37

Elektrownie wiatrowe


Moi Drodzy.

Przyznam szczerze że trudno jest mi zaakceptować fakt że dla wielu z nas, kryterium oceny wypowiedzi jest wystawiane na podstawie opcji politycznych. Nie wiedziałem nic o sympatiach Pana Małeckiego odnośnie jednej z opcji politycznych, ale wydawało mi się to zupełnie nieważne. Blog nie jest skierowany do ludzi wspierających wyłącznie PO, PiS czy Ruch Palikota. Nie dzielmy się wewnętrznie, bo zanim zaczniemy zwalczać absurdy i ich źródło, to sami siebie nawzajem zaczniemy zwalczać. Ale wracając do posta Pana Damiana. Post opublikowałem bo nie zgadzam się z podejściem NJ. Jeżeli uznali że artykuł Pana Damiana jest niegodny publikacji - mogli mu tak odpisać, lub po prostu przedstawić cennik ogłoszeń prywatnych. Znam (po łebkach) też sprawę wiatraków z Lipna - i wiem jak ciekawy może być to temat. Ale teraz czuje się zawiedziony, rozczarowany oraz po części oszukany postawą Pana Damiana. Wczoraj rano kiedy zwróciłem mu uwagę, że ten post mnie nie przekonuje... i że po przeczytaniu czegoś takiego większość ludzi uzna że "Bukówczanie nie chcą wiatraków bo im kury przestaną jajka nosić" p. Damian dokonał kilku zmian. Zmiany dotyczyły głównie aspektów finansowych, poruszył zyski dla gminy i straty dla mieszkańców Bukówca Górnego. Ale miałem nadzieję że temat dokończy i rozwinie już w dyskusji i komentarzach pod postem (sam często tak robię). Zaś p. Małecki... po prostu stwierdził że rozmawiać nie ma zamiaru. Drogą persfazji niemal zmusiłem go do odpowiedzenia na dwa komentarze... ale treść tych odpowiedzi jest w mojej ocenie dalece niewystarczająca. Wygląda to tak... jakby p. Damian zarzucił temat i tezę, i nam zostawił pole do popisu abyśmy znajdowali dowody na potwierdzenie prawdziwości jego poglądów. Zawsze uważałem że jak się przeciw czemuś protestuje... to się chociaż wie przeciw czemu się protestuje. Jak widać nie zawsze jest to rzeczą pewną. Pan Damian nazywa siebie "Narodowcem"... ale nie chce rozmawiać z narodem. No cóż... nie skazujmy go od razu na porażkę. To człowiek młody... a i sam Piłsudzki mówił przecież "Naród wspaniały, tylko ludzie KxxxY". Sądzę że jeżeli jakiś problem lub absurd związany z wiatrakami w Bukówcu istnieje, to postawa p. Damiana może w jego odkryciu i zainteresowaniu mieszkańców gminy nie tyle pomagać... co niestety szkodzić. Proszę Was, pomóżcie mi to naprawić. Zawsze miałem ambicje aby ten blog tworzony był przez nas wszystkich. Jednak chyba uznałem że jest to zbyt łatwe i zbyt szybko chciałem osiągnąć celu. Jest to nauczka którą wezmę na przyszłość. Mam nadzieje że użytkowniczka o nicku "Karola" znajdzie tutaj dla mnie odpowiednie wytłumaczenie po łacinie :)

Reasumując, przyjdzie mi sprawdzić i rozwinąć ten temat. Ale nie będę badał wpływu wiatraków na zdrowie, klimat, ptactwo czy owady... Nie zmienimy faktu iż postęp następuje, i nie łudźmy się że z tym wygramy. Zaś bardzo będzie interesować mnie finansowa strona tej inwestycji. Zauważmy że wiatraki stawia się na kilkadziesiąt lat. Tak zastanawiając się... czy na pewno chcemy aby obecny Wójt finalozował tą inwestycje? A może powinien to zrobić ktoś kto przez następne lata będzie mógł ponosić odpowiedzialność za podpisane umowy? Czy obecny Wójt ma mandat zaufania na tyle wystarczający aby z głęboką wiarą ufać temu że te wieloletnie umowy będą podpisane z korzyścią dla gminy Włoszakowice? Czy nie żyjemy w czasach w których to nie my powinniśmy szukać, drążyć i wymyślać ryzyk i korzyści wynikających z inwestycji, ale informacyjnie w tej gestii powinien działać nasz lokalny rząd? Być może Pan Damian jest po prostu ofiarą... dezinformacji?

Poniżej zamieszczam post Pana Damiana Małeckiego, mieszkańca Bukówca Górnego zaniepokojonego tym co dzieje się w ich miejscowości. Zachęcam wszystkie osoby które widzą że w gminie dzieje się coś co ich zdaniem jest szkodliwe dla nas lub dla całej gminy. Tym razem to ja jestem czytelnikiem... a nie autorem. Mam nadzieję iż to nie jest jednostkowy przypadek :) Zapraszam do lektury.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Elektrownie wiatrowe - biznes kosztem mieszkańców gminy

W pierwszej chwili kiedy usłyszałem o budowie kilkunastu elektrowni wiatrowych wokół Bukówca Górnego pomyślałem, że dobrze, że wracają one na swoje miejsce. Jeszcze przed II wojną światową, na terenie całej wsi znajdowało się wiele wiatraków, które stanowiły o obliczu i wizerunku miejscowości. We wspomnieniach wielu mieszkańców, żyjących w tamtych latach, można było znaleźć wiele opisów Bukówca Górnego i jego wiatraków. Wspominał o tym m.in. Czesław Gębaczka (pilot dywizjonu bombowego w Anglii), który w swoim krótkim życiu zobaczył całkiem spory kawałek świata.

Podczas gdy w sąsiednich gminach trwa wzmożona batalia o wstrzymanie budowy wiatraków, w naszej gminie cała sprawa przechodzi bez większego echa. Mieszkańcy Krzywinia i okolic podjęli nawet ryzyko zapłacenia 180 mln zł odszkodowania firmie, która zamierzała postawić kilka elektrowni wiatrowych na terenie ich gminy. Wszystko tylko po to, aby zablokować inwestycję, która negatywnie wpłynie na ich zdrowie i życie. Mieszkańcy Krzywinia, a przede wszystkim władze gminy, za późno dowiedzieli się o negatywnych konsekwencjach jakie niesie za sobą tego rodzaju inwestycja. Kiedy dotarła do mnie informacja, że w pobliżu Bukówca Górnego powstanie kilkanaście wiatraków, które otoczą Bukówiec z każdej możliwej strony, bardzo się zaniepokoiłem. Planowana inwestycja niesie za sobą negatywne konsekwencje nie tylko dla całego Bukówca Górnego, wokół którego inwestycja powstanie, ale także miejscowości sąsiednich i całej gminy.

Miejscowość, na terenie której pojawią się elektrownie wiatrowe, zostanie narażona na wszystkie negatywne konsekwencje z tym związane, jednakże wpływ na zdrowie człowieka daje się zauważyć dopiero po upływie czasu. Natomiast brak możliwości zabudowy terenów przylegających do inwestycji, spadek wartości ziemi na tych terenach, spadek zainteresowania inwestorów terenami znajdującymi się w pobliżu wiatraków - dają się odczuć natychmiast. W przypadku Bukówca Górnego najgorszy jest fakt, że elektrownie wiatrowe zostaną zlokalizowane przy wszystkich drogach wylotowych ze wsi, co najpewniej zablokuje możliwość rozwoju miejscowości na długie lata. Zyskają tylko te osoby, na których gruntach wiatraki zostaną postawione, osoby te otrzymają odszkodowanie (kilkadziesiąt tys. złotych rocznie). Nie dziwi zatem, że ewentualny negatywny wpływ elektrowni wiatrowych nie wzbudza ich zainteresowania, co jest motywowane czystą ekonomiczną kalkulacją, a w perspektywie zbliżającego się głębokiego kryzysu ekonomicznego nie może nikogo dziwić. Niestety konsekwencje ponoszą w takim wypadku wszyscy właściciele działek i nieruchomości w Bukówcu Górnym, ale także te w miejscowościach sąsiednich (Dłużyna, Boguszyn). W całym kraju właściciele domów zlokalizowanych w pobliżu wiatraków mają problem ze sprzedażą nieruchomości nawet za cenę tak niską jak 20% wartości (sic!), a agencje nieruchomości uznają takie domy za nie do sprzedania. Niewiele zmienia fakt, że gmina może liczyć z tytułu inwestycji na nowe wpływy do budżetu w wysokości około 1 miliona złotych, w momencie w których duża część mieszkańców gminy zapłaci za to z własnej kieszeni. Dziura budżetowa, która powstała na skutek działalności władz gminy nie powinna być łatana kosztem mieszkańców, którzy za nią nie odpowiadają, a konsekwencje powinny ponosić tylko te osoby, które do tego doprowadziły.

Niestety do tej pory nie powstały (lub nie zostały ujawnione) żadne ekspertyzy rządowe/eksperckie pokazujące negatywny wpływ wiatraków na zdrowie ludzi oraz zwierząt. Najpewniej tego rodzaju badania wykazałyby cały szereg negatywnych czynników, i tym samym zablokowałyby wszystkie tego typu inwestycje na terenie całego kraju. Brak tego rodzaju danych może rodzić co najwyżej pytania. O skali niedoinformowania niech świadczy fakt, że nie podaje się danych, iż energia wytwarzana przez wiatraki jest droższa od energii konwencjonalnej wytwarzanej w elektrowniach węglowych (sic!).

Wiatraki wpłyną przede wszystkim na ceny gruntów i nieruchomości w Bukówcu Górnym, jednakże elektrownie znajdują się na tyle blisko innych miejscowości, że najpewniej także one zostaną dotknięte spadkiem wartości ziemi oraz nieruchomości. Co więcej istnieje ryzyko, że w wypadku zablokowania całego przedsięwzięcia w Bukówcu, zostanie ono przeniesione do miejscowości z Bukówcem sąsiadujących. Powstaje wiele pytań i wątpliwości co do słuszności budowy wiatraków w całej gminie, które mogłyby zostać rozwiane poprzez ewentualne spotkanie mieszkańców z władzami gminy, na co w tej chwili niestety się nie zanosi. Bulwersujący jest fakt, że autor powyższego artykułu czekał 3 miesiące na odpowiedź z redakcji miesięcznika „Nasze Jutro” na pytanie czy artykuł ten będzie się mógł ukazać – niestety do tej pory odpowiedzi nie otrzymał.

Damian Małecki

Wykład prof. Jurkiewicza o wpływie elektrowni wiatrowych na zdrowie ludzi http://www.youtube.com/watch?v=-5Qgeg3AWlA


Komentarze
Od: ~yoreents (Gość) z dnia 2013-01-15 11:39:10
szanowny Panie Damianie. radzę tylko najpierw zapoznać sie z tematem wiatraków a później wystawiać subiektywne opinie na ten temat. według tego artykułu to pokazuje Pan Bukowiec jako zacofaną wioskę, którą trzeba chronić przed czymś nowym, nieznanym bo to grozi zagladą. nierozumiem jaki wpływ na nasze zdrowie mogą mieć elektorwnie wiatrowe. przecież mają one kilkanascie metrów wysokości i nikomu nie wieje bezpośrednio na głowę... jaki spadek wartości cen ziemi? a dzierżawa na terenie? ogromne pieniądze (gdzie wydaje mi sie że to jest głowny problem tych elektrowni - nie stoi na moim polu to nie bedzie stało nigdzie), i nie nazywaj tego odszkodowaniem - bo odszkodowanie to wypłata pieniędzy wynikająca z szkody dokonanej na zdrowiu człowieka lub innych rzeczy. ludzie podpisują umowy dzierżawy a nie jakieś odszkodowania... sama się na tym nie znam ale to co pan wypisuje to śmiech! i te ulotki ! matko do Ciebie. Człowieku! opanuj sie trochę, bo taką drogą do władzy to możesz sobie jedynie zaszkodzić. życzę mądrości w nowym Roku
Od: ~Darek (Gość) z dnia 2013-01-14 19:28:22
Widze że temat żyje dalej ale w innej postaci. Damian M chce zdjęcia swego beznadziejnego artykułu a w teren ruszł swego krewnego , który roznosi ulotki z informacjami na temat elektrowni wiatrowych, oczywiście negatywnymi. Zastanawiam sie poważnie kto w tym interes, kto za tym stoi, kim jest tajemniczy inz.Zdzisław Drozdżyński?
Od: Bez skrzydeł z dnia 2013-01-14 12:18:44
Jeśli autor chce usunięcia jego własności intelektualnej, to trzeba to uszanować. Proponuję skasowanie artykułu, natomiast pozostawienie pod nim istniejącej już dyskusji. Jako formę poszanowania osób udzielających się na forum
Od: Bez skrzydeł z dnia 2013-01-14 12:11:24
@Damian M. Nie podałeś żadnego przykładu z życia, gdzie budowa wiatraków na terenie wiejskim obniżyła wartość terenów przyległych do inwestycji. Jakiej rozbudowy Bukówca Górnego? Jest tam planowana inwestycja (o której nie wiemy), która całkowicie odmieni oblicze tej miejscowości, a budowa kilku turbin spowoduje brak realizacji tejże inwestycji?
Od: Bez skrzydeł z dnia 2013-01-14 12:06:58
@Admin 1. "Podatki od nieruchomości dla gminy. Podatek nalicza się według 2% stawki od wartości części budowlanych, które wchodzą w skład elektrowni wiatrowej. Ogółem dla gminy jest to dochód w wysokości około 60.000 zł rocznie na jedną turbinę." ~dochód jest oczywiście uzależniony od mocy turbiny wiatrowej "Dzierżawy gruntów oraz podatki PIT i CIT dla gminy. Instalacje elektrowni wiatrowych przynoszą dochody z tytułu dzierżawy gruntów rolnych, co z kolei wpływa na stabilizację dochodów rolników, a pośrednio ma wpływ na płatność podatku rolnego." ~jedna z pośrednich korzyści. źródło: http://www.wiatrakiudanin.pl/korzysci/korzysci-dla-spoleczenstwa-i-gminy/ 2. Nie pisałem nic o tym bym był za nadaniem praw miejskich Włoszakowicom. W swoim komentarzu wspomniałem jedynie o stanowisku Wójta. Jeśli chodzi o korzyści dla "nas"' sprowadzają się one do wyższych podatków i wzrostu cen. Nie jestem pewien, ale podatek od nieruchomości jest mniejszy, w przypadku takich samych obiektów, na wsi w przeciwieństwie do tego w mieście. Według mnie wszystko kręci się wokół zwiększenia dochodów gminy i polecam podjąć ten trop ;)
Od: ~zizek (Gość) z dnia 2013-01-12 21:36:21
Sugerujesz Admn że ja i coś polititycznego? Oj nie. Kiedyś prawie zostałem radnym pewnego miasta powiatowego, nie dam sie wrobić w takie rzeczy, oj nie. A tak całkiem serio to pewnie sa ludzie w gminie którzy mają ku temu predyspozycje, ale jeszcze o tym nie wiedzą. Szukajmy ich:).
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2013-01-11 16:15:54
Ja ledwo daje radę tą stronę obsłużyć... Ale Zizek napewno jest chętny :)
Od: ~Natasha (Gość) z dnia 2013-01-11 14:02:50
Ja uważam że ta strona, to wystarczający sposób na to aby móc rozmawiać i dyskutować o trudnych sprawach w naszej gminie. Oczywiście strona mogłaby być bardziej rozległa... ale kto wie, może z czasem się rozwinie. Można dzięki takim miejscom, budować swoją własną opinię, wolną od wpływu wszechobecnej propagandy na cześć władzy. Stowarzyszenie "Działamy dla dobra gminy"... to brzmi jak partia. Piękne słowa i ideały... tak samo jak "Prawo i Sprawiedliwość". I tak samo to stowarzyszenie będzie zależne od tego "kto nim będzie rządzić". A wątpie czy admin znajdzie czas na robienie kolejnej strony, już tym razem opisujące "absurdy" z tej organizacji. Miejmy nadzieje że do czasu wyborów, znajdzie się w końcu ktoś na kogo warto będzie oddać głos. Zobaczymy co czas przyniesie. Bądźmy dobrej myśli.
Od: ~Max Kolanko (Gość) z dnia 2013-01-11 11:46:25
Hej AliG. No właśnie często jest tak że każdy z nas... patrzy jeden na drugiego i mówi "ZRÓBCIE COŚ". Każdy pomysł który ma na celu obnażenie aktualnej BOSKOŚCI naszego włodarza jest dobry. Co nie znaczy że inne są lepsze. Tylko nie mów "zróbcie"... mów natomiast "zrobię" :)
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2013-01-11 11:36:17
AliG - wpadłeś na wspaniały pomysł. Teraz postaraj się go zrealizować, zamiast tego "biadolenia" :) Piszę tutaj po to aby "władza" wiedziała że patrzymy im na rączki. Wtedy ich starania w mojej ocenie są bardziej efektywne... bo wiedzą że jak gdzieś "wtopią" to może być to zauważone. Myślę że to dobry pomysł - no i dlatego stworzyłem tą stronę. Tak więc... mam nadzieję, że z tego mojego biadolenia jednak coś wynika. No i też mylisz się (mam nadzieję) jeżeli myślisz że strona zniknie wraz z odejściem aktualnego Wójta. Krytyka przyda się zawsze, teraz Wójtem jest SW, kolejnym będzie XX... i też patrzmy mu na rączki (właśnie z powodów o których wspomniałeś) ;)
Od: ~AliG (Gość) z dnia 2013-01-11 11:17:18
Nie jestem ZA otwartym forum, towarzystwo działające na moderowanych komentarzach nie może okazać nazwisk i tajemnic władzy gminnej - a tych jest sporo. Nawet ja, niezbyt interesującym się tym światem wiem że Pan Wójt ma sporo za uszami, i nie trzeba być śledczym żeby to wytropić. Można, tylko po co - co to da ? Podajcie mi 3 nazwiska osób które Waszym zdaniem w kompetentny i pełny sposób będą prowadzić Gminę. Które będą myślały trzeźwo i które będą mocno chodzić po ziemi. Tej ziemi. Wracając do wiatraków - Holendrzy nie płacą za energię elektryczną, bo mają ją od Niemców w ramach zadośćuczynienia za zniszczenia kraju przez III Rzeszę w czasie II wojny światowej. A wiatraki stawiają bo chcą być cool i very-ecology. No i ich stać. A Polaczki - nic nie wynegocjowali to nic nie mają. Jedźcie do berlińskiego muzeum techniki - i zobaczcie ile jest tam polskich eksponatów - jak myślicie - skąd one się tam wzięły ? Co do tematu Pana Wójta - bo jak widzę i czytam strona jest bardzo mocno nakierunkowana na właśnie Pana Wójta: Najbardziej będę z Was lał, jak uda się po wielu lat próby ściągnąć mr. SW z władzy i przyjdzie gorszy, większy cham, który będzie dopiero rządził ;) Mam radę: Załóżcie towarzystwo pod nazwą "Działamy dla gminy", wciągnijcie w program lokalne firmy, organizujcie ciekawe akcje - będzie z tego więcej pożytku aniżeli z tej pisaniny. Tak to już jest że każdy biadoli, narzeka a nie widzi co sam ma - i nie mówię tego jako fanatyk mr. SW, tylko jako mieszkaniec i przedsiębiorca, raczej nieprzychylny Jego władzy. Więcej chęci życzę, do wspólnego działania. W kupie siła! Nie ma lipy :)
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2013-01-11 11:11:14
Mix, masz rację! Tylko że jak sam stwierdziłeś, temat jest enigmatycznie przedstawiony... i po prostu zupełnie zignorowany przez samego autora. Temat w mojej ocenie zajmuje tutaj tylko miejsce, bo za jakiś czas ja chce sam się tą sprawą zająć - i zbadać ją w sposób jak najbardziej obiektywny (zaznaczam - nie jestem wrogiem wiatraków, ale chce aby inwestycja powstała w sposób jak najbardziej korzystny dla naszej społeczności). Myślę że po prostu jak już będę mieć gotowy własny post, to aktualną zawartość zamieszczę jako plik z tekstem do pobrania. Każdy ewentualny zainteresowany będzie mógł do niego zajrzeć... tak jakby do "archiwum".
Od: ~Mix (Gość) z dnia 2013-01-11 10:36:45
Cóż? Słowo się rzekło. Temat został poruszony tak czy inaczej. Słusznie czy nie? To już ocena każdego z osobna, jednak usuwanie tematu w mojej ocenie jest bezsensowne. Cóż to zmieni? To tak samo jak z selekcją informacji, wiadomości, etc. Nikt nikogo nie zmusza do czytania tego czego sam nie chce (czy też udzielania się w tej kwestii). Wolna wola. Dla mnie osobiście - temat enigmatycznie przedstawiony i jakiś chaos w nim panuje. I dlatego - po przeczytaniu jego, po prostu wyrzucam z głowy.
Od: ~adam (Gość) z dnia 2013-01-10 23:54:47
A ja mówię Prezesowi, żeby zrobił otwarte forum. Problem w tym, ze ktoś musiałby to mocno pilnować, bo za bluzgi i obelgi personalne odpowiada właściciel strony, więc gra może nie być warta świeczki. A z drugiej strony, miejsce gdzie każdy może swoje żale wylać może jest potrzebne?
Od: ~zizu (Gość) z dnia 2013-01-10 22:14:06
Tak Adminku zauważyłem, ale po tym dopiero gdy napisałem swoje. A co do usuniecia tekstu to pozostawiam do twojej decyzji. Choć kropelka ma tez troche racji.
Od: Kropelka z dnia 2013-01-10 21:29:48
Czy usuwamy? Myślałam, że sokoro chciał to zamieścić to chce dyskusji i czuje potrzebę poznania opinii innych na ten temat. Administratorze, zrób jak uważasz :)
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2013-01-10 21:28:52
Zizu - źle zrozumiałeś. Damian Małecki prosi o usunięcie całego jego postu, jego artykułu. Tego powyżej.
Od: ~zizu (Gość) z dnia 2013-01-10 20:44:17
Adminku, hipokryta nie jest wulgaryzmem, nie wiem więc dlaczego ma to być usunięte:). Damian M jest postacią znaną w gminie Włoszakowice, nie kryje swych prawicowych poglądów i fascynacji tym co narodowe. Myśle że przez swoje poglądy dotarł do posła Dziedziczaka, który usiłuje zaisnieć w naszym regionie. Osatnio angazuje sie w zebrania na których omawiany jest temat siłowni wiatrowych. Tak było ostatnio w Lipnie, Damian M tez tam był. Mam wrażenie że Damian M jest zafascynowany panem Dziedziczakiem i pewnie pomyslał dlaczego nie ja? Hm, jest Bukówiec, sa wiatraki no to jedziemy. No i wlasnie. Pan Damian nie napisał nic o zagrożeniu ze strony siłowni, uzył jedynie okresleń,ze gdyby były jakieś informacje to pewnie były by złe. Na marginesie dodam że szukałem w sieci info na ten temat i nic prócz hipotez nie znalazłem. Spadnie wartość działek, Pisze pan Damian.A skąd ta wiedza? Rolinicy nie dostana odszkodowań, lecz stałą roczna dzierżawe i to w dośc duzej kwocie, co wzbogaci miszkańców gminy. Nic tylko sie cieszyć że nasi bliscy i zajomi stana sie bogatsi. W gminie Krzywiń zaś, mieszkańcy nie pojedli sie ponieść koszty wstrzymania budowy, lecz są sciekli na wójta za to ze doprowadził do sytuacji gdzie gmina przegrała proces w sadzie i musi zapłacic 180 mln odzszkodowania, czyli muszą to zapłacic mieszkańcy. Jesli jednak pan Damian Małecki tak troszczy sie o nasze zdrowie i ekologie, to moze przeprowadzi kampanie wśród mieszkańców gminy by załozyli filtry na kominy w swych szklarniach i tunelach fioliowych i by czasem nie wrzucali tam opon itp rzeczy. MOże też pan Damian przygotowac czyn społeczny mający na celu wysprzatanie naszych lasów, które wyglądają często jak smietniki i to o dziwo zjawisko to jest nasilone w lasach przylegających do Bukówca. Szanowny panie Damianie, mysle że totalnie dał pan ciała z tym tematem. Pan poseł Dziedziczak nie jest dobrym przykładem do nasladowania. Może zainteresuje sie panem Januszem Palikotem? Pozdrawiam.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2013-01-10 19:05:11
Witaj Kropelka i dzięki za odwiedzenie strony. Pan Damian Małecki prosi (lub raczej żąda) usunięcia jego postu z tej strony. Przychylimy się do jego prośby?
Od: Kropelka z dnia 2013-01-10 18:21:34
Na początku chciałabym wszystkich serdecznie powitać i pogratulować administratorowi pomysłu na stronę :) Ale wróćmy do tematu wiatraków... (O Damianie M. się nie wypowiadam, bo znam go dobrze i mogę go określić jednym słowem- hipokryta). Wracając, moim zdaniem energia wiatrowa to prędzej czy później jedna z tych energii, którą kiedyś i tak będziemy wykorzystywać. Posiada wiele zalet, ale problem nie tkwi w tym, czy krowy dadzą mleko i czy nas Niemcy okradną, ale w tym czy umiemy jako naród wykorzystać tą możliwość. Boję się, że przez jakieś zaniedbanie urzędasa, zbyt pochopne zachowanie władz, będzie wielka klapa. Nie da się mieć energii tylko z wiatru to fakt, ale czy lepiej nie jest wydać pieniądze na zapobieganie zanieczyszczeniu środowiska, aniżeli potem wypłacać się na skutki? Czy ziemia jest wtedy tańsza? Nie wydaje mi się. W Morownicy budują się nowe domy. Jakiś czas temu pracowałam w Niemczech sezonowo na polach na których były wiatraki, jakoś nie czuję się przez nie chora. Nie przeszkadzało to też Niemcom w rolnictwie. Problem leży w odpowiednim przygotowaniu i wykonaniu do całej procedury. Ciekawa jaką to wszystko przyjmie formę i na pewno będę śledzić przebieg wydarzeń. Pozdrawiam
Od: ~Daniel (Gość) z dnia 2013-01-10 16:57:18
Jak widać trafił się kolejny koleś, który uważa sam siebie za niezwykle mądrego. Było już tutaj takich kilku. Tylko dlaczego komuś takiemu adminie dajesz się wypowiadać? Już więcej na wszelki wypadek tego nie rób... bo widzisz... ludzie się tylko denerwują jak się taki typ trafia :)
Od: ~Jarek (Gość) z dnia 2013-01-10 11:08:48
Nie wiem skąd w was tyle nienawiśći. Rozumiem, nie popieracie jakiejs parti politycznej. Ale czy tu do cholery jasnej jest dyskusja na ten temat? Czy post jakoś propagował tą partie? Czy jest tam chociaż słowo o jakiejś parti? Nie. Kwestie wiatraków trzeba poruszyć, gdyż to również w naszym interesie muszą być one zbudowane. Zachowanie p. Damiana również jest dla mnie nie zrozumiałe. Wrzuca post na strone, i na niczym się nie zna? Wstawił link z filmem i mówi "macie uczcie się"? Coś chyba nie tak, to On kierując tą akcją powinien nam udzielać fachowych informacji na ten temat. A nie że jest problem, ja wam o nim mówie Wy się dowiedzcie co z tym trzeba dalej zrobic. I pamiętajcie że nie walczymy między sobą, walczymy z absurdami w naszej gminie z osobami, które nieumiejętnie zarządzają naszym wspólnym kapitałem.
Od: ~Damian M (Gość) z dnia 2013-01-10 02:18:48
Do Bez skrzydeł: Znawcą tematu elektrowni wiatrowych nie jestem i za takiego się nie mam. Moją intencją było jedynie zwrócenie uwagi na negatywne konsekwencje planowanej inwestycji, a przede wszystkim jej wpływ na ceny ziemi i nieruchomości w gminie (zwłaszcza w BG), a także zablokowanie rozbudowy Bukówca Górnego. Wpływ na zdrowie nie jest w tym wypadku dla mnie najważniejszy, aczkolwiek dla innych może mieć znaczenie decydujące. Mam nadzieję, że artykuł zachęci wszystkich do poszukiwania odpowiedzi na zaistniałe pytania. Pozdrawiam wszystkich czytelników.
Od: ~Damian M (Gość) z dnia 2013-01-10 02:11:57
Zachęcony przez administratora strony odpowiadam:) Adam Czader: Negatywny wpływ na życie ludzi i zwierząt częściowo wyjaśnia wykład prof. Jurkiewicza, do obejrzenia którego gorąco zachęcam. Jednak jestem zdania, że na ten temat powinny się wypowiadać osoby, które zamieszkują w okolicy elektrowni wiatrowych już istniejących. Moim zdaniem ich opinia jest w tym wypadku najbardziej wiarygodna.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2013-01-10 00:39:54
No i jeszcze jedno. Nie tak daleko, bo przecież w okolicznych gminach ludzie protestują przeciwko wiatrakom. Nie wiem dlaczego protestują. Nigdy się nad tym nawet nie zastanawiałem. Ale może warto by się było dowiedzieć? Kandydaci na Wójta w Lipnie wręcz musieli się jasno i oficjalnie "deklarować" że zablokują budowę wiatraków. O co w tym chodzi? Może autor tekstu nam pomoże w odkryciu tej zagadki? Znalazłem dosyć obszerny artykuł w tej sprawie, jak się przebrnie przez opowieści o ptaszkach i wietrzyku... to jest ciekawie. Warto przeczytać. Potwierdzają się w tym artykule niestety moje obawy o dochody gminy z elektrowni wiatrowych. http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/walka-wiatrakami
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2013-01-10 00:19:41
Pytanie do "Bez skrzydeł". Jakie finansowe korzyści ma z wiatraków gmina? Może coś się zmieniło... ale jeszcze niedawno słyszałem w radiu dosyć niepokojące informacje na temat dochodów samorządów z wiatraków. Dochód to podatek od gruntu pod wiatrakiem. Czyli... grosiki. Oczywiście jest wiele przykładów w których gmina współuczestniczy w zysku od wiatraków. Ale jesteśmy pewni czy nasi włodarze napewno się tutaj sprawią na medal? W gminie Lipno tak słodko z tym nie było. Może lepiej faktycznie dyskutować na ten temat i patrzeć na ręce? Drugie pytanie. Jaki interes Włoszakowice mają w tym aby uzyskać prawa miejskie? Też słyszałem wypowiedź Wójta na ten temat. Ale nie odpowiada na pytania "co chce tym osiągnąć". Oprócz "oczywistych korzyści" nigdy nic więcej od niego nie usłyszałem. Pytam... bo jeden z kolejnych (moich) artykułów będzie na ten temat. Może wiesz coś więcej? Bo ja narazie nic oprócz kolejnej gromady urzędników... nie doczytałem.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2013-01-10 00:07:37
Drodzy czytelnicy blogu wloszakowice.org. Publikując tekst o walce z wiatrakami, nie podpisywałem się pod nim. Ani go nie wspierałem. Uważam po prostu że jest to temat do dyskusji. Jeżeli się z walką z wiatrakami nie zgadzacie? To piszcie :) Sam fakt iż gazeta NJ odmówiła publikacji artykułu, oraz świadomość że to właśnie od wiatraków zaczęła się "afera" z Wójtem w gminie Lipno, zobligował mnie do jego publikacji. Nie wiem też nic o orientacjach politycznych p. Małeckiego... ani nie zamierzam wspierać TV Trwam ani Radia Maryja :) Choć jako Katolicy wszyscy powinniśmy wspierać obie te instytucje! :D
Od: ~Adam Czader (Gość) z dnia 2013-01-09 22:56:37
Autor tekstu odnosi się w swojej publikacji nie tylko do negatywnego skutku spadku ceny gruntów w regionie i okolicy, ale także do oddziaływania wiatraków na zdrowie człowieka. Jednak w tekście nie są podane konkretne przykłady szkodliwości wiatraków. Tak więc chciałbym się dowiedzieć jaki konkretnie wpływ mają wiatraki na zdrowie człowieka? Nie interesują mnie kwestie ekonomiczne, bo uważam że w tekście zostały opracowane. Inna sprawa czy się ktoś z tym zgadza czy nie.
Od: Bez skrzydeł z dnia 2013-01-09 22:38:57
Bzdura, w gminie mamy już postawione wiatraki i co o dziwo ludzie budują naprzeciwko domy. W filmie mowa jest o wibracjach czy też hałasie. Zachęcam zainteresowanych by sami się przekonali jaki to okropny "hałas" i "kolosalne" wibracje ziemi występują w okolicy tychże wiatraków. Sam profesor Jurkiewicz jest laryngologiem i alergologiem, tytuł profesora tych dziedzin nie czyni go specjalistą w dziedzinie elektrowni wiatrowej. Swoją wiedzę jak sam zaznaczył czerpie z artykułów/prac/raportów, które wyszukał. Równie dobrze osoba, która ogląda/czyta programy tematycznie powiązane z ufologią, obnosi się jako ekspert w tej dziedzinie. Może i faktycznie wykazuje się większą wiedzą od laików, ale sama wiedza nie przekłada się na zrozumienie zjawiska. Osobiście nie jestem ani przeciwnikiem, ani zwolennikiem budowania tych elektrowni. Ekonomicznie są to inwestycje bezsensowne, jednak fakt wspierania tej formy produkcji elektryczności przez UE, czyni te inwestycje opłacalnymi dzięki dotacją. Można uznać, że "nowa" technologia jaką jest turbina wiatrowa musi kosztować i unia musi je dotować, by wraz z ich produkcją, spadały również koszta ich wytworzenia. Dla gminy jest to czysty zysk, nic nie buduje, nic nie robi, a dodatkowo dostaje za to pieniądze. PR dla gminy również, już widzę jak ochoczo zwą naszą gminę przyjazną zielonej energii. Odwołując się do rozwoju Bukówca. Nikt nie zaprzeczy, że jest to typowo rolnicza miejscowość, gdzie rolnictwo jest zakorzenione w jego tradycji. Rozwój w tym przypadku jest ograniczony i przede wszystkim ukierunkowany na tę dziedzinę. Faktem niezaprzeczalnym jest też bliskość Włoszakowic, które faktycznie ma aspiracje do rozwoju wielokierunkowego(usługi, produkcja itp.) i też poniekąd, jak to Wójt stwierdził ma, a przynajmniej Wójt ma aspiracje by Włoszakowice uzyskały prawa miejskie. Rozwój Bukówca dzięki temu sąsiedztwu jest ograniczony i śmiem powątpiewać by cokolwiek realnego mogło to zmienić. Postawienie turbin dałoby możliwość rozwoju Bukówca, pod warunkiem że nie służyłby one przede wszystkim do produkcji energii, a do obniżenia zapotrzebowania na kupną energię elektryczną przy uprawach roślin czy też hodowli zwierząt, które nakładów energii wymagają. Oczywiście uprawy takie do małych należeć nie mogą, gdyż stawianie turbiny byłoby nieopłacalne. Przynajmniej ja się zapatruję tak na tą kwestie i wiatrakom mówię tak, ale nie w tej formie jaka jest zaproponowana.
Od: ~zizu (Gość) z dnia 2013-01-09 22:25:23
Szanowny Adminku prośba do Ciebie, nie zamieszczaj artykułów tego pana. On jest jednej słusznej ideologi z Torunia i oporny na wspólczesność. Strona zapowiada sie fajnie ale bez tego człowieka! Prosze!
Od: ~Adam (Gość) z dnia 2013-01-09 22:23:43
E tam, próbując czytać takie rzeczy nie wiem co myśleć. Gość wykształcony niby. Przejeżdżał przez Niemcy, był w Danii, Holandii? Obrośnięte kręciołkami jak pieczarkami w czasie wysypu. Jakoś z tym żyją. Wartość ziemi? Na ceny zboża, czy cokolwiek tam rośnie wpływu mieć to nie będzie. Bańka na ceny działek z 2008 roku nie wróci już nigdy, no i dziesiątek tysięcy działek z przekształcenia pól nikt nie kupi, bo nie ma komu. Znam ludzi spod Lublina, którzy kawałek z 20 hektarów swojego czarnoziemu wydzierżawili pod wiatraki. Zboża nie zbierają dużo mniej, a korzyści mają spore.
Od: ~zizu (Gość) z dnia 2013-01-09 22:20:40
Uzasadnienie napiszee pózniej, a teraz krótko. Damianie Małecki piszesz pierdoły wyciągnięte z rękawa. Przeczytaj sam jeszcze raz to co napisałeś i poddaj analizie. Inaczej mówiąc zastosowałes zasade gdybologii domniemanej. Mówie tez przez ciebie ideologia pana Dziedziczaka, polityka watpliwej jakości. Reszte napisze pózniej.
Od: ~Paweł (Gość) z dnia 2013-01-09 22:10:16
Adam albo jaj już nie masz albo wiatrak stanie na twoim polu. Jedno z dwóch:D
Od: ~Adam (Gość) z dnia 2013-01-09 21:42:15
Ja tam słyszałem, że kolei w Bukówcu nie ma, bo krowy przestaną dawać mleko. Od wiatraków pewno raka jąder można dostać, więc będzie nas mniej i wstrętni Niemcy za bezcen wykupią nasze opuszczone domostwa. Mam nadzieję, że autor artykułu nie uzywa telefonu komorkowego, bo od tego te szare się podobno lasują. Admin - Radio Maryja jest represjonowane, zajmij się tym.
Od: pinkrider z dnia 2013-01-09 19:53:41
Nie ma to nic wspólnego z ekologią. Konwencjonalne elektrownie muszą wytwarzać energię przez cały czas w tej samej ilości, tak aby zapewnić jej dopływ kiedy wiatru nie ma. A energia z wiatraków daje tylko certyfikaty, które są dowodem tego, że energia jest wytwarzana "ekologicznie". Wszystko na potrzeby UE
Od: ~Karol (Gość) z dnia 2013-01-09 19:44:28
Co może być w wiatrakach niezdrowego. Podobno jest to bardzo ekologiczny sposób pozyskania energi.
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2013-01-09 19:40:31
Jako uzupełnienie powyższej wypowiedzi, polecałbym również zapoznanie się z reportażem na stronie radia elki. http://elka.pl/content/view/61418/80/

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Tematy z kategorii mało poważne, lecz ważne!
- Budżet gminy Włoszakowice za rok 2016.
- Respektowanie prawa w gminie Włoszakowice.
- Inwestycje w gminie Włoszakowice.
- Nieszczęśliwe zdarzenia na terenie gminy Włoszakowice.
- Spojrzenie na pracę samorządowców.
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook