co za różnica? Ponadto istnieje przeświadczenie, że nawet jeżeli stary włodarz to patałach, złodziej i idiota... to nowy, kolejny może być jeszcze gorszy. Po tym przynajmniej wiadomo czego możemy się spodziewać. Przy ostatnich wyborach osobiście słyszałem od ludzi opinię typu "ten wójt już się obłowił, przyjdzie nowy to najpierw nakradnie". Dystansując się jednak od tych problemów, zadaje sobie pytanie, dlaczego "prawa władza" nie przedstawia nam istotnych z punktu widzenia, mieszkania we Włoszakowicach informacji? Gaz mogliśmy mieć na wsi w 2010 roku... a nie mamy bo p. Waligóra nie chciał. To istotna decyzja... Czy naprawdę według p. Waligóry jesteśmy takimi "lemingami", że takich rzeczy wiedzieć "NIE MUSIMY"?
Od: ~BB (Gość) z dnia 2015-08-18 23:05:09
Karykatura oficjanlego działania naszego samorządu jest istnym odzwzieciedleniem sytuacji w całym kraju. Dlaczego każdy widzi że jest źle, ale nikt nie przyjmuje do wiadomości rzeczywistych powodów takiej sytuacji? Aż chce się krzyczeć: "Lunatycy otaczają mnie"
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-08-18 15:22:29
BB - ubiegłeś mnie :) O to gdzie się podziewają pieniądze z 30MLN budżetu pytam od początku 2013 roku. Wójt dwoi się i troi byleby nie odpowiedzieć...
Od: ~BB (Gość) z dnia 2015-08-18 14:17:38
Poczytaj tą stronę dokładniej... To właśnie od chęci poznania tej tajemnicy zaczęły się perypetie admina z naszym samorządem. Wójt pilnie strzeże tych informacji mimo że należą nam się jak psu buda!
Od: ~xyz (Gość) z dnia 2015-08-18 13:44:29
Pan Waligóra jak widać desperacko szuka "sukcesów". Nic mu się nie udaje bo co ma się udać? Szkoły? Zrobione z subwencji oświaty. Drogi? Większość to robota powiatu. Kanalizacja? To świetny interes dla spółki komunalnej, która zainwestowała pieniądze unii europejskiej a od nas ciągnie zyski i korzyści. Nic dziwnego, że wójt nie ma sukcesów co on może zrobić z 3 milionami PLN z naszych podatków, które corocznie może na nas wydać? Kupi dla emerytów czekoladki, zrobi im grilla na jachcie w boszkowie, weźmie ich na wycieczkę, postawi kawę... zrobi jeden lub dwa chodniki i tyle. Że też jeszcze nikt nie wpadł na to, żeby sprawdzić... dlaczego z budżetu gminy na poziomie 30MLN PLN zostaje tylko 3MLN PLN na inwestycje? Jak można "przejeść" 27MLN? Admin... do roboty! :]

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Tematy z kategorii mało poważne, lecz ważne!
- Budżet gminy Włoszakowice za rok 2016.
- Respektowanie prawa w gminie Włoszakowice.
- Inwestycje w gminie Włoszakowice.
- Nieszczęśliwe zdarzenia na terenie gminy Włoszakowice.
- Spojrzenie na pracę samorządowców.
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook