5

List otwarty wójta do mieszkańców Włoszakowic.


Słyszałem o eksperckich poradach p. Waligóry odnośnie stosowania gazu jako źródło ogrzewania domu, jednak broniłem się przed zapoznawaniem z tematem. Tworząc stronę szacowałem, że pisać o absurdach będę „musiał” raz – dwa razy w miesiącu, nie zaś dziesięć! Nie wchodzę na stronę gminy Włoszakowice, nie zaczynam nowych wątków, staram się widzieć tylko to co muszę i zajmować się tylko tymi parodiami, które na siłę wciskają mi się w oczy i uszy. Czerwoną linię nasz wójt przekroczył jednak poprzez wrzucenie swoich wywodów w moją skrzynkę na listy. Być może, wiedząc co jest w środku i uznając to za zbędną makulaturę list p. Waligóry wylądowałby od razu w koszu, jednak koperta w której znajdowały się cenne uwagi naszego włodarza była nieopisana. Nie było nadawcy. Nie wiedziałem co to jest. Nieświadomie, nie chcąc a nawet broniąc się przed nowym wątkiem został mi on wepchnięty na siłę do mojej wiadomości. http://wloszakowice.pl/news/35/1216,list-otwarty-wojta-do-mieszkancow-wloszakowic.html

Nigdy nie chciałem podejmować tematu instalacji sieci gazowej na terenie Włoszakowic. Nie słuchałem nawet dziwnych plotek, według których rzekomo gmina Włoszakowice ma zamiar wprowadzić podatek od kotłów opalanych tradycyjnym węglem aby „wymusić” na mieszkańcach konieczność korzystania z gazu. Sam uważam, że gaz w naszej gminie podniesie atrakcyjność naszych miejscowości, możliwość zamontowania kotłów gazowych w celu ogrzewania domu da nam możliwość wyboru droższej, lecz bardzo wygodnej formy pozyskiwania ciepła. Co prawda kocioł na ekogroszek wymaga naszej uwagi co 3-4dni, lecz kocioł gazowy nie wymaga tej uwagi wcale!! Kto bogatemu zabroni? Zawsze jest lepiej mieć wybór, niż go nie mieć! O czym tu dyskutować? :)

Na to wszystko został mi wepchnięty list urzędnika, który powinien zajmować się kierowaniem urzędu gminy, a który jak widać uważa się za lokalnego mentora i eksperta w przeróżnych dziedzinach życia. Ojcowskie porady zawierają sugestie typu: „zachęcam”, „proponuję”, „informuję”. Mecenat p. Waligóry nad formą ogrzewania domu gazem, zaczyna się od obalenia mitu dotyczącego wyższych kosztów ogrzewania domu w porównaniu do ogrzewania go węglem. Nie jestem w tej dziedzinie na tyle pewnym siebie ekspertem aby móc dyskutować z naszym włodarzem (choć być może powinienem być, gdyż nasz wójt ma kocioł na olej opałowy), dlatego jako porównanie do twierdzeń i obalania „mitów” przez Pana Waligórę zastosuje stwierdzenia firmy Viessmann (producenta kotłów gazowych), ekspertów z branżowego miesięcznika „Murator”, autorów strony okieminzyniera.pl oraz czysteogrzewanie.pl. W skrajnych przypadkach, wspomnieni eksperci wskazują nawet przekonanie w społeczeństwie stwierdzające, że „węgiel jest dla biedaków, a na gaz stać tylko urzędników państwowych wyższego szczebla i mafię. Śmieszne stwierdzenie na tle eksperckich porad p. Waligóry. Wracając jednak do poważnych tematów, żaden ze wspomnianych przeze mnie ekspertów, nawet producent kotłów gazowych Viessmann nie zgadza się z p. Waligórą, który jak twierdzi „obala mity” w sprawie kosztów opalania domu gazem. Wszyscy eksperci zgodnie stwierdzają – opalanie gazem jest droższe niż opalanie węglem, ekogroszkiem i jest dużo droższe niż opalanie drewnem.

źródło: okieminzyniera.pl:

 

Dodatkowo ekspert z miesięcznika „MURATOR” stwierdza, iż pomimo wielu zalet kotłów gazowych występuje również szereg problemów, z których trzeba zdawać sobie sprawę:

- wykonanie kotłowni gazowej kosztuje kilkanaście tysięcy złotych;

- niezbędne jest wyposażenie komina we wkład kwasoodporny;

- kotła nie można montować w piwnicach (gaz jest ciężki, odkłada się przy gruncie)

- jeżeli pod pomieszczeniem kotłowni znajduje się kondygnacja podziemna (piwnica), wszystkie przejścia instalacji przez podłogę muszą być gazoszczelne i w odległości 5metrów od kotłowni nie mogą znaleźć się żadne otwory do piwnicy.

- przewody gazowe nie mogą przebiegać w ścianie, muszą być na zewnątrz co zaniża estetykę wnętrza;

Kolejną istotną informacją jest to, że wielu ludzi odchodzi od instalacji gazowych z wielu względów i nie tylko chodzi tutaj o pieniądze. Cytuje jednego z deweloperów:

Odpowiadamy na potrzeby rynku i odchodzimy od instalacji gazowych. W naszych Zielonych Tarasach gaz jeszcze został doprowadzony do mieszkań. Tyle że wielu lokatorów nie podpisało w ogóle umów z gazownią, rezygnowali z tych instalacji i je demontowali. Tak więc lokale na Osiedlu Paryskim będą już oddawane do użytku bez podłączenia gazu - mówi Beata Janczarska, rzecznik firmy Budlex.

