6

Stanisław Waligóra "zapleczem politycznym". Lobbing czy niefortunna wypowiedź?


Kilka dni po opublikowaniu postu opisującego współpracę samorządu gminy Włoszakowice z firmą mającą inwestować w farmę wiatrową w okolicach Bukówca/Dłużyny ( http://www.wloszakowice.org/index.php?module=post&id=119 ) skontaktował się ze mną p. Knoll, reprezentant wyżej wspomnianej firmy. Zaproponował on spotkanie ze Stowarzyszeniem, chciał on podczas tego spotkania udowodnić nam, że to on a nie NIK ma rację w określaniu badania hałasu turbin wiatrowych. Stwierdziłem, iż mogę postarać się zorganizować takie spotkanie, lecz ważne by było aby uczestniczyli w nim również nasi samorządowcy – w tym nasz wójt, Stanisław Waligóra. Odpowiedź bardzo mnie zdziwiła, sami zobaczcie:

Reprezentant branży wiatrakowej uważa, iż wójt jest (jego) „zapleczem politycznym”. W Polsce lobbing jest nielegalny o ile nie jest zgłoszony. Co prawda, zależność i powiązania biznesmenów z politykami to rzecz oczywista, lecz ważne aby ta zależność była możliwie jak najbardziej jawna, wtedy mamy pewność, że korzyść biznesowa nie jest stawiana wyżej niż korzyść społeczna na straży, której stoi samorząd.

 Przypomnę w punktach niektóre z działań p. Knoll na terenie naszej gminy:

- na serwisach branżowych doradza kolegom, jak wprowadzać środki finansowe do gminy aby realizować miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pod wiatraki i ominąć tym samym prawo. Zapytany o to – stwierdza, że doradza tak kolegom, lecz sam nie stosuje i nie stosował takich praktyk w przypadku gminy Włoszakowice. Dodam – firma, którą reprezentuje p. Knoll przekazała gminie darowizny „dobroczynnie” w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jak sam stwierdza p. Knoll – ta „dobroczynność” dotyczy tylko gmin, w których realizowana jest inwestycja.

 - aktywnie działał, agitował podczas wyborów wspierając „swojego” kandydata. Nawet na moim blogu, został przyłapany na tym (przyznał się do tego), że podszywał się pod mieszkańca naszej gminy popierającego w sposób dobitny p. Waligórę. Jest rzeczą oczywistą, iż jego opinia na temat pracy naszego poprzedniego jak i obecnego wójta nie jest oparta jego doświadczeniami jako mieszkańca gminy (bo mieszka w Wolsztynie), lecz jako inwestora mającego zainwestować 250MLN w farmę wiatrową i ciągnąć z tego profity.

 - często występuje jako „gminny specjalista”. Bez skrycia rada gminy traktuje go jako pewne i niemal jedyne źródło rzetelnej informacji. Stanowisko NIK, Ministerstwa Zdrowia, Sanepidu i innych państwowych instytucji dla naszego samorządu są mniej istotne.

 - jego postępowanie podczas kampanii wyborczej (rozdawał prezenty, które mogły promować niektórych kandydatów) dało Państwowej Komisji Wyborczej podstawy, by zwrócić mi uwagę na potrzebę zgłoszenia zaistniałych działań do prokuratury. Tak uczyniłem, po czym otrzymałem szereg gróźb (i obelg) od Pana Knoll. Do dziś ich jeszcze nie zrealizował. Jest to kolejna osoba po radnym Jagodziku, która otwarcie stwierdza, iż będę żałował własnego postępowania. Policja niestety odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie a mi zabrakło zaparcia by się od tej decyzji odwołać.

 Reasumując – inwestor jest jedną z osób, które aktywnie, głośno, bez skrycia i na granicy dobrych obyczajów postanowiło wspierać maksymalnie i tak jak się tylko da opcję polityczną, która przyniesie mu zysk. W tle jesteśmy my, wyborcy... obserwatorzy, od nas zależy komu uwierzymy, wobec kogo stwierdzimy, że jest szczery, wobec kogo stwierdzimy czy mówi się nam prawdę a kto realizuje swoje interesy. Nic dziwnego zatem, że p. Knoll nazywa p. Waligórę „zapleczem politycznym”.  


Komentarze
Od: ~gośc (Gość) z dnia 2015-06-22 20:42:18
Na plaży u Sułkowskiego wycięto wszystkie drzewa, jestem ciekaw kto na to wyraził zgodę, usunięto zdrowe wiekowe dęby, czy było to zgodne z naturą 2000?????
Od: ~strażak (Gość) z dnia 2015-06-22 15:39:52
Wójt o drzewa w Boszkowie też sieje plotki, ale my w to nie wierzymy bo znamy tą pomawianą osobę -szybciej pomoże jak zaszkodzi. Wójtowi się zdaje że jest lubiany i szanowany w naszym środowisku
Od: ~pierdoła (Gość) z dnia 2015-06-22 15:33:10
Osobiście słyszałem jak te plotki wychodzą z gminy i od radnych
Od: ~Admin (Gość) z dnia 2015-06-22 01:31:48
Cześć Koko - też słyszałem takie plotki na wsi. Nie mamy z tym nic wspólnego i chętnie zapytałbym autora tych "wieści" o co tu chodzi i dlaczego rozpowiada takie bzdury. Osobiście popieram tą i każdą inną masową imprezę na terenie naszej gminy i nie rozumiem dlaczego miałbym mieć jakiekolwiek sprzeciw. Mając w głowie te brzydkie plotki Zbysław zapytał (wnioskiem, bo oczywiście p. Waligóra nie przychodzi na sesje rady gminy) o powody przesunięcia tej imprezy w czasie. Odpowiedzi jednak nie uzyskał - jak poinformował go nasz wójt - gmina nie jest organizatorem tych zawodów, dlatego nie jest kompetentna by udzielać informacji.
Od: ~koko (Gość) z dnia 2015-06-21 22:22:17
Takie pytanie obok tematu; Czy zawody w powożeniu z 3 maja zostały przełożone dzięki Wam(stowarzyszeniu)?
Od: ~prawda (Gość) z dnia 2015-06-17 17:48:09
Wychodzi szydło z worka -wiatraki = waligóra+ knolek . A radni zostali wmanewrowani i nic na tym nie zarobią. Wszystko załatwiane pod płaszczykiem rady. W Wschowie bez problemu ogłoszono referendum w sprawie wiatraków -można!!!!

Kategorie

- ZABYTKOWY KOMPLEKS PAŁACOWY - ZBARZEWO!
- Absurdy z Włoszakowic
- Tematy z kategorii mało poważne, lecz ważne!
- Budżet gminy Włoszakowice za rok 2016.
- Respektowanie prawa w gminie Włoszakowice.
- Inwestycje w gminie Włoszakowice.
- Nieszczęśliwe zdarzenia na terenie gminy Włoszakowice.
- Spojrzenie na pracę samorządowców.
- Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gminy Włoszakowice
- Wydarzenia kulturalne.
- Inicjatywa Społeczna w gminie Włoszakowice.
- Włoszakowickie cuda natury.
- Ciekawe informacje dotyczące gminy Włoszakowice.
- Wybory samorządowe 2018.

Twój profil

Jeżeli posiadasz konto na naszym blogu Zaloguj się lub utwórz Nowy profil

Ostatnio zarejestrowani

- mike98
- GBrozavetrov
- Brerretymaf
- 667274635
- 2.3 Quad 4 OHC

Facebook