W swych poradach nasz wójt stwierdza również, iż ogrzewanie gazowe jest wygodne dla osób starszych. To prawda! Lecz nie każdy dostanie taką emeryturę jak p. Waligóra! ZUS oszacował „hipotetycznie” moją emeryturę na kwotę 760PLN o ile dożyje do wieku emerytalnego (67lat)! Czy będzie mnie stać na ogrzewanie gazowe? Jeżeli Bóg lub ZUS się zlituje... to mam nadzieje, że tak!

Pan Waligóra wspomina również o uchwale rady gminy Włoszakowice o dopłatach do kotłów gazowych (kwota 1800PLN). Ja takiej uchwały nie widziałem, a byłem na sesjach od września 2013 roku. Nie potrafię znaleźć też tej uchwały na BIP. Jest tam natomiast wciąż aktywna uchwała dotycząca dopłat do kotłów na ekogroszek (kwota 2500PLN), które nasz włodarz mimo ciągłego wsparcia z budżetu gminy nagle zaczął krytykować. Tak więc albo chodzi o uchwałę, której nie mogę znaleźć... lub chodzi o uchwałę, którą radni mają dopiero uchwalić a p. Waligóra doskonale wie jaki będzie rezultat głosowania :)

Kwintesencją eksperckich porad wydaje się być stwierdzenie w skali MAKRO o tym, że sytuacja w UE spowoduje spadek ceny gazu w Polsce. Na to stwierdzenie wszyscy gracze rynku FOREX, którzy ufają takim przewidywaniom grają na tym surowcu na „krótko”, a globalni inwestorzy zarobią fortunę na informacji, która wyciekła we Włoszakowicach. Czy naprawdę, nikt w urzędzie gminy Włoszakowice nie ma odwagi powiedzieć naszemu wójtowi... że to co pisze, jest śmieszne?

Co zatem z instalacją gazową? Świetnie, że jest. Super, że mamy wybór. Jest droższa od węgla i ekogroszku, lecz jest czysta i wygodna. Sam na razie gazem domu ogrzewać nie będę, mam czas i siłę aby raz na 3 dni odwiedzić kotłownię by uzupełnić zasobnik groszkiem. Zaoszczędzone w ten sposób tysiączek lub dwa wolę przeznaczyć na wakacje. Czy na starość zamontuje sobie gaz? Jeżeli dożyje wieku emerytalnego w dostatku to tak, jeżeli zaś przyjdzie mi żyć za emeryturę obliczoną przez ZUS na poziomie 760PLN to mnie po prostu nie będzie na to stać.


Komentarze
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-08-03 08:57:07
Bardzo błyskotliwe podejście do finansów! Brawo!
Od: ~mały fred ;) (Gość) z dnia 2015-08-02 19:22:29
Co się dziwicie jeżeli wójt w tej chwili dom ogrzewa olejem to dla niego będzie taniej i tu ma rację. Ale ja bym szukał tutaj innego wyjścia bo może wójt będzie nam 50% dopłacał do rachunków za gaz i wówczas będzie ogrzewanie na gaz naprawdę tanie. Przecież nasza gmina jest taka bogata. A jak zabraknie pieniędzy to następne nieruchomości się sprzeda. A może nawet i pałac sprzedać i później wynajmować go jako gminę to byłoby rozwiązanie na które nasz wójt może wpaść. A jak jeszcze na to nie wpadł to może mój pomysł wykorzystać i wtedy zostanę doradcą strategicznym wójta i kasa pójdzie a wtedy i na gaz mnie będzie stać. I w ten sposób załatwiłem obydwa tematy.
Od: ~Max Kolanko (Gość) z dnia 2015-07-31 07:44:53
A następna firma jaką po wiatrakach i gazie będzie promował p. Stanisław będzie McDonalds!! Obali mit niezdrowej fastfoodowej żywności! Przed jego wystąpieniami powinna lecieć informacja "REKLAMA" lub "produkty lokowane"!!
Od: ~Obywatel GW (Gość) z dnia 2015-07-30 19:47:41
...tym razem mam naprawdę problem: NIE WIEM JAK TO SKOMENTOWAĆ i być może to wystarczy za KOMENTARZ?!?!?!
Od: ~BB (Gość) z dnia 2015-07-30 14:57:30
Ha ha!! Zastanawiałem się czemu nie podjąłeś tego tematu. Jak tylko przeczytałem ten list na stronie gminy, to czekałem aż to skomentujesz. Wójt bredzi gorzej niż Komorowski. Sytuacja w uni jest taka, że niemcy z rosją są dogadani co do gazu od dawna - gazociąg który omija Polske, a nasi rządzący dają ciała w strategicznej inwestycji jaką jest gazoport który miał przyjmować gaz z kataru już na koniec 2014r roku aby negocjować ceny z rosją. Gazoport jest dalego w tyle a wykonuje go włoska firma powiązana z gazpromem. FAKTYCZNIE PANIE WÓJCIE JEST PAN NA BIEŻĄCO Z SYTUACJĄ POLITYCZNĄ W EUROPIE!! Niczym komoruski : Trzeba być ślepym by nie widzieć że żyjemy w złotym okresie dla Polski!! HAHA PANU JUŻ DZIĘKUJEMY!!

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Tematy z kategorii mało poważne, lecz ważne!
- Budżet gminy Włoszakowice za rok 2016.
- Respektowanie prawa w gminie Włoszakowice.
- Inwestycje w gminie Włoszakowice.
- Nieszczęśliwe zdarzenia na terenie gminy Włoszakowice.
- Spojrzenie na pracę samorządowców.
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